Kuula

Vanemuise teatril on Kuku raadios oma iganädalane eetriaeg – neljapäeviti kell 10. “Vanemuise veerandi” saatejuht on Tiiu Rööp. Eetris olnud intervjuusid saate kuulata ka siin. Head kuulamist!

25.11.2021 27. novembril esietendub Vanemuises W. A. Mozarti ooper „Don Giovanni“. Saates on külas lavastaja Elmo Nüganen, kes räägib „Don Giovanni“ kaasaegsusest ja igavikulisusest ning kõrvutab ooperi peategelast Raskolnikoviga Dostojevski romaanist „Kuritöö ja karistus“.

18.11.2021 Vanemuise mängukavas on taas Bizet’ ooper „Carmen“: toimub 3 etendust. Kuna esietendusest on möödunud 6 aastat, on vahetunud solistid, kuid muutunud ei ole Georges Bizet kaunis muusika, Carmeni taltsutamatut loodusjõudu meenutav iseloom ning suurejooneline lavakujundus. Saates on külas Vanemuise peakunstnik Maarja Meeru ja dirigent Taavi Kull.

11.11.2021 Novembris ja detsembri toimuvad tantsulavastuse „Naksitrallid“ viimased etendused, sestap on saates külas loominguline tandem Katrin Pärn ja Janek Savolainen. Räägime nii lavastusest „Naksitrallid“ kui jaanuaris esietenduvast „Naksitrallid 2: rotid ründavad“.

4.11.2021 6. novembril esietendub Sadamateatris Bertolt Brechti „Galilei elu“. Kutsusime saatesse külla lavastaja Karl Laumetsa, et pärida, mis juhtunuks, kui Hannes Kaljujärv oleks Galilei rollist keeldunud ja mis võib olla põhjuseks, et 60 aasta jooksul, mis möödub „Galilei elu“ esimesest lavastamisest Vanemuises, ei ole ükski Eesti teater seda näidendit oma mängukavva võtnud.

28.10.2021 Stephen Sondheimi “Sweeney Todd” esietendus Vanemuises 2018. aasta suve hakul. Muusikalisõprade rõõmuks käivad lavastuse taastusproovid ning välja on kuulutatud 6 „Sweeney Todd“ etendust. Saates on külas muusikalise põneviku lavastaja Tanel Jonas.

24.10.2021 23. oktoobril esietendub Vanemuise väikeses majas „Soomusrong nr 7“: tragikomöödia sellest, kui erinevalt suhestuvad Eestiga 1919. aastal Vabadussõjas võidelnud inimesed ja meie kaasaegsed. Saates on külas „Soomusrong nr 7“ autor ja lavastaja, Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

14.10.2021 15. oktoobril esietendub Vanemuises kolmeosaline balletiõhtu „Metamorfoosid“. Saates on külas Eesti teatriauhindade mitmekordne laureaat Jevgeni Grib, kelle lühiballeti järgi balletiõhtu nime sai. Saates räägime nii „Metamorfoosidest“ kui balletist Eestis üldisemalt – on ju saatekülaline Rahvusooper Estonia balletisolist.

7.10.2021 2. oktoobril esietendus Tšehhi lavastaja Petr Zuska uuendusliku vormi ja originaalkoreograafiaga ballett „Luikede järv“. Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellelt uurime, kas väga tuntud klassikalised teosed on „puutumatud“ või tuleks tervitada uusi tõlgendusi? Lisaks räägime kontserdisarjast „Vanemuise kolm orkestrit“ ning ooperist „Reigi õpetaja“.

30.09.2021 Eduard Tubin kirjutas ooperi „Reigi õpetaja“ 50 aastat tagasi: sel sügishooajal on publikul võimalik osa saada kahest „Reigi õpetaja“ etendusest. Saates on külas Catharina osatäitja Karmen Puis, kellega räägime „Reigi õpetajast“ Vanemuises ja festivalist TubIN.

23.09.2021 Saates on külas Jaanus Rohumaa, kellega räägitakse tema esimesest lavastajatööst Vanemuises: John Priestley draamast „Inspektor tuleb“.

