fbpx

Vanemuise teatril on Kuku raadios oma iganädalane eetriaeg – neljapäeval kl 16.35 (kordus samal õhtul kell 9). Vanemuise Veerandi saatejuht on Tiiu Rööp. Eetris olnud intervjuusid saate kuulata ka siin. Head kuulamist.

Hooaeg 2017/18

7.06.2018 – Vanemuise 148. hooaeg hakkab lõppema: veel mängitakse muusikali “Sweeney Todd” ja suvelavastust “Roosi nimi”, siis algab puhkuste aeg, mida katkestab traditsiooniline Kassitoome kontsert. Saatest kuulete, millise hinnangu saab lõppev hooaeg teatrijuhilt Toomas Petersonilt.

31.05.2018 – Martin Sildos on 2. juunil esietenduva muusikali “Sweeney Todd” muusikajuht ja dirigent. Saates räägime, kelle soovitusel ta tutvus Stephen Sondheimi teosega ning kes esimesena rääkis sellest, et muusikalise trilleri Fleet Streeti habemeajajast võiks Vanemuise mängukavva võtta.

24.05.2017 – 17.-19. mail toimus Tartus rahvusvaheline teatripidu, Vabaduse festival. Uurime Vanemuise draamajuhilt Tiit Palult, millest rääkisid teatritegijad omavahel ja kas sündis koostööplaane. Pikemalt peatume Bertolt Brechti draamal “Kaukaasia kriidiring”, mis jõuab Vanemuise lavale järgmisel hooajal.

17.05.2018 – Vanemuise sümfooniaorkester on austusväärselt vana: sel kevadel täitus 110. tegutsemisaasta. Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi räägib, mida kantakse ette hooaja lõppkontserdil, kelle teoseid kuuleb suvisel Kassitoome kontserdil ja mis on talletatud orkestri verivärskele heliplaadile.

10.05.2018 – Juuni alguses esietendub Vanemuises Stephen Sondheimi muusikal „Sweeney Todd“. Sellest Ameerika muusikateatri tippteosest, Quentin Tarantino filmidele sarnase musta huumoriga lavastusest räägivad Rasmus Kull ja Priit Volmer.

3.05.2018 – 5. mail esietendub Sadamateatris Max Frischi “Härra Biedermann ja tulesüütajad”. Lavastaja Ain Mäeots räägib, miks 1950. aastatel algselt kuuldemänguna kirjutatud, hiljem näidendiks vormistatud lugu ikka ja jälle lavastatakse.

26.04.2018 – 5. mail on Vanemuise väikese maja lava noorte koreograafide päralt: toimub noorte koreograafide õhtu “Avarus/Open Space”. Keda ja mida võib sellel õhtul näha, räägib Vanemuise balletijuht Mare Tommingas.

19.04.2018 – Saates räägime 21. aprillil esietenduvast draamast “Mees, kes teadis ussisõnu” ja lavastajast Saša Pepeljajevist. Külas Leemeti osatäitja Veiko Porkanen ja Linda Kolde, kes mängib külavanema tütart Magdaleenat.

12.04.2018 – 17.-19. mail toimub Tartus rahvusvaheline teatrifestival – Vabaduse festival. Külla tulevad Valmiera Draamateater Lätimaalt, Vabaduse Teater Gruusiast ja sadsongskomplex:fi Soomest. Mida külalised kaasa toovad ja milliseid omi lavastusi festivalil mängitakse, räägib Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

5.04.2018 – 27. märtsil, rahvusvahelisel teatripäeval, jagati Eesti teatri aastaauhindu: parima naispeaosatäitja tunnustuse pälvis Marian Heinat. Uurime Marianilt tema tulevikuplaane ning räägime 21. aprillil esietenduvast lavastusest “Mees, kes teadis ussisõnu”.

29.03.2018 – Saates on külas Vanemuise loomenõukogult GIGA “Muusikateatri aastaauhinna” pälvinud Katrin Nuume. Räägime Katrini kontsertmeistri-tööst, Vanemuse lavastustes mänginud ja mängivatest lastest ning Tartu Poistekoorist.

22.03.2018 – Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi räägib opereti „Viini veri“ esietenduse eel Johann Straussi muusikast ja lavastaja Giorgio Madiast. Põgusalt peatume ka Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdil.

15.03.2018 –  24. märtsil täitub Vanemuise suur lava kauni muusika ja ilusate kleitidega: esietendub Johann Straussi elurõõmus operett „Viini veri“. Saate külalised on Vanemuise peakunstnik Maarja Meeru ja ooperisolist Karmen Puis, kellega räägime lavastaja Giorgio Madiast ning Straussi muusikast.

