fbpx

Vanemuise teatril on Kuku raadios oma iganädalane eetriaeg – neljapäeval kl 16.35 (kordus samal õhtul kell 9). Vanemuise Veerandi saatejuht on Tiiu Rööp. Eetris olnud intervjuusid saate kuulata ka siin. Head kuulamist.

6.06.2019 – Saates räägime põgusalt Aivar Kallaste sünnipäeva tähistavast tantsulavastusest „Teravmeelne hidalgo don Quijote La Manchast“, suvelavastusest „Kirvetüü“ ja Vanemuise sümfooniaorkestri Kassitoome kontserdist; heidame tagasivaatava pilgu lõppevale hooajale ja Vanemuise juhi Toomas Petersoni 6 ja poolele „valitsemisaastale“.

30.05.2019 – 6. juunil esietendub Vanemuises tantsulavastus „Teravmeelne hidalgo don Quijote La Manchast“. Vanemuise veerand käis proovisaali meeleolu kompamas ja ajas juttu Aivar Kallaste, Katrin Pärna ja Janek Savolaineniga.

23.05.2019 – Vanemuise suvelavastus „Kirvetüü“ maalib lambamustades toonides pildirea elust äärealal, väikeses setu kogukonnas 1990. aastatel: Ott Kiluski kirjututatud loos on ajajärgu trööstitus kenasti segamini mahlaka huumoriga. Saates on külas lavastaja Ain Mäeots.

16.05.2019 – Maikuus annab Vanemuine seitse „Sweeney Todd“ etendust. Stuudios on Maria Annus, kes mängib selle muusikalise põneviku üht peategelastest – pahelist proua Lovett’it ja Pirjo Jonas, kelle rolliks on olla inglihäälne Johanna Barker.

09.05.2019 – Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi tutvustab Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdil esitatavaid teoseid ning räägib suvisest Kassitoome kontserdist.

02.05.2019 – Vanemuise suvelavastus „Kirvetüü“ esietendub 27. juunil: mängupaigaks on Kammivabriku sündmuskeskus Tartus, Teguri tänaval. Saates on külas „Kirvetüü“ autor – Ott Kilusk, kes on teatrilaval mänginud nii ekskavaatorijuhti kui miilitsat, kuid dramatiseeringute ja näidendite kirjutamine meeldib talle enam. Räägime nii „Kirvetüüst“ kui sellest, mis mõttele tulid Ott Kilusk ja Ain Mäeots Obinitsa bussijaama taga vanu aegu meenutades.

25.04.2019 – 27. aprillil esietendub Sadamateatris Molière’i komöödia „Naiste kool“. Saates räägib lavastaja Priit Strandberg Molière’ist ja tema näidendi ajatusest; muusikast, mis ilmestab lavastust ning Viktor Lukawskist.

18.04.2019 – Laupäeval, 20. aprillil esietendub Vanemuise väikeses majas näitekirjanduse maailmaklassikasse kuuluv draama: Eugene O’Neilli „Pikk päevatee kaob öösse“. Saates on külas lavastaja Üllar Saaremäe.

11.04.2019 – Vanemuise ooperisolist Rasmus Kull pälvis Eesti Teatriliidu muusikaauhinna 2019. Värske laureaadiga räägime tunnustuse toonud töödest: nimirollist muusikalises põnevikus „Sweeney Todd“ ja Josefist operetis „Viini veri“. Lisaks uurime, kelle nõuandeid, kiitust ja kriitikat Rasmus kõige enam väärtustab.

04.04.2019 – Eelmisel nädalal selgusid Eesti Teatriliidu aastaauhindade laureaadid – lavastajapreemia võitis Karl Laumets. Saates räägime, kuidas idanes idee „Kalevipoega“ lavastada; kas leidus alternatiive Anu Lambile Jutustaja-rolli ning vaatame tulevikku: 2020. aastal esietendub Vanemuises lavastus Ida Urbelist.

29.03.2019 – Saates on külas Külliki Saldre, Karl Adra nimelise auhinna laureaat 2019. Räägime Kaarupist ja selgest lavakõnest; Juliana Tesmanist, Lydiast ning Hobuseparisniku lesest ja Oskar Lutsu vähemängitud näidendist „Laul õnnest“.

