Kuula

Vanemuise teatril on Kuku raadios oma iganädalane eetriaeg – neljapäeval kl 16.35 (kordus samal õhtul kell 21). “Vanemuise veerandi” saatejuht on Tiiu Rööp. Eetris olnud intervjuusid saate kuulata ka siin. Head kuulamist!

21.05.2020 – Saates vaatame tagasi eriolukorra poolt lühemaks kärbitud balletihooajale: sügisel esietendunud balletile „Lageda laulud“; Vanemuise balletitrupi Kiievi-sõidule; Raminta Rudžionytė-Jordani tunnustamisele ja tantsulavastusele „Klaabu“. Põgusalt räägime uuel hooajal esietenduvast balletist „Tilda ja tolmuingel“. Külaliseks on Vanemuise balletijuht Mare Tommingas.

14.05.2020 – Saatega teeme põgusa ülevaate Vanemuise 150. draamahooajast ning räägime, millised uuslavastused on planeeritud juba augustis algavasse sügishooaega. Saates on külas Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

07.05.2020 – Saate külaliseks on Eesti Näitlejate Liidu auraha laureaat Raivo Adlas, kellelt uurime, millal sai temast vanemuislane ning kes Vanemuise juhtidest ning lavastajatest on talle eredaimalt meelde jäänud.

30.04.2020 – Saates kuuleme Vanemuise juhilt Kristiina Alliksaarelt, millal ja millise lavastusega alustab Vanemuine 151. hooaega; millal jõuavad publiku ette eriolukorra tõttu edasi lükkunud uuslavastused „Pangarööv“ ja „Kaalud“ ja mis saab sellesuvisest Kassitoome kontserdist.

23.04.2020 – Külaliseks on Vanemuise valgusmeister Imbi Mälk, Eesti teatri tehniliste töötajate ühenduse aumärgi kavaler, kellelt küsime, mis vahe on valguskujundajal ja -kunstnikul ning mis oli esimene lavastus, millele ta valguskujunduse tegi.

16.04.2020 – Saate külaliseks Jaak Viller, Priit Põldroosi nimelise teatrimõtte auhinna laureaat. Kuna Jaak Viller juhtis Vanemuise teatrit aastatel 1994-2003, ajal, mil Eesti ühiskonnas toimusid kiired muutused, räägime teatri püsivusest keerulistes oludes.

09.04.2020 – Saate külalisele, Linda Koldele, tõi eelmine aasta põnevad rollid lavastustes: „Persona“, „Naiste kool“, „Kirvetüü“ ning „Armuke“; ja – Vanemuise draamatrupi kolleegipreemia parim naispeaosa 2019.

02.04.2020 – Saates räägime Eesti teatri auhinnad 2020 meespeaosatäitja auhinna võitja Karol Kuntseliga tunnustuse toonud Arnolphe’i rollist lavastuses „Naiste kool“, aga ka eelmisest teatrihooajast üldisemalt.

26.03.2020 – Vanemuise draamatrupil on kena komme kolleege tunnustada: parima meeskõrvalosa 2019 võitjaks valiti Veiko Porkanen. Saates räägime tunnustuse toonud rollidest lavastustes „Kirvetüü“ ja „W“; samuti sellest, kuidas Vanemuise näitlejad võtsid vastu teate „Pangaröövi“ esietenduse edasilükkumisest.

19.03.2020 – Saates on külas fotograaf Maris Savik, kellega räägime Vanemuise teatri 150. sünnipäevale pühendatud fotoalbumist „dRAAMAT“.

12.03.2020 – Saates on külas lavastaja Ain Mäeots, kellega räägime komöödiast „Pangarööv“. Näidendi autoriteks on Henry Lewis, Jonathan Sayer ja Henry Shields – noored, auhinnatud britid, kelle tekstis on ohtralt eht inglaslikku huumorit ja üllatusi. „Pangaröövi“ on lavastatud-mängitud nii Londonis, Pariisis kui Moskvas, Vanemuises toimub esietendus 14. märtsil.

04.03.2020 – Vanemuise teatri väikese maja ovaalsaalis etendatakse salongikontserti „Operetisektsioon“. Millega on tegu, räägivad ooperisolistid Merle Jalakas ja Jaan Willem Sibul.

27.02.2020 – Juubelihooaja puhul mängitakse Vanemuises taas sõnalistantsulist tragikomöödiat „Meister ja Margarita“! Saates on külas loominguline tandem Katrin Pärn ja Janek Savolainen, kellega räägime Bulgakovist, Kass Peemotist, Mati Undist ja – üllatuslikult ka Saša Pepeljajevist…

20.02.2020 – Vanemuise teatri ja Tartu Elektriteatri koostööna sünnib filmikohtumiste sari „Vanemuise näitlejad kinolinal“: sarjaga tähistatakse Eesti teatri 150. aastapäeva. Saates on külas Sven Karja Vanemuisest ja Elo Vilks Elektriteatrist, kellelt kuuleme, mille alusel valitakse sarjas näidatavaid filme; pikemalt peatutakse avaõhtu filmil „Jüri Rumm“.