8.03.2018 – Saate külalised on peatselt esietenduva „Kalevipoja“ lavastaja-dramaturg-nimiosa mängija Karl Laumets ja mitmeid Kalevipoja kaasteelisi kehastav Piret Krumm. Veidral kombel räägime-mõtleme oma rahvuseepose kangelasest üleolevalt, vaat et pahatahtlikultki; saates arutame, kas selline suhtumine Kalevite kangesse poega on õiglane?

1.03.2018 – 3. märtsil esietendub Teatri Kodus „Viks ja Koba“. Saate külaliseks on loo autor ja lavastaja Sandra Lange; räägime lavastusest, objektiteatrist ja Sandra tegemistest Belgias.

22.02.2018 – Veel enne suure suve algust esietendub Vanemuise suures majas muusikal „Sweeney Todd“. Lavastajalt Tanel Jonaselt kuuleme, kelle idee oli Stephen Sondheimi muusikali mängima hakata ning miks Sweeney Todd on pardur, aga mitte lihtsalt habemeajaja.

15.02.2018 – Saate külalisteks on kauaaegne balletisolist, pedagoog ja repetiitor, Vanemuise loomenõukogult Larseni „Balletiteatri aastaauhinna“ pälvinud Rufina Noor ja kunstnik Liina Unt. Jututeemadeks on nii repetiitori töö kui ka 17. veebruaril esietenduv ballett „Kinolina kangelane“.

8.02.2018 – Saate külaline on Reimo Sagor, keda Vanemuise loomenõukogu tunnustas Nissan Autospiriti „Sõnateatri aastaauhinnaga“. Jutuks tulevad Reimo autorilavastus „AK-47“ ja tema värskeim lavaroll Vanemuises – Mefisto Hendrik Toompere „Faustis“. Aprillis esietendub „Mees, kes teadis ussisõnu“ – uurime, keda saatekülaline selles lavastuses mängima hakkab.

1.02.2018 – Laupäeval, 3. veebruaril esietendub Vanemuise suures majas Johann Wolfgang von Goethe „Faust“. Lavastaja ja dramaturg Hendrik Toompere võtab saates ühe lausega kokku, mis on Fausti-loo telg ning räägib, kuidas kõik see, mis juhtub Faustiga, toimub iga päev meie ümber.

25.01.2018 – 1. veebruaril toimub Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööna Ooperigala 2018. Saates tutvustab Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi ooperigalal esinevaid soliste ja räägib, milliseid klassikalise ooperimuusika pärle esitatakse.

18.01.2018 – 20. jaanuaril esietendub Sadamateatris Tiit Palu nägemus Medeia tragöödiast. Esietenduse eel räägime kreeka mütoloogiast, antiikteatrist, Euripidesest ja inimolemuse ajatusest.

11.01.2018 – Vanemuise sümfooniaorkester, bänd ja solistid annavad jaanuaris seitse muusikalikontserti Memory 2018. Dirigent Martin Sildos jääb kontserdi kava tutvustades salapäraseks, kuid lubab, et lisaks valitud paladele muusikalist „Hüljatud“, esitatakse kindlasti mõned numbrid suve hakul esietenduvast muusikalist „Sweeney Todd“.

4.01.2018 – Saate külaline on Marian Heinat, kelle rolli lavastuses „Laineid murdes“ Vanemuise draamatrupp hindas parima naispeaosatäitja preemia vääriliseks. Räägime tunnustuse toonud Bessi rollist ning lavastustest, mis praegu teatri mängukavas ja milles Marian mängib. Põgusalt puudutame ka kaht uuslavastust, mis veel sel hooajal publikuküpseks saavad.

28.12.2017 – Aasta viimase saate külalise, Vanemuise juhi Toomas Petersoniga teeme kokkuvõtte käesoleva hooaja esimese poole eredamatest sündmustest: ooperikoori Hiina-reisist, esimesest uuslavastusest remondijärgse suure maja laval ja muusikalist „Hüljatud“. Lisaks tõstab teatri juht esile Vanemuise sümfooniaorkestrit, ooperikoori ja kaht uut helikandjat.

21.12.2017 Vanemuise haridus- ja noortetöö juht Mall Türk räägib 24. aprillil toimuvast konverentsist „Igavene teater?!“, kutsub huvilisi suurde majja ekskursioonile ning ärgitab noori osalema konkursil „Arukas arvustaja“.

14.12.2017 – Pühapäeval, 17. detsembril annab Vanemuise sümfooniaorkester traditsiooniks kujunenud advendikontserdi. Dirigent Taavi Kull räägib, mis teosed tulevad esitamisele ning tutvustab soliste: pikoloflötist Heili Rosinat, sopran Arete Teemetsa ja klarnetist Heimo Hodanjonokit.