16.09.2021 18. septembril esietendub Sadamateatris Saksa kirjaniku Ferdinand von Schirachi draama „Terror“ – lugu, milles pole lihtsaid ega häid lahendusi. Saates on külas lavastaja Andres Noormets.

09.09.2021 Vanemuise mängukavas on sel hooajal kaheksa lastelavastust: väikeses majas mängitakse tantsulavastust „Tilda ja tolmuingel“; Teatri Kodus „Punamütsikest“ ning lugu hambatrollidest – Sööbikust ja Pisikust, samuti tantsulavastust „Klaabu“ ja objektiteatrit „Viks ja Koba“; Sadamateatris „Naksitralle“. Esietendub kaks lavastust: „Naksitrallid 2: rotid ründavad“ ja „Vennad Lõvisüdamed“. Lastelavastusi tutvustab Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

2.09.2021 Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellega räägime Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontserdist, mida lisaks Tartule kuuleb ka Jõhvis ning Estonia kontserdisaalis. Kontserdi kava on eriline: Gustav Mahleri sümfoonia nr. 2 ja Rückerti laulud ning Richard Wagneri avamäng ooperile „Nürnbergi meisterlauljad“. Kontserdil esinevad solistid on tõelised meisterlauljad: metsosopran Annely Peebo ja sopran Katrin Targo Viinist.

26.08.2021 – 28. augustil toimub Vanemuise hooaja avafestival. Saates on külas Vanemuise juht Kristiina Alliksaar, kes tutvustab festivali kava, kuid räägime ka lavastusest „1984“, Vanemuise sümfooniaorkestri suvisest Kassitoome kontserdist ning hooaja avakontserdist.

19.08.2021 – Vanemuise näitlejad Priit Strandberg ja Ken Rüütel räägivad lõppevast suvest, Kollase Kassi suvekoolist, 29. augustil etenduvast komöödiast „Pulcinella õnnetused“ ning commedia dell’arte teatrivormist.

18.03.2021 – Vanemuise kevadhooaega on planeeritud kolmeosalise balletiõhtu „Metamorfoosid“ esietendus. Saates räägivad balletijuht Mare Tommingas ning Vanemuise teatri kõige pikema staažiga töötaja Elena Poznjak-Kõlar nii oodatavast balletiõhtust kui hiljuti 80. sünnipäeva tähistanud Ülo Vilimaast.

11.03.2021 – Vanemuise teater soovib publikut rõõmustada Gaetano Donizetti ooperi „Linda di Chamounix“ esmalavastusega Eestis. Saates on külas „Linda di Chamounix“ lavastaja ja stsenograaf Robert Annus.

04.03.2021 – Vanemuise teatri loomenõukogu draamaauhinna 2020 pälvis Piret Laurimaa – tunnustusega märgiti ära kõrge loominguline vorm ja pühendumus tööle. Kutsusime Piret Laurimaa saatesse külla, et rääkida rollidest lavastustes „Kalevipoeg“, „Elamise reeglid“, „Marvini tütred“ ning kevadel esietenduvast draamast „Inspektor tuleb“.

25.02.2021 – 13. veebruaril esietendus Vanemuise suurel laval draama “Niskamäe naised”. Saates on külas Niskamäe Vanaperenaist Loviisat kehastav Külliki Saldre, kellelt uurime, kas Niskamäe lugu on suurema üldistusjõuga kui pelgalt ühe suurtalu lugu; kas esietendusel publikult sooja aplausi pälvinud akordionimäng ja laul ning Mare Tomminga seatud koreograafia lisavad loole helgemat mõõdet ja kui oluline on talle kui näitlejale Loviisa rolli lahtimõtestamine.

18.02.2021 – Märtsis esietendub Vanemuises „Linda di Chamounix“ – seda Gaetano Donizetti ooperit ei ole varem Eestis lavastatud. Saates on külas Linda osatäitja, ooperisolist Pirjo Jonas, kellega räägime, mis kõnetab teda Linda rolli juures.