13.02.2020 – 21. veebruaril toimub Sadamateatris Eesti teatriuurijate ja -kriitikute ühenduse aastakonverents „Peaosas vaataja“. Saates on külas konverentsi korraldajad-teatriteadlased Anneli Saro ja Hedi-Liis Toome. Räägime Vanemuise publikust ja sellest, kuidas uuritakse teatrivaatajaid ning juttu tuleb sellestki, kes on oodatud konverentsile „Peaosas vaataja“. 

06.02.2020 – Oskar Luts kirjutas draama „Laul õnnest“ 1913. aastal: lavastatud on seda seni vaid kolmel korral, viimati 1924. aastal. Aga sel laupäeval, 8. veebruaril jõuab Sadamateatris publiku ette Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 29. lennu bakalaureuselavastus „Laul õnnest“. Saates on külas lavastaja Elise Metsanurk.

30.01.2020 – Reedel, 31. jaanuaril toimub traditsiooniline Vanemuise ooperigala. Kontserdi kava ning soliste tutvustab Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi.

23.01.2020 – Muusikal „Ooperifantoom“ on tagasi Vanemuise mängukavas: alates 25. jaanuarist toimub 15 etendust! Saates on külas Maria Listra, Christine’i osatäitja ja Koit Toome, kes on teinud nii Ooperifantoomi kui Raouli rolli.

16.01.2020 – „Kolm õde“ on Tšehhovi näidenditest üks enim lavastatud tekste ja draamateatrite lemmik; kuid – 1. veebruaril esietendub Vanemuises ballett, mille aluseks on Anton Tšehhovi lugu kolmest õest: Olgast, Mašast ja Irinast. Saates on külas lavastaja-koreograaf Marika Aidla, kellega räägime balletist „Neid oli kolm õde“.

09.01.2020 – Sel nädalal algavad muusikalikontserdid „Memory 2020“. Kuidas valiti kontserditel esitatavad numbrid ja kes on solistid, räägib dirigent Martin Sildos.

02.01.2020 – Detsembri lõpupäevil andis Vanemuise loomenõukogu välja aastaauhinnad. Saates on külas Tallinki „Muusikateatri aastaauhinna“ pälvinud Oliver Timmusk, kellega räägime tunnustuse toonud rollidest lavastustes „Detektiiv Lotte“, „Kaunitar ja koletis“ ja „Mamma Mia“. Juttu tuleb ka „Memory“ kontsertidest ning Oliveri esimesest rollist ja esimesest suurest apsakast Vanemuise laval.

19.12.2019 – Pühapäeval, 22. detsembril toimub Tartu Jaani kirikus Vanemuise sümfooniaorkestri advendikontsert. Seekordne kontsert on kammerlik: kavas on Dvořáki ning Mozarti serenaadid, aga ka klassikalised jõululaulud. Saates on külas dirigent Taavi Kull

12.12.2019 – Käesolev hooaeg on Vanemuisele eriline: lavaküpseks on saanud ballett „Lageda laulud“; teatri 150. sünnipäeva tähistamiseks on valminud lavastus „W“ ja rahvusülikooli 100. sünnipäevaks „Faehlmann“. Nii neist kui teistest sel hooajal juba esietendunud lavastustest ja Evald Kampuse teatriraamatust räägib Vanemuise juht Kristiina Alliksaar.

05.12.2019 – Aasta eelviimasel päeval säravad Vanemuise teatri suur maja ja Vanemuise kontserdimaja ballituledes: teatrisaalis näeb ekstra selleks õhtuks ettevalmistatud etteasteid nii draamatrupilt kui balleti- ning muusikaosakonnalt. Kes mängivad tantsuks? Kes esineb öökontserdil? Kes musitseerivad kohvikus Shakespeare? Õhtu „menüüst“ annavad ülevaate balli korraldaja Heli Anni ja ooperisolist Rasmus Kull.

26.11.2019 – 30. novembril esietendub Vanemuises Vaino Vahingu ja Madis Kõivu draama „Faehlmann“. Saates tuleb jutuks, miks tänasel päeval on kohane Faehlmannist teatrikeeles kõneleda; põgusalt peatume lavastuses mängivatel näitlejatel ja Evald Hermaküla „Faehlmannil“. Saates on külas lavastaja Margus Kasterpalu.