7.12.2017 Vanemuise balletijuht Mare Tommingas räägib laupäeval, 9. detsembril toimuvast balletigalast ja järgmisel hooajal publiku ette jõudvast balletist „Romeo ja Julia“.

30.11.2017 – Alates jaanuarist saavad eesti keelt draamalavastuste nautimiseks kasinalt oskavad teatrikülastajad etenduse ajal mobiiltelefonist tiitreid lugeda. Täpsemaid selgitusi jagab Vanemuise turundusjuht Ave Svarts.

23.11.2017 – 25. novembril esietendub Vanemuise suures majas Alain Boublil’i ja Claude-Michel Schönbergi muusikal „Hüljatud“. Saate külalisteks on Fantine’i osatäitjad Ele Millistfer ja Nele-Liis Vaiksoo ning Kaire Vilgats ja Lauri Liiv, kelle rollideks on Madame ja Monsieur Thénardier.

16.11.2017 – 30. detsembril toimub traditsiooniline Vanemuise aastalõpuball! Millega üllatavad ballikülalisi Vanemuise draamanäitlejad, balletiartistid ning ooperisolistid; kes esineb öökontserdil; mis toimub kohvikus Shakespeare ja kes loovad tantsupõrandal õige ballimeeleolu, räägivad balli korraldaja Marika Goldman ja dirigent Taavi Kull.

9.11.2017 – Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööna toimub sel nädalal kolm erilist kontserti – Symphony meets Jazz! Laval on Lembit Saarsalu, Trio X of Sweden ja Vanemuise Sümfooniaorkester Paul Mägi juhatamisel. Stuudios on maestro Paul Mägi ja saksofonist Lembit Saarsalu: räägitakse nii sellest, mis olnud, kui sellest, mida kontserdipublikule pakutakse.

2.11.2017 – 25. novembril esietendub muusikal „Hüljatud“. Muusikajuht ja dirigent Martin Sildos räägib osatäitjatest ja koostööst lavastaja Samuel Harjannega ning vastab küsimusele, kas Vanemuises oli kõhklusi „Hüljatute“ mängukavva võtmisel, kuna seda muusikali on Eestis varem lavastatud.

26.10.2017 28. oktoobril esietendub Vanemuise väikeses majas Tauno Aintsi uudisteos: lasteooper „Guugelmuugelpunktkomm“. Lavastaja Marko Matvere räägib koostööst heliloojaga ning tutvustab nii libretiste kui ooperi sisu.

19.10.2017 – 21. oktoobril esietendub Vanemuise suures majas Siret Campbelli näidend „Beatrice“. Lavastaja Ain Mäeots räägib, miks oli seekordne tööprotsess isemoodi ja eriti huvitav.

12.10.2017 – Balletijuht Mare Tommingas tutvustab Vanemuise tantsuteatri lähemaid ja kaugemaid plaane: jutuks tuleb nii romantiline komöödia „Kinolina kangelane“ kui Shanghai rahvusvaheline tantsufestival, koreograaf Wang Yuanyuan ning Tõnu Kõrvitsa „Lageda laulud“.

05.10.2017 – Briti dramaturgi David Hare’i draama Skylight esmalavastati 1995. aastal Londonis. Alates 7. oktoobrist mängitakse sama näidendit Sadamateatris. Miks eesti keeles on loo nimi “Teineteiseta”, selgitab lavastaja Jüri Lumiste.

28.09.2017 Sel hooajal lisandub Vanemuise mängukavva 8 uut draamalavastust, esimene neist „Rännakud. Maarjamaa laulud“ esietendub juba reedel, 29. septembril. Draamajuht Tiit Palu teeb uuslavastustest põhjaliku ülevaate.

21.09.2017 – Kui Vanemuise suur maja 1967. aastal valmis sai, võis teatrijuht Kaarel Ird uhkusega tõdeda, et uues teatrimajas saab lavale tuua selliseid „…moto-mehhaniseeritud etendusi, mida praegusel momendil üheski teises teatris pole võimalik teha…“. Praegune Vanemuise juht, Toomas Peterson annab teada remonttööde lõppemisest ning kutsub huvilisi 30. septembril Vanemuise suurt maja uudistama. Lisaks tuleb juttu vanemuislaste Hiina-reisist.

14.09.2017 – Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi teeb ülevaate Vanemuise Sümfooniaorkestri ja muusikateatri uuest hooajast, pikemalt peatudes hooaja avakontserdil ja Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööprojektil „Symphony meets Jazz“.

