Vanemuise teatril on Kuku raadios oma iganädalane eetriaeg – neljapäeval kl 16.35 (kordus samal õhtul kell 9). Vanemuise Veerandi saatejuht on Tiiu Rööp. Eetris olnud intervjuusid saate kuulata ka siin. Head kuulamist.

24.05.2017 – 17.-19. mail toimus Tartus rahvusvaheline teatripidu, Vabaduse festival. Uurime Vanemuise draamajuhilt Tiit Palult, millest rääkisid teatritegijad omavahel ja kas sündis koostööplaane. Pikemalt peatume Bertolt Brechti draamal “Kaukaasia kriidiring”, mis jõuab Vanemuise lavale järgmisel hooajal.

17.05.2018 – Vanemuise sümfooniaorkester on austusväärselt vana: sel kevadel täitus 110. tegutsemisaasta. Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi räägib, mida kantakse ette hooaja lõppkontserdil, kelle teoseid kuuleb suvisel Kassitoome kontserdil ja mis on talletatud orkestri verivärskele heliplaadile.

10.05.2018 – Juuni alguses esietendub Vanemuises Stephen Sondheimi muusikal „Sweeney Todd“. Sellest Ameerika muusikateatri tippteosest, Quentin Tarantino filmidele sarnase musta huumoriga lavastusest räägivad Rasmus Kull ja Priit Volmer.

3.05.2018 – 5. mail esietendub Sadamateatris Max Frischi “Härra Biedermann ja tulesüütajad”. Lavastaja Ain Mäeots räägib, miks 1950. aastatel algselt kuuldemänguna kirjutatud, hiljem näidendiks vormistatud lugu ikka ja jälle lavastatakse.

26.04.2018 – 5. mail on Vanemuise väikese maja lava noorte koreograafide päralt: toimub noorte koreograafide õhtu “Avarus/Open Space”. Keda ja mida võib sellel õhtul näha, räägib Vanemuise balletijuht Mare Tommingas.

19.04.2018 – Saates räägime 21. aprillil esietenduvast draamast “Mees, kes teadis ussisõnu” ja lavastajast Saša Pepeljajevist. Külas Leemeti osatäitja Veiko Porkanen ja Linda Kolde, kes mängib külavanema tütart Magdaleenat.

12.04.2018 – 17.-19. mail toimub Tartus rahvusvaheline teatrifestival – Vabaduse festival. Külla tulevad Valmiera Draamateater Lätimaalt, Vabaduse Teater Gruusiast ja sadsongskomplex:fi Soomest. Mida külalised kaasa toovad ja milliseid omi lavastusi festivalil mängitakse, räägib Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

5.04.2018 – 27. märtsil, rahvusvahelisel teatripäeval, jagati Eesti teatri aastaauhindu: parima naispeaosatäitja tunnustuse pälvis Marian Heinat. Uurime Marianilt tema tulevikuplaane ning räägime 21. aprillil esietenduvast lavastusest “Mees, kes teadis ussisõnu”.

29.03.2018 – Saates on külas Vanemuise loomenõukogult GIGA “Muusikateatri aastaauhinna” pälvinud Katrin Nuume. Räägime Katrini kontsertmeistri-tööst, Vanemuse lavastustes mänginud ja mängivatest lastest ning Tartu Poistekoorist.

22.03.2018 – Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi räägib opereti „Viini veri“ esietenduse eel Johann Straussi muusikast ja lavastaja Giorgio Madiast. Põgusalt peatume ka Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdil.

15.03.2018 –  24. märtsil täitub Vanemuise suur lava kauni muusika ja ilusate kleitidega: esietendub Johann Straussi elurõõmus operett „Viini veri“. Saate külalised on Vanemuise peakunstnik Maarja Meeru ja ooperisolist Karmen Puis, kellega räägime lavastaja Giorgio Madiast ning Straussi muusikast.

8.03.2018 – Saate külalised on peatselt esietenduva „Kalevipoja“ lavastaja-dramaturg-nimiosa mängija Karl Laumets ja mitmeid Kalevipoja kaasteelisi kehastav Piret Krumm. Veidral kombel räägime-mõtleme oma rahvuseepose kangelasest üleolevalt, vaat et pahatahtlikultki; saates arutame, kas selline suhtumine Kalevite kangesse poega on õiglane?

1.03.2018 – 3. märtsil esietendub Teatri Kodus „Viks ja Koba“. Saate külaliseks on loo autor ja lavastaja Sandra Lange; räägime lavastusest, objektiteatrist ja Sandra tegemistest Belgias.