21.11.2019 – 29. novembril taasesietendub imepärane lastemuusikal “Detektiiv Lotte”. Koeratüdruk Lottena näeme Gerli Padarit, kuid kes mängib Brunot? Keda näeme Väikese Rebasena? Mida ennustas Tarmo Leinatamm? Vastuse neile küsimustele annab saatekülaline Gerli Padar.

14.11.2019 – Saates on külas helilooja Ardo Ran Varres, kellega räägime kahest lavastusest: sel laupäeval esietenduvast teatrisaagast „W“ ja augustis lavale jõudvast ooperist „Põrgupõhja uus Vanapagan“.

7.11.2019 – Paljusid lapsi rõõmustanud „Detektiiv Lotte“ taasesietendub 29. novembril. Saates on külas lavastuse muusikajuht ja dirigent Taavi Kull ning siiani vaid kooridirigendina tuntud Valter Soosalu.

31.10.2019 – Kätte on jõudnud Vanemuise 150., juubelihooaeg, mispuhul on taas mängukavas mitmed publikulemmikud, näiteks muusikal „Detektiiv Lotte“; esietendusvalmis on saamas lavastused „W“ ja „Faehlmann“; veebruaris toimub publikukonverents, 23. mail suur sünnipäevapidu… Hooajast räägib Vanemuise turundusjuht Ave Svarts.

24.10.2019 – Novembris esietendub Vanemuises lavalugu „W“: suurejooneline teatrisaaga, mis jutustab Eesti rahvusliku teatri sünnist ja arengust. Lavastuses on küll äratuntavad paljud vanemuislased, kuid lugu ei ole pelgalt ühe teatri ajaloo ülevaade, vaid vaade teatritegemisele, teatriarmastusele, kirele. Saates on külas lavastaja Ain Mäeots.

17.10.2019 – Vanemuise müügijuht Siivi Põldots räägib lastelavastustest, mida koolivaheajal vaadata saab. Lisaks tuleb juttu lastehoiust ning sünnipäeva pidamise võimalustest teatris.

10.10.2019 – 5. oktoobril esietendus Sadamateatris draama “Armuke”. See on esimene kord, kui Vanemuises mängitakse Harold Pinteri näidendit ning see on ka Andres Mähari debüüt lavastajana. Saates kuulete esietenduse-eelset vestlust Andres Mähariga.

03.10.2019 – 26. septembril esietendus Teatri Kodus lastelavastus “Virvarr. Paberist muinasjutt”. Saates on külas loo autor, lavastaja ja jutustaja-rolli täitja Jüri Lumiste, kellega räägime lastele teatri tegemisest; paberist kui inspireerijast; “Virvarri” kunstnikust Siiri Jürisest ning särasilmsetest näitlejatest Mari Antonist ja Susanna Viktoria Mõtsmehest.

26.09.2019 – Sel hooajal esietendub Vanemuises kaks uut balletilavastust: Tõnu Kõrvitsa kooritsükli „Lageda laulud“ vormib tantsulavastuseks Wang Yuanyuan Pekingi tantsuteatrist ning Helena Merzin ja Marika Aidla loovad Tšehhovi ainetel lavastuse „Neid oli kolm õde“; lisaks toimub kevadel Noorte koreograafide õhtu. Hooaega ja uuslavastusi tutvustab Vanemuise balletijuht Mare Tommingas.

19.09.2019 – Sel hooajal esietendub Vanemuises 8 draamalavastust ning üks lastelavastus, milles lugude jutustamisel on oluline osa – Jüri Lumiste „Virvarr. Paberist muinasjutt“. Vanemuise draamajuht Tiit Palu tutvustab uusi draamalavastusi: teatri mängukavva lisandub kaks komöödiat; Andres Mähar teeb lavastajadebüüdi Pinteri „Armukesega“; esietendub pompoosne teatrisaaga „W“; Vahingu ja Kõivu Faehlmanni-lugu; Oskar Lutsu „Laul õnnest“ ning Griškovetsi „Kaalud“.

12.09.2019 – Sel reedel avab Vanemuise sümfooniaorkester ja Vanemuise kontserdimaja hooaja: esitatakse Benjamin Britteni ja Gioachino Rossini teoseid. Saates tutvustab Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi nii avakontserdi kava kui uut hooaega.

5.09.2019 – Reedel, 6. septembril avab Vanemuine oma 150. hooaja. Kõiki teatrisõpru oodatakse suurde majja ekskursioonidele, teatraalsele näitusmüügile, õpitubadesse, kunstinäituse avamisele, juubelihooaja repertuaari tutvustusele ning balleti „Don Juan“ etendusele. Päeva programmist teeb põhjaliku ülevaate Vanemuise juht Kristiina Alliksaar.

Kuula ka varasemaid saateid SIIT