7.09.2017 – Vanemuise 148. hooaja esimene uuslavastus, Eno Raua „Naksitrallide“ tantsuline tõlgendus, esietendus 2. septembril. Saate külalised on helge koguperepõneviku lavastajad Janek Savolainen ja Katrin Pärn.

31.08.2017 – Vanemuise juht Toomas Peterson räägib teatri 148. hooaja avakuust: juttu tuleb nii 2. septembril esietenduvast tantsulavastusest „Naksitrallid“ kui hooaja avaetendusest „Hedda Gabler“, Vanemuise ooperikoori Shanghai-reisist, suure maja pidulikust avamisest ning Piletisajust. Samuti on hea uudis neile, kel suvel Toomkiriku varemetes „Roosi nimi“ nägemata jäi.

 

Hooaeg 2016/17

25.05.2017 – Hooaja lõpuni on jäänud loetud etendused ja ees ootab teatrisuvi: Vanemuise juht Toomas Peterson räägib juulis esietenduvast draamast „Roosi nimi“ ning Vanemuise sümfooniaorkestri Kassitoome kontserdist, augustis mängitavast lavastusest „Julie ja tähed“ ja suure maja remondist.

18.05.2017 – Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdid toimuvad sel nädalal. Mida pakutakse Tallinnas, Tartus ja Pärnus toimuvatel kontsertidel, tutvustab Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi. Lisaks tuleb juttu suvisest Kassitoome kontserdist ning aprillis esietendunud Märt-Matis Lille uudisteosest „Tulleminek“.

11.05.2017 – 13. mail jõuab Vanemuise väikeses majas publiku ette lavastaja Mehis Pihla nägemus Hendrik Ibseni draamast „Hedda Gabler“. Saatest kuulete, miks soovis Mehis Pihla lavastada lugu kindral Gableri ambitsioonikast tütrest ning miks on näidend kõnekas nii 19. kui 21. sajandi kontekstis. Põgusalt tuleb juttu ka Evald Hermaküla lavastatud „Hedda Gablerist“, mida mängiti sealsamas, Vanemuise väikese maja laval.

4.05.2017 – Meelis Friedenthal kirjutas näidendi Georg Friedrich Parrotist. Tiit Palu lavastas selle. Merle Jääger mängib Tartu Ülikooli esimest taastamisjärgset rektorit. 5. mail jõuab lugu publiku ette Toomemäel, vanas anatoomikumis. Saates räägib Vanemuise draamajuht Tiit Palu, miks ning kuidas sündis „Vaim masinas. G. F. Parrot“, kes mängib laipa ja kes tšellot.

27.04.2017 – Sügisel, novembris esietendub Vanemuise suures majas Alain Boublili ja Claude-Michel Schönbergi muusikal „Hüljatud”. Lavastaja Samuel Harjanne on Soomest: saates tuleb juttu tema värskeimatest töödest, senistest kokkupuudetest Eestiga ja sellestki, miks ta on oma elust kulutanud 74 tundi mängides surnut barrikaadil.

20.04.2017 – 22. aprillil esietendub muusikateatri uudisteos: Märt-Matis Lille ooper „Tulleminek“. Saate külalisteks on lavastaja Taago Tubin ja näitleja Jaanus Tepomees, kes selgitavad, miks valiti mängupaigaks just Sadamateater ning mis juhtub, kui korraga on laval nii ooperisolistid kui draamanäitlejad.

13.04.2017 – 26. ja 27. aprillil annab Pekingi Tantsuteater Vanemuise suures majas kaks külalisetendust. Jutuajamisest Vanemuise balletijuhi Mare Tommingaga saate teada, kes tantsivad Pekingi Tantsuteatris, mis lavastused tuuakse kaasa ning kuulete eellugu: kuidas on jõutud koostööni.

6.04.2017 – Märtsi lõpus käis Vanemuine Kaunases ja andis seal kaks etendust. Mai alguses tullakse Kaunasest Tartusse vastuvisiidile – kaasas samuti kaks lavastust: Otto Nicolai koomiline ooper „Windsori lõbusad naised“ ja tantsulavastus „Notre Dame’i legend“. Külalisetendustest räägib Vanemuise muusikaosakonna produtsent Marika Petti.

30.03.2017 – 27. märtsil, rahvusvahelisel teatripäeval, selgusid Eesti teatri aastaauhindade laureaadid 2017. Vanemuise juht Toomas Peterson selgitab, kui ränk teatrivaatamise-töö on nominentide väljaselgitamine ning kuidas see toimub. Kuigi teatrikunsti ja sporti on kohatu võrrelda, võib öelda, et spordivõistlusel oleksid kõik nomineeritud seisnud pjedestaalil, aga teatris võidab vaid üks!