21.03.2019 – 6. aprillil esietendub Vanemuises Gabriel Garcia Marquezi romaanist „Armastus koolera ajal“ inspireeritud tantsulavastus Astor Piazzolla muusikale: Mai Murdmaa „Armastuse tango ehk aegade lõpus“. Saate külaliseks on legendaarne ballettmeister Mai Murdmaa.

14.03.2019 – Laupäeval esietendub Vanemuise väikeses majas „Madama Butterfly”. Kuna tegemist on Giacomo Puccini ühe tuntuima teosega, siis räägime saates vähem ooperist ja rohkem lavastajast – Robert Annusest. Kuuleme, mis muusikainstrumenti mängis 5-aastane Robert rahvamuusikaansamblis Piibar; mis kallutas teda oboe-õpinguid jätma ning lavastajaks õppima ja kelle rolli ta on mänginud Puccini ooperis „Gianni Schicchi“. Lisaks saame teada, kes külalissolistidest armus Tartu linna. Saate külaliseks on lavastaja Robert Annus.

07.03.2019 – 12. märtsil toimub Tartus koolinoorte teatripäev. Projektis osaleb 14 teatrit, toimub 29 töötuba ja vaadata saab 6 etendust: Vanemuise suur ja väikene maja, Sadamateater ja Teatri Kodu võõrustavad enam kui 1300 teatrihuvilist noort. Koolinoorte teatripäeval toimuvast räägib Vanemuise noortetöö juht Mall Türk.

28.02.2019 – Vanemuise ballett tähistab sel hooajal oma 80. sünnipäeva: juba sügisel anti välja meeleolukas fotoraamat „Tantsides Tartut“. Nüüd toimub kolm galaõhtut „Vanemuise ballett 80!“: 3. märtsil Vanemuise suures majas, 25. märtsil Rahvusooperis Estonia ja 18.aprillil Ugalas. Pidulike balletiõhtute kavast teeb ülevaate Vanemuise balletijuht Mare Tommingas.

21.02.2019 – Laupäeval, 23. veebruaril esietendub Vanemuise suures majas “Kaukaasia kriidiring”. Saates räägib Vanemuise draamajuht ja lavastaja Tiit Palu näidendi autorist, 20. sajandi mõjukaimast teatriuuendajast Bertolt Brechtist ja oletatavast põhjusest, miks loo tegevus toimub Gruusias. Lisaks maailmakuulsale teatrimehele tuleb juttu ka üle ilma tuntud grusiinist – Gija Kantšelist, kelle loodud muusika väärindab lavastust.

12.02.2019 – Saates on külas Veiko Porkanen, kes pälvis Vanemuise draamatrupi parima meespeaosa kolleegipreemia 2018: räägime tunnustuse toonud rollidest lavastustes „Midagi tõelist“ ja „Mees, kes teadis ussisõnu“ ning uutest lavatöödest – osatäitmistest veel sel hooajal esietenduvates lavastustes „Pikk päevatee kaob öösse“ ja „Kirvetüü“.

07.02.2019 – Aasta alguses selgusid Vanemuise draamatrupi kolleegipreemia saajad: parima naiskõrvalosa preemia pälvis Ragne Pekarev. Saates räägime tunnustuse toonud Gertie rollist lavastuses „33 variatsiooni“; värskeimast, Alma rollist lavastuses „Persona“ ja väga põgusalt suvelavastusest „Kirvetüü“.

31.01.2019 – 31. jaanuaril toimub Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööna Ooperigala 2019. Saates tutvustab Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi galakontserdi kava ja soliste.

24.01.2019 – „Persona“ on film, mis on mõjutanud paljusid filmitegijaid ja ajanud ühtviisi segadusse nii filmikriitikuid kui tavapublikut: seda peetakse Ingmar Bergmani üheks kummalisemaks teoseks. Ain Mäeots, kes on varemgi Bergmani lavastanud („Fanny ja Alexander“, 2014) toob „Persona“ Vanemuise väikese maja lavale – esietendus toimub 26. jaanuaril. Saates on külas lavastaja Ain Mäeots.

17.01.2019 – Rootsi krimikirjanduse tippautori Henning Mankelli romaanid on Eesti lugejatele hästi tuntud, kuid tema näidendid on siiani vähem tähelepanu pälvinud. Draama „Julm mõrvar Hasse Karlsson paljastab kogu tõe naise kohta, kes külmus surnuks raudteesillal“ on teine Mankelli näidend, mis Eestis teatrilavale jõuab. Saates on külas lavastaja Tanel Jonas.