11.02.2021 – Saates on külas Vanemuise draamajuht ja perekonnasaaga „Niskamäe naised“ lavastaja Tiit Palu, kellega räägime Hella Woulijoest ning naistest Niskamäel ja teatrilaval.

04.02.2021 – 13. veebruaril esietendub Vanemuises perekonnasaaga „Niskamäe naised“. Saates on külas Niskamäe perepoega Aarnet mängiv Priit Strandberg ja Maarja Johanna Mägi, kelle rolliks on linnapreili Ilona. Kuuleme külalistelt, mis on see eriline „miski“, mis Hella Wuolijoe näidendites publiku kaasa haarab ja kes mängib „Niskamäe naistes“ akordionit.

28.01.2021 – 28. jaanuaril esietendub Sadamateatris lavastus unistustest ja unistamisest: „Ulmlejad“. Saates on külas „Ulmlejate“ eestvedaja Reimo Sagor ning üks kaasautoritest-lavastajatest, näitleja Jaanus Nuutre.

21.01.2021 – 22. jaanuaril ja 6. veebruaril mängitakse Vanemuise suures majas Bizet’ ooperit „Carmen“ – etendused teeb erakordseks asjaolu, et nimirollis on Dara Savinova Rootsi kuninglikust ooperist. Saates on külas metsosopran Dara Savinova.

14.01.2021 – Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellelt küsime 28. jaanuaril Vanemuise kontserdimajas toimuva kontserdi „Eesti ballaadid“ kohta ning pärime, millised on Vanemuise muusikaosakonna kevadhooaja värskeimad-põnevaimad uudised?

07.01.2021 – Nii nagu tali ei jää taeva, ei jää ka tulemata muusikalikontserdid „Memory“: sel aastal toimuvad kontserdid 8. – 17. jaanuarini Tartus, Viljandis, Paides ja Pärnus. Saates on külas „Memory 2021“ kunstiline juht ja dirigent Martin Sildos ning Hannal-Liina Võsa ja Maria Listra, kellelt kuuleme, mille poolest erinevad tänavused „Memory“ kontserdid eelnevatest.

17.12.2020 – 20. detsembril toimub Tartu Jaani kirikus Vanemuise sümfooniaorkestri advendikontsert. Kontserdi esitatakse nii Mozarti kui Tšaikovski loomingut, samuti Eesti autorite: Olav Ehala, Hendrik Sal-Salleri, Tõnu Kõrvitsa ja Martin J. Sildose teoseid. Saates on külas dirigent Martin Sildos, kes tutvustab advendikontserdi kava ning räägib pikemalt ühest autorist – Inglise heliloojast Ralph Vaughan Williamsist.

10.12.2020 – Saates on külas lavastaja Karl Laumets, kellega räägime Vanemuise teatri 2021. aasta suvelavastusest „1984“ – Georg Orwelli kultusromaanil põhinevast lavaloost.

03.12.2020 – 9. detsembril esietendub Vanemuise teatri väikses majas draama „Marvini tütred“. Mis on loo sünopsis ja kes mängib keda – seda uurime „Marvini tütarde“ lavastajalt, Vanemuise draamajuhilt Tiit Palult.

26.11.2020 – Saates on külas kaks peatselt esietenduva muusikalise komöödia „Nunnad hoos“ osatäitjat: Tanja Mihhailova-Saar ja Kärt Anton.

19.11.2020 – 21. novembril esietendub Sadamateatris Mart Kadastiku debüütnäidend „Head inimesed“. Esietenduse eel on saates külas tragi komöödia „Head inimesed“ lavastaja ja muusikaline kujundaja Ain Mäeots.

12.11.2020 – Vanemuise teatri, Ugala teatri ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia koostööna sündis lavastus „Peer Gynt“. Kahe esietenduse vahelisel ajal räägime juttu „Peer Gynti“ lavastaja ja dramaturgi Karl Laumetsaga.

04.11.2020 – 21. novembril esietendub Sadamateatris lugu elu muutvatest valikutest – „Head inimesed“. Saates on külas näidendi autor Mart Kadastik.