23.03.2017 – Saate külaliseks on Vanemuise suure maja administraator Malle Lainevool. Saate teada, mis on teatrimaja administraatori tööülesanded; kui palju on inimesi, kes kannavad hoolt, et publikul teatrimajas mugav oleks ning milliseid ootamatusi võib selles töös ette tulla…

16.03.2017 – Laupäeval, 18. märtsil esietendub Vanemuise väikeses majas kaheosaline balletiõhtu „Crossroads/Step into the Light“. Sel puhul on stuudios Vanemuise balletijuht Mare Tommingas, kes tutvustab lühiballetide lavastajaid-koreograafe Russell Adamsoni ja Matthew Jordanit. Veel tuleb juttu Pekingi Tantsuteatri külalisetendusest ja balletist „Ninasarvik“, mis jõuab publiku ette mais.

9.03.2017
– Muusikali „Ooperifantoom“ mängitakse veel vaid loetud korrad: viimane etendus antakse Tallinnas Nordea Kontserdimajas 18. märtsil. Stuudios on Maria Listra, Koit Toome ja Lauri Liiv.

3.03.20171996. aastal andis palju kirglikku kõneainet Lars von Trieri film „Laineid murdes“.  Nüüd jõuab Sadamateatris publiku ette sama loo teatriversioon.  Vanemuise draamajuht Tiit Palu räägib, miks soovis „Laineid murdes“ lavastada ning mis põhjustel valis Jani rolli Ivo Uukkivi.

23.02.2017 Teater Vanemuine kutsub koolinoori osalema kahel konkrusil: „Arukas arvustaja“ ja „Nägin teatris“. Saates tuleb juttu mõlemast võistlusest, selgitusi jagab  Vanemuise noortetöö juht Mall Türk.

16.02.2017 – Laupäeval, 18. veebruaril esietendub Vanemuise teatri suures majas lastelaululavastus „Lapsepõlvebänd“. Saates räägib lavastaja Andres Noormets mis põhimõttel valiti lavastuse laulud, kui palju erinevaid muusikainstrumente kasutatakse ning kellel näitlejatest tuli õppida mängima mõnd talle seniajani võõrast pilli.

9.02.2017 – 16. veebruaril toimub Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööna Ooperigala 2017. Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi tutvustab ooperigalal esinejaid-soliste ning räägib, mida publikule pakutakse. Lisaks tuleb põgusalt juttu Kaunase Muusikateatri kevadisest külaskäigust Tartusse.

2.02.2017 – Helilooja Märt-Matis Lill, libretist Jan Kaus ja lavastaja Taago Tubin on viimased paar aastat usinalt töötanud uue muusikalise lavateose kallal. Ühise loometööna valminud ooper „Tulleminek“ on praegu proovisaalis ja esietendub 22. aprillil Sadamateatris. Saates räägib helilooja Märt-Matis Lill, miks valis ooperi teemaks Esimese maailmasõja.

26.01.2017 – Vanemuise müügijuht Siivi Põldots tutvustab teatri piletimüügistrateegiat ja erinevaid soodustusi ; samuti kuulete põgusat ülevaadet Vanemuise suvelavastustest  ning kevadistest külalisetendustest.

19.01.2017 – Detsembris jagas Vanemuise loomenõukogu tunnustusi ja muusikateatri aastaauhinna pälvis ooperisolist Rasmus Kull: see on igati hea põhjus kutsuda Rasmus stuudiosse ja uurida, mis žanri rollid talle endale praegu enim pakuvad: kas ooperi, muusikali või lastelavastuste osatäitmised ja millised on tulevikuplaanid.

12.01.2017 – 12. – 22. jaanuarini annab Vanemuise teater 7 muusikalikontserti Memory 2017. Saatekülaline, dirigent Martin Sildos tutvustab, kes on tänavuse Memory-kontserdi solistid ning annab põgusa ülevaate, mis muusikalidest on tehtud laulude valik. Juttu tuleb ka kahest muusikalist, mis jõuavad Vanemuise lavale järgmisel hooajal: „Hüljatud“ ja „12. – 22. jaanuarini annab Vanemuise teater 7 muusikalikontseti Memory 2017. Saatekülaline, dirigent Martin Sildos tutvustab, kes on tänavuse Memory-kontserdi solistid ning annab põgusa ülevaate, mis muusikalidest on tehtud laulude valik. Juttu tuleb ka kahest muusikalist, mis jõuavad Vanemuise lavale järgmisel hooajal: „Hüljatud“ ja „Sweeney Todd“.

