Risto Joost

Risto Joost

Alates 2020. aasta sügisest on Risto Joost Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent.

Risto Joost on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui kontserdilavadel. Tema repertuaar ulatub barokist kaasaegsete heliloojate teosteni. Joost õppis Eesti Muusikaakadeemias orkestri- ja koorijuhtimist ning laulmist ja täiendas end Viini Muusika- ja Esituskunstide Kõrgkoolis. Aastal 2008 omandas Joost magistrikraadi dirigeerimises Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis Jorma Panula käe all.

Ta on juhatanud mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud orkestreid, nagu Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, MDRi sümfooniaorkester Leipzigis, Philharmonie der Nationen, Veneetsia Fenice Filharmoonikud, Stuttgarti Kammerorkester, Strasbourg’i Filharmoonikud, Odense Sümfooniaorkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Tampere Filharmooniaorkester, Norrlands Opera orkester, Peterburi Maria teatri orkester, Sevilla Kuninglik Sümfooniaorkester, Macau Orkester, Tallinna Kammerorkester (peadirigent 2013-2019), Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Liepāja Sümfooniaorkester, Oulu Sümfooniaorkester, Jyväskylä Sinfonia, Kesk-Pohjanmaa Kammerorkester, Belgia Barokkorkester B’Rock jt.

Samuti on Joost seisnud dirigendina mitmete kõrgelt hinnatud kooride ees, nagu MDR raadiokoor (kunstiline juht 2015-2019), RIASi kammerkoor, Berliini Raadiokoor, SWRi Vokaalansambel, Madalmaade Kammerkoor (peadirigent 2011-2015), Rootsi Raadio koor, Ars Nova Copenhagen, segakoor Latvija jt. Peadirigendina juhatanud Tallinna Kammerorkestrit, Madalmaade Kammerkoori ning MDR Leipzigi Raadiokoori.

Rahvusooper Estonias on Joosti repertuaari kuulunud ooperid Donizetti “Armujook”, Verdi “La traviata”, Puccini “Boheem” ja “Tosca”, Bizet’ “Carmen”, Gounod’ “Faust”, Prokofjevi “Armastus kolme apelsini vastu”, Tüüri “Wallenberg” , Kõrvitsa “Liblikas” ning ballettidest Tšaikovski “Luikede järv” ja “Pähklipureja”, Minkuse “Bajadeer”, MacMillani “Manon”, Aintsi “Modigliani – neetud kunstnik” jt.

Vanemuises on Joost juhatanud mitmeid kontserte, oopereid (“Jevgeni Onegin”, “Madama Butterfly”, “Carmen”, “Linda di Chamounix” jt) ning ballette (“Romeo ja Julia”, “Luikede järv”).

Joosti diskograafiasse kuuluvad teoseid Haydnilt, Vähilt ja Pärdilt, lindistatud Tallinna Kammerorkestriga, Läti Riikliku Sümfooniaorkestriga ning Madalmaade Kammerorkestri ja Kammerkooriga, samuti on ta salvestanud eesti muusikat ERSO ja Tallinna Kammerorkestriga.

Tunnustus
Aastal 2022 Eesti Teatriauhindade muusikaauhind
Aastal 2021 Gustav Ernesaksa fondi peastipendiumi laureaat
Aastal 2018 valisid Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad Joosti aasta muusikuks kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eest muusikas
Aastal 2016 Eesti Muusikanõukogu helikunsti sihtkapitali aastapreemia
Aastal 2015 Nikolai Malko nime kandva Kopenhaageni rahvusvahelise konkursi laureaat
Aastal 2012 V Jorma Panula nimelise dirigentide konkursi laureaat
Aastal 2011 Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia
Aastal 2006 Eesti Muusikanõukogu helikunsti sihtkapitali aastapreemia

Kontakt
risto.joost@vanemuine.ee