10.01.2019 – Klaabu on Eesti lastekirjanduse „raudvara“: teame teda nii Jaan Rannapi Klaabu-raamatust kui Avo Paistiku animafilmidest. 12. jaanuaril esietendub Teatri Kodus tantsulavastus „Klaabu“. Saate külalisteks on „Klaabu“ libretist Katrin Pärn ja lavastaja-koreograaf Janek Savolainen.

03.01.2019 – Alates 9. jaanuarist toimub seitse muusikalikontseti Memory 2019: Vanemuise sümfooniaorkester ja solistid esitavad hoolikalt valitud, hõrgumaid muusikalinumbreid Tartus, Pärnus, Jõhvis, Paides ja Tallinnas. Kuidas kava kokku pandi, räägib dirigent Martin Sildos.

27.12.2018 – Nädal tagasi tunnustas Vanemuise loomenõukogu lõppeval aastal enim silma jäänud vanemuislasi: „Sõnateatri aastaauhinna“ pälvis Maria Annus. Saates räägime Maria Annusega kolmest talle auhinna toonud rollist: Kyra Hollisest lavastusest „Teineteiseta“, „Medeia“ nimiosast ja proua Lovettist muusikalist „Sweeney Todd“.

20.12.2018 – Aasta eelviimases saates teeme teatri juhi Toomas Petersoniga kokkuvõtte hooaja esimesest poolest: uuslavastustest ning Vanemuise balletitrupi Hiina- ja draamatrupi Ameerika-reisist. Samuti räägime, kes sel aastal loomenõukogu tunnustuse ja auhinnad pälvisid.

12.12.2018 – Pühapäeval, 16. detsembril toimub Tartu Jaani kirikus Vanemuise sümfooniaorkestri traditsiooniks saanud Advendikontsert. Sel aastal valis esitatavad teosed dirigent Martin Sildos. Saatest kuulete, millistest isiklikest kogemustest mõjutatuna ta kontserdikava kokku pani.

06.12.2018 – Vanemuise balletitrupp on tagasi ringreisilt Hiina Rahvavabariigist. Reisimuljeid vahendab balletijuht Mare Tommingas: kuuleme nii meie jaoks harjumatult rangest distsipliinist kui tsensuuripolitseist. Lisaks räägime, mida teeb järgmisel nädalal Tartus Pekingi Tantsuteatri kunstiline juht Wang Yuanyuan.

29.11.2018 – 30. detsembril toimub Vanemuise elurõõmus ja ülemeelik aastalõpuball: suure maja laval näeb džässtantsulavastust „Ellington Suite“; sümfooniaorkester maestro Paul Mägi juhatusel esitab Hans Christian Lumbye’ loomingut ja draamanäitlejad uurivad sketšilavastuses „Kes ei tööta, see ei söö!“ eestlaste pidusööke läbi mitme kümnendi…Kes veel esinevad, selles räägivad balli korraldaja Marika Goldman ja üks õhtu juhtidest – Jaanus Tepomees.

22.11.2018 – Laupäeval esietendub Vanemuise suurel laval koguperemuusikal „Kaunitar ja koletis“. Saates on külas Kaunitar ja Koletis: Saara Kadak ja Kalle Sepp. Saame teada, kui kaua tuleb neil enne lavale astumist grimmitoolis istuda; millised muusikapalad on Saara ja Kalle isiklikud lemmikud ja kui palju nad lapsena Disney animafilme vaatasid.

15.11.2018 – Vanemuise balletitrupp annab lähipäevil Hiina Rahvavabariigis kolm etendust: tantsitakse Teet Kase balletti „GO – mäng kahele“. Lavastuses kasutatakse Lepo Sumera loomingut – seega tutvustatakse Hiina publikule nii Eesti kaasaegset balletti kui muusikat. Saates on külas Vanemuise balletijuht Mare Tommingas ja teatri juht Toomas Peterson.

08.11.2018 – Reedel, 9. novembril esietendub Vanemuises Martin Alguse draama „Midagi tõelist“: kahe mehe lugu, kellest üks on mandunud lodevaks ning teisel nihestunud arusaam õiglusest. Saate külaliseks on lavastaja Andres Noormets.