5.01.2017 – Saate külaline on Kärt Tammjärv – lõppenud aastal kõige hõivatum näitleja Vanemuises. Lisaks suurele hulgale tööle tõi 2016. aasta Kärdile kaks suur tunnustust: naiskõrvalosatäitja kolleegipreemia ja tiitli aasta vanemuislane.

29.12.2016 – Aasta viimases saates teeb Vanemuise juht Toomas Peterson kokkuvõtte lõppevast aastast ning räägib, kuhu on vanemuislased uuel aastal külla oodatud, millised uuslavastused tulekul ja kuidas mõjutab teatri tegemisi Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva lähenemine.

22.12.2016 – Saate külaline on Eva Kõiv, kes töötab Vanemuises kostümeerijana: räägime nii tema tööst teatris kui ka erilisest hobist – Eva on pühendunud nukumeister.

15.12.2016 – 22. detsembril toimub Tartu Jaani kirikus Vanemuise sümfooniaorkestri traditsiooniline Advendikontsert. Saates räägib dirigent Endel Nõgene, keda ja mida kuuleb tänavusel kontserdil.

8.12.2016 – 30. detsembril toimub Vanemuise traditsiooniline aastalõpuball. Saatekülalised, balli korraldaja Marika Goldman ja dirigent Martin Sildos räägivad, mida põnevat ja lõbusat sel aastal külalistele pakutakse.

30.11.2016 – Eelmisel nädalal tähistas Vanemuise balleti Grand Old Lady Elena Poznjak-Kõlar 80. sünnipäeva: saates räägime Ida Urbelist ja Ülo Vilimaast ning juubilari lemmikrollidest: Giselle’ist, Esmeraldast, Anitrast ja loomulikult – Tiinast.

24.11.2016 – Sel nädalal esietendub Vanemuise suures majas hittmuusikal „Mamma Mia!“: stuudios on kolm värvikat tegelaskuju: Anne „Rosie“ Reemann, Ele „Donna“ Millistfer ja Terje „Tanya“ Pennie. Loomulikult tuleb juttu ABBAst, aga ka muusikalidest, milles Anne, Terje ja Ele mänginud ning „Mamma Mia!“ prooviperioodist.

17.11.2016 – Sadamateatris esietendub 25. novembril Rootsi noorema põlvkonna dramaturgi Kristian Hallbergi draama „Suluseis“: kuna see on Eesti publiku esimene kokkupuude Kristian Hallbergiga, räägib lavastaja Andres Noormets põgusalt autorist ning sellest, kuidas ta leidis „Suluseisu“. Samuti saate teada, kes mängivad ning miks Andres Noormets jättis loo toimumispaigaks Rootsi ega kandnud tegevust üle Eesti oludesse.

10.11.2016 – 12. novembril esietenduvad Vanemuise väikses majas Nikolai Rimski-Korsakovi „Mozart ja Salieri“ ja Wolfgang Amadeus Mozarti „Teatridirektor“: nende lühiooperite lavaletoomisega tähistab teater Mozarti 260. sünniaastapäeva. Saate külaliseks on lavastaja Jaan Willem Sibul, kes räägib põgusalt mõlema ooperi taustast – muu hulgas kuulete, mis põhjusel Rimski-Korsakov uskus, et just tänu temale sai Fjodor Šaljapin kuulsaks ja saate teada, mitme osatäitjaga tavaliselt „Teatridirektorit“ lavastatakse – Vanemuise „Teatridirektoris“ on laval 13 osatäitjat!

03.11.2016 – 2. novembril esietendus Teatri Kodus Priit Strandbergi lastelugu „Aino ja Haldjas“. Esietenduse järgses jutuajamises räägime, miks Priit näidendi kirjutas ning kellele selle pühendab; kelle muusikat kasutab muusikalises kujunduses, kui suur on tema isiklik lastele mängimise kogemus – kirjutas ja lavastas ta ju lastele esmakordselt! Aga mis toimub lavastuses „Aino ja Haldjas“ – sellest me ei räägi!

27.10.2016 – Stuudios on Vanemuise balletijuht Mare Tommingas, kes iseloomustab Giorgio Madiat kui lavastajat ning räägib, kuidas jõudis tema ballett „Don Juan“ Tartusse. Ka saate teada, kes on selles Don Juani-lavaloos nimitegelasest olulisemadki ning kes ja miks Vanemuise balletitrupist saadeti akrobaatika treeneri juurde.

20.10.2016 – 26. novembril esietendub Vanemuise suures majas Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse muusikal „Mamma Mia!“. Ühes kandvamas rollis, Sophie osas näete nii Merili Johansoni kui Birgit Sarrapit. Saates räägivad lavastaja Ain Mäeots ning Birgit Sarrap muusikalist, ABBA kohast nende elus ja proovisaali õhkkonnast.