29.10.2020 – Saates on külas Vanemuise ooperisolistid Merle Jalakas ja Rasmus Kull, kellega räägime 28. novembril esietenduvast heatujumuusikalist „Nunnad hoos“

22.10.2020 – Saates on külas Vanemuise balletijuht ning lasteballeti „Tilda ja tolmuingel“ lavastaja-koreograaf, libreto ja lavakujunduse idee autor Mare Tommingas. Saates kuuleme, mida ütles Andrus Kivirähk pärast „Tilda ja tolmuingli“ proovi nägemist ning kuidas sujus koostöö lavastuse helilooja Vaiko Eplikuga.

15.10.2020 – 17. oktoobril toimub uue kontserdisarja „Vanemuise kolm orkestrit“ avakontsert. Saates on külas kontserdisarja algataja, Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost.

08.10.2020 – Saates on külas Vaiko Eplik, lasteballeti „Tilda ja tolmuingel“ helilooja, kellega räägime tema varasematest teatritöödest ja seotusest Vanemuise teatriga.

01.10.2020 – 3. oktoobril esietendub draama „Mitte midagi“. Lavastus põhineb Taani kirjaniku Janne Telleri 2000. aastal ilmunud ning Skandinaavias elavat arutelu põhjustanud noorteromaanil. Saates on külas Johan Elm, lavastuse „Mitte midagi“ dramatiseerija, tõlkija ja lavastaja.

24.09.2020 – Jaanuaris esietendub Vanemuises lavastus unistamisest: „Ulmlejad“. Saates on külas „Ulmlejate“ idee generaator Reimo Sagor ja dramaturg Oliver Issak.

17.09.2020 – Saates on külas Maarja-Johanna Mägi ja Kaarel Pogga – noored, Vanemuise trupiga sel hooajal liitunud näitlejad. Räägime nii näitlejaks saamise soovist kui ka akordionimängust ning klaverist; animafilmist „Lotte ja kadunud lohed“; mängufilmist „Apteeker Melchior“; Voldemar Panso nimelisest preemiast, aga ka 3. oktoobril esietenduvast lavastusest „Mitte midagi“.

10.09.2020 – Saates on külas Vanemuise juht Kristiina Alliksaar, kellega räägime sel hooajal juba esietendunud lavastustest: operetiõhtust „Õhtu Leháriga“; draamast „Kaalud“ ja komöödiast „Pangarööv“. Lisaks tuleb juttu Virge Joametsa raamatust „Vanemuise muusikateater aegade peeglis. 150 valitud lavastust“; Piletisajust; Eesti teatri festivalist Draama 2020 ja Ida Urbelile pühendatud lavastusest „Peer Gynt“.

03.03.2020 – Saates on külas Vanemuise uus muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellelt uurime, kas ta tunneb juba kõiki Vanemuise muusikatrupi inimesi nägu- ja nimepidi ning millised korrektuurid tegi hooaja plaanidesse koroonaviirus. Kindlasti räägime hooaja avakontserdist, millega tähistatakse Eino Tambergi 90. ja Ludwig van Beethoveni 250. sünniaastapäeva.

27.08.2020 – Saates on külas Vanemuise draamajuht Tiit Palu, kellega räägime sügishooajal esietenduvatest lavastustest: draamast „Kaalud“, komöödiast „Pangarööv“, noorte inimeste kasvudraamast „Mitte midagi“, tragikomöödiast „Head inimesed“ ning peredraamast „Marvini tütred“. Lisaks tuleb juttu draamatrupi täienemisest 6 noore näitlejaga.

20.08.2020 – Vanemuise 151. hooaja esimene uuslavastus on operetiõhtu „Õhtu Leháriga“. Saates on külas lavastuses kaasategevad ooperisolistid Pirjo Jonas ja Karmen Puis, kellega meenutame lavastusi „Õhtu Straussiga“ ning „Õhtu Kalmaniga“ ja uurime, millised aariad-duetid kõlavad „Õhtul Leháriga“.

Kuula ka varasemaid saateid SIIT