22.02.2018 – Veel enne suure suve algust esietendub Vanemuise suures majas muusikal „Sweeney Todd“. Lavastajalt Tanel Jonaselt kuuleme, kelle idee oli Stephen Sondheimi muusikali mängima hakata ning miks Sweeney Todd on pardur, aga mitte lihtsalt habemeajaja.

15.02.2018 – Saate külalisteks on kauaaegne balletisolist, pedagoog ja repetiitor, Vanemuise loomenõukogult Larseni „Balletiteatri aastaauhinna“ pälvinud Rufina Noor ja kunstnik Liina Unt. Jututeemadeks on nii repetiitori töö kui ka 17. veebruaril esietenduv ballett „Kinolina kangelane“.

8.02.2018 – Saate külaline on Reimo Sagor, keda Vanemuise loomenõukogu tunnustas Nissan Autospiriti „Sõnateatri aastaauhinnaga“. Jutuks tulevad Reimo autorilavastus „AK-47“ ja tema värskeim lavaroll Vanemuises – Mefisto Hendrik Toompere „Faustis“. Aprillis esietendub „Mees, kes teadis ussisõnu“ – uurime, keda saatekülaline selles lavastuses mängima hakkab.

1.02.2018 – Laupäeval, 3. veebruaril esietendub Vanemuise suures majas Johann Wolfgang von Goethe „Faust“. Lavastaja ja dramaturg Hendrik Toompere võtab saates ühe lausega kokku, mis on Fausti-loo telg ning räägib, kuidas kõik see, mis juhtub Faustiga, toimub iga päev meie ümber.

25.01.2018 – 1. veebruaril toimub Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööna Ooperigala 2018. Saates tutvustab Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi ooperigalal esinevaid soliste ja räägib, milliseid klassikalise ooperimuusika pärle esitatakse.

18.01.2018 – 20. jaanuaril esietendub Sadamateatris Tiit Palu nägemus Medeia tragöödiast. Esietenduse eel räägime kreeka mütoloogiast, antiikteatrist, Euripidesest ja inimolemuse ajatusest.

11.01.2018 – Vanemuise sümfooniaorkester, bänd ja solistid annavad jaanuaris seitse muusikalikontserti Memory 2018. Dirigent Martin Sildos jääb kontserdi kava tutvustades salapäraseks, kuid lubab, et lisaks valitud paladele muusikalist „Hüljatud“, esitatakse kindlasti mõned numbrid suve hakul esietenduvast muusikalist „Sweeney Todd“.

4.01.2018 – Saate külaline on Marian Heinat, kelle rolli lavastuses „Laineid murdes“ Vanemuise draamatrupp hindas parima naispeaosatäitja preemia vääriliseks. Räägime tunnustuse toonud Bessi rollist ning lavastustest, mis praegu teatri mängukavas ja milles Marian mängib. Põgusalt puudutame ka kaht uuslavastust, mis veel sel hooajal publikuküpseks saavad.

28.12.2017 – Aasta viimase saate külalise, Vanemuise juhi Toomas Petersoniga teeme kokkuvõtte käesoleva hooaja esimese poole eredamatest sündmustest: ooperikoori Hiina-reisist, esimesest uuslavastusest remondijärgse suure maja laval ja muusikalist „Hüljatud“. Lisaks tõstab teatri juht esile Vanemuise sümfooniaorkestrit, ooperikoori ja kaht uut helikandjat.

21.12.2017 Vanemuise haridus- ja noortetöö juht Mall Türk räägib 24. aprillil toimuvast konverentsist „Igavene teater?!“, kutsub huvilisi suurde majja ekskursioonile ning ärgitab noori osalema konkursil „Arukas arvustaja“.

14.12.2017 – Pühapäeval, 17. detsembril annab Vanemuise sümfooniaorkester traditsiooniks kujunenud advendikontserdi. Dirigent Taavi Kull räägib, mis teosed tulevad esitamisele ning tutvustab soliste: pikoloflötist Heili Rosinat, sopran Arete Teemetsa ja klarnetist Heimo Hodanjonokit.

7.12.2017 Vanemuise balletijuht Mare Tommingas räägib laupäeval, 9. detsembril toimuvast balletigalast ja järgmisel hooajal publiku ette jõudvast balletist „Romeo ja Julia“.

30.11.2017 – Alates jaanuarist saavad eesti keelt draamalavastuste nautimiseks kasinalt oskavad teatrikülastajad etenduse ajal mobiiltelefonist tiitreid lugeda. Täpsemaid selgitusi jagab Vanemuise turundusjuht Ave Svarts.