13.10.2016 – Vanemuise suure maja lavatehnika see osa, mis jääb lavast ülespoole, on uueks saanud. Vanemuise juht Toomas Peterson kirjeldab kui ladusalt läks remont, millised on uued lavatehnilised võimalused ning mis juhtub, kui keset etendust elekter ära läheb…

06.10.2016 Vanemuise balletijuht Mare Tommingas tutvustab 2016/2017 hooaega, tehes põgusa ülevaate uuslavastustest:  juba oktoobri lõpus publikuni jõudvast Giorgio Madia ballett-farsist „Don Juan“, märtsis esietenduvast lühiballetide õhtust „Crossroads. Step into the Light“ ning absurdivõtmes tantsulavastusest „Ninasarvik“, mis saab lavaküpseks mais. Suur rõõm on rääkida rahvusvahelise tantsupäeva galast, sest Vanemuise lavale on oodata juhtivat balletitruppi Pekingist!

29.09.2016 – 1. oktoobril jõuab Vanemuise väikeses majas esmakorselt Eesti publiku ette Inglise kirjandusklassiku John B. Priestley „Perekond Linden“. Saates räägib lavastaja Peeter Raudsepp näidendi sisust, selle autorist ning ajast, mil „Perekond Linden“ kirjutati.

22.09.2016 – Vanemuise draamajuht Tiit Palu tutvustab hooaja uusi sõnalavastusi: esimene esietendus toimub juba 24. septembril – selleks on Tiit Palu „Põlenud mägi“. Veel  jõuavad vaatajate ette Briti kirjandusklassiku John B. Priestley „Perekond Linden“, kolm Põhjamaade autorite draamat: Kristian Hallbergi „Suluseis“, Lars von Trieri „Laineid murdes“ ja Hendrik Ibseni „Hedda Gabler“. Lastele, aga mitte ainult neile, tuuakse välja Priit Strandbergi „Aino ja Haldjas“ ning Andres Noormetsa „Lapsepõlvebänd“.

15.09.2016 – Saates tutvustab Vanemuise muusikajuht ja peadirigent, maestro Paul Mägi hooaja avakontserti, millel kantakse ette Rossini „Väike pidulik missa”. Pikemalt peatutakse Vanemuise Sümfooniaorkestri värskel, Eino Tambergi vähetuntud loominguga helikandjal ja kevadel esietenduval uudisteosel – Märt-Matis Lille ooperil „Tulleminek“.

8.09.2016 – Mall Türk, Vanemuise noortetöö juht, räägib uutest haridusprojektidest: muusikatunnist „Igaühel oma pill“ ja Vanemuise orkestrit tutvustavast „Orkestrihommikust“. Pikemalt peatume Kollase Kassi Suvekoolil: sel suvel lavastati „Suveöö unenäod“, mida mängitakse veel ainult ühel korral, 18. septembril Vanemuise väikeses majas!

1.09.2016
– Vanemuise turundusjuht Ave Svarts tutvustab teatri 147. hooaja avaüritusi ning seoses septembris ringreisil oleva Conor McPhersoni „Ööränduritega“ selgitab, mitme muutujaga võrrand tuleb lahendada, enne kui mõne lavastusega saab sõita külalisetendusi andma. Samuti kuulete, kellest kirjutab hooajakiri „Ramp“.

25.08.2016 – Hooaja avasaates võtab teatri juht Toomas Peterson lühidalt kokku Vanemuise suve ning teeb ülevaate tehnilistest uuendustest, mis muudavad teatri tegemise võimalusterohkemaks ning etenduste nautimise mõnusamaks: räägime nii suure maja lavatehnika uuendamisest kui uuest subtiitrite süsteemist ja – uskuge või ei! – parkimiskorralduse muutusest Vanemuise väikese maja juures! Juttu tuleb ka kahest uuslavastusest: balletist „Don Juan“ ja muusikalist „Mamma Mia!“.

Hooaeg 2015/16

26.05.2016 – Hooaja viimases saates räägib Vanemuise juht Toomas Peterson suvelavastustest ja Kassitoome kontserdist ning seletab, miks näevad tartlased Vanemuise mitut, tallinnlased aga peamiselt üht nägu. Lisaks saate teada, kuidas muusikalidega raha teenida!

19.05.2016Vanemuise sümfooniaorkester lõpetab hooaja kahe kontserdiga: reedel Tartus Vanemuise Kontserdimajas ning laupäeval Estonia Kontserdisaalis! Saates räägib Vanemuise peadirigent ja muusikajuht Paul Mägi, mis teosed on ta valinud hooaja lõppkontserdil ettekandmiseks ning juttu tuleb ka suvisest Kassitoome kontserdist, kus koos Vanemuise sümfooniorkestriga esineb meie mees Soome Rahvusooperis – Koit Soasepp.