01.11.2018 –  3. novembril esietendub Vanemuise väikeses majas komöödia “Elamise reeglid”. Saates on külas Vanemuise draamajuht ja lavastaja Tiit Palu, kes tutvustab näidendi autorit, briti dramaturgi Sam Holcrofti ja räägib, mille või kelle üle lavastuses nalja tehakse.

25.10.2018 – 24. novembril esietendub Vanemuise suures majas muusikal “Kaunitar ja Koletis”. Saates on külas dirigent Martin Sildos, kes tutvustab osatäitjaid, kirjeldab lavakujundust ning kostüüme ja – mõneti üllatusena – räägib rapiirivõitlusest.

18.10.2018 – Septembris esilinastunud, juba palju tähelepanu pälvinud täispika mängufilmi “Võta või jäta” peategelast mängib Vanemuise näitleja Reimo Sagor. Saates uurime Reimolt, mis annab talle tugevama emotsiooni, kas teatrilaval publiku ees olemine või kaamera käivitumine filmivõtteks. Lisaks räägime Mefistofelesest, Jackist ja Mõmmist ning tulevikuplaanidest.

11.10.2018 – Saatekülaliseks on maestro Paul Mägi, Vanemuise muusikajuht ja peadirigent. Räägime sel hooajal Vanemuise mängukavas olevast 5 ooperist: Tšaikovski „Jevgeni Onegin“, Märt-Matis Lille „Tulleminek“, Tauno Aintsi „Rehepapp“, Tubina „Reigi õpetaja“ ning Verdi „Aida“; millele märtsis lisandub kuueski – Puccini „Madama Butterfly“. Lisaks peatume Johann Straussi operetil „Viini veri“, Ooperigalal ning Vanemuise Sümfooniaorkestri traditsioonilistel kontsertidel.

04.10.2018 – Moises Kaufman on kaasaegne Ameerika dramaturg, kelle näidendeid ei ole varem Eestis lavastatud: sellel laupäeval esietendub Vanemuise väikeses majas Kaufmani draama “33 variatsiooni”. Saates tuleb juttu nii näidendi autorist kui Jane Fondast; nii Beethoveni muusikast kui isikuomadustest. Stuudios on lavastaja Heiti Pakk ning näitlejad Marika Barabanštšikova ja Guido Kangur.

27.09.2018 – Laupäeval, 29. septembril esietendub Vanemuises Sergei Prokofjevi ballett „Romeo ja Julia“. Saates meenutame koos teeneka balletisolisti ja repetiitori Rufina Noore ja dirigent Taavi Kulliga varem Vanemuises lavastatud ballette „Romeo ja Julia“; räägime kohe-kohe publiku ette jõudva, Petr Zuska lavastuse rõhuasetustest ning koreograafiast ja Sergei Prokofjevi muusikast.

20.09.2018 – 2019. aastal täitub Vanemuise balletil 80 tegutsemisaastat: see oluline sündmus annab tonaalsuse tervele hooajale. Vanemuise balletijuht Mare Tommingas tutvustab sel hooajal esietenduvaid tantsulavastusi, mille ühiseks jooneks on toetumine klassikalisele kirjandusele. Veel räägime märtsis toimuvast galast “Vanemuise ballett 80!” ja tutvustame raamatut “Tantsides Tartut”.

13.09.2018 – Homme avab Vanemuise sümfooniaorkester hooaja – Ludwig van Beethoveni teosega “Missa solemnis”. Saate külaline on dirigent Mihhail Gerts, kes räägib, miks ta soovis just seda teost kontserdipublikule pakkuda.

6.09.2018 – Sel hooajal esietendub Vanemuises 9 sõnalavastust: alates klassikast ja maailmanimedest kuni kaasaegse dramaturgiani. Tiit Palu, Vanemuise draamajuht, tutvustab uusi lavastusi; samuti tuleb juttu festivalist Draama 2018 ning külalisetendustest, mida antakse New Yorkis ja Washingtonis.

30.08.2018 – 1. septembril avab Vanemuine oma 149. hooaja – mängides Saša Pepeljajevi lavastust „Mees, kes teadis ussisõnu“. Saates räägib Vanemuise juht Toomas Peterson, miks käidi augustis Hiina Rahvavabariigis, kuhu sõidetakse külalisetendusi andma ja millal algab piletisadu.

Kuula ka varasemaid saateid SIIT