23.11.2017 – 25. novembril esietendub Vanemuise suures majas Alain Boublil’i ja Claude-Michel Schönbergi muusikal „Hüljatud“. Saate külalisteks on Fantine’i osatäitjad Ele Millistfer ja Nele-Liis Vaiksoo ning Kaire Vilgats ja Lauri Liiv, kelle rollideks on Madame ja Monsieur Thénardier.

16.11.2017 – 30. detsembril toimub traditsiooniline Vanemuise aastalõpuball! Millega üllatavad ballikülalisi Vanemuise draamanäitlejad, balletiartistid ning ooperisolistid; kes esineb öökontserdil; mis toimub kohvikus Shakespeare ja kes loovad tantsupõrandal õige ballimeeleolu, räägivad balli korraldaja Marika Goldman ja dirigent Taavi Kull.

9.11.2017 – Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööna toimub sel nädalal kolm erilist kontserti – Symphony meets Jazz! Laval on Lembit Saarsalu, Trio X of Sweden ja Vanemuise Sümfooniaorkester Paul Mägi juhatamisel. Stuudios on maestro Paul Mägi ja saksofonist Lembit Saarsalu: räägitakse nii sellest, mis olnud, kui sellest, mida kontserdipublikule pakutakse.

2.11.2017 – 25. novembril esietendub muusikal „Hüljatud“. Muusikajuht ja dirigent Martin Sildos räägib osatäitjatest ja koostööst lavastaja Samuel Harjannega ning vastab küsimusele, kas Vanemuises oli kõhklusi „Hüljatute“ mängukavva võtmisel, kuna seda muusikali on Eestis varem lavastatud.

26.10.2017 28. oktoobril esietendub Vanemuise väikeses majas Tauno Aintsi uudisteos: lasteooper „Guugelmuugelpunktkomm“. Lavastaja Marko Matvere räägib koostööst heliloojaga ning tutvustab nii libretiste kui ooperi sisu.

19.10.2017 – 21. oktoobril esietendub Vanemuise suures majas Siret Campbelli näidend „Beatrice“. Lavastaja Ain Mäeots räägib, miks oli seekordne tööprotsess isemoodi ja eriti huvitav.

12.10.2017 – Balletijuht Mare Tommingas tutvustab Vanemuise tantsuteatri lähemaid ja kaugemaid plaane: jutuks tuleb nii romantiline komöödia „Kinolina kangelane“ kui Shanghai rahvusvaheline tantsufestival, koreograaf Wang Yuanyuan ning Tõnu Kõrvitsa „Lageda laulud“.

05.10.2017 – Briti dramaturgi David Hare’i draama Skylight esmalavastati 1995. aastal Londonis. Alates 7. oktoobrist mängitakse sama näidendit Sadamateatris. Miks eesti keeles on loo nimi “Teineteiseta”, selgitab lavastaja Jüri Lumiste.

28.09.2017 Sel hooajal lisandub Vanemuise mängukavva 8 uut draamalavastust, esimene neist „Rännakud. Maarjamaa laulud“ esietendub juba reedel, 29. septembril. Draamajuht Tiit Palu teeb uuslavastustest põhjaliku ülevaate.

21.09.2017 – Kui Vanemuise suur maja 1967. aastal valmis sai, võis teatrijuht Kaarel Ird uhkusega tõdeda, et uues teatrimajas saab lavale tuua selliseid „…moto-mehhaniseeritud etendusi, mida praegusel momendil üheski teises teatris pole võimalik teha…“. Praegune Vanemuise juht, Toomas Peterson annab teada remonttööde lõppemisest ning kutsub huvilisi 30. septembril Vanemuise suurt maja uudistama. Lisaks tuleb juttu vanemuislaste Hiina-reisist.

14.09.2017 – Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi teeb ülevaate Vanemuise Sümfooniaorkestri ja muusikateatri uuest hooajast, pikemalt peatudes hooaja avakontserdil ja Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööprojektil „Symphony meets Jazz“.

7.09.2017 – Vanemuise 148. hooaja esimene uuslavastus, Eno Raua „Naksitrallide“ tantsuline tõlgendus, esietendus 2. septembril. Saate külalised on helge koguperepõneviku lavastajad Janek Savolainen ja Katrin Pärn.

31.08.2017 – Vanemuise juht Toomas Peterson räägib teatri 148. hooaja avakuust: juttu tuleb nii 2. septembril esietenduvast tantsulavastusest „Naksitrallid“ kui hooaja avaetendusest „Hedda Gabler“, Vanemuise ooperikoori Shanghai-reisist, suure maja pidulikust avamisest ning Piletisajust. Samuti on hea uudis neile, kel suvel Toomkiriku varemetes „Roosi nimi“ nägemata jäi.

Kuula ka varasemaid saateid SIIT