12.05.2016 – Saates teeb Vanemuise draamajuht Tiit Palu kokkuvõtte lõppevast hooajast ning räägib 10. mail toimunud konverentsist „Vanemuise draama seisust ja väljavaadetest“, kuhu kogunes nii näitlejaid, lavastajaid, teatriteadlasi kui ka kriitikuid-ajakirjanikke. Teatri draamajuhi sõnul oli meeldiv kuulda, millise kirglikkusega Vanemuisest kõneldi – sellest oli näha: Vanemuises tehtav läheb korda!

05.04.2016 – 7. mail esietendub Vanemuise väikeses majas William Shakespear’i tragöödia „Othello“. Eesti teatrilavad on näinud Othellona nii Theodor Altermanni kui Kaarel Karmi, Rein Malmsteni, Mikk Mikiveri ning Jaan Rekkorit: nüüd on Jim Ashilevi kord! Saate külaliseks on „Othello“ lavastaja, tekstiredaktsiooni ja lavakujunduse autor ühes isikus – Andres Noormets. Räägime lavastuse rõhuasetusest, Taavi Kerikmäe rollist helikunstnikuna ning sellestki, miks Andres Noormets Esko Salervo lavastusmeeskonda kuulumist kõrgelt hindab.

28.04.2016 – Augustis toob Vanemuine koostöös Tartu Ülikooli muuseumiga Toomemäel vaatajateni suvelavastuse „Julie ja tähed“; lavastab selle – Margus Kasterpalu. Saates on juttu nii Loone Otsa näidendist kui ka Tartus elanud Julie Wilhelmine Emilie Hagen-Schwarzist: esimesest naiskunstnikust, kes pälvis Peterburi Kunstiakadeemia akadeemiku tiitli.

21.04.2016 – 30. aprillil tähistatakse Vanemuise suures majas balletigalaga Ülo Vilimaa 75. sünnipäeva. Saatekülaline, Vanemuise balletijuht Mare Tommingas, räägib nii Ülo Vilimaa olulisusest Eesti balletile kui ka sellest, mida pakutakse balletigala publikule. Lisaks kuulete arhiivilõiku, milles Ülo Vilimaa iseloomustab end kui tantsijat.

14.04.2016 – Saate külaliseks on Mehis Pihla: EMTA Kõrgema Lavakunstikooli dramaturgi õppesuuna üliõpilane ja laupäeval, 16. aprillil Sadamateatris esietenduva „Ilus on noorelt…“ autor ja lavastaja. Juttu tuleb nii Mehisest, Panso-preemia laureaadist ja laste- ja noorte näidendivõistluse Pööning eripreemia võitjast, kui ka uuslavastusest: grupitööna sündinud performatiivsest ja intrigeerivast lavaloost.

07.04.2016 – Aprillis mängib Vanemuine nii Tartus kui Tallinnas muusikali „Ooperifantoom“: Fantoomiks kehastub Koit Toome. Saates räägib Koit Toome, millal tegi oma esimese muusikalirolli. Samuti saate teada, mida tähendab talle Fantoomi osa – muusikaližanri absoluutne tipp!, ja vastab küsimusele, kas Fantoomi mask vaid tundub ebamugav või on seda.

31.03.2016 – Laupäeval esietendub Gaetano Donizetti ooper „Lucia di Lammermoor“. Saate külaline, Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi selgitab, mis põhjustel otsustati „Lucia di Lammermoor“ lavale tuua, miks kutsuti lavastama Roman Hovenbitzer ja kuidas valiti külalissolistid: Henriette Bonde-Hansen, Jānis Apeinis, Jevgeni Chrebtov ja Federico Lepre.

24.03.2016 – 24. märtsil tähistab Jaan Willem Sibul 60. sünnipäeva! Saates räägib Jaan Willem talle omase muhedusega, millega ta oleks tegelema hakanud kui Endel Nõgene poleks teda Vanemuisesse kutsunud. Veel kuulete Urmas Sisaski ooperist „Sööbik ja Pisik“, haridusprojektist „Appi! Ooper?!“ ning saate teada, mis rolle peab sünnipäevalaps oma senises lavaelus kõige olulisemateks.

17.03.2016 – Seekordse saate jutupõhjuseks on haridusprojekt „Valmisolek on kõik!“: Kärt Tammjärv räägib lähemalt, mida nad koos Reimo Sagoriga draamatunnis teevad ja milliseid impro-ülesandeid on neil siiani lahendada tulnud. Lisaks on põgusalt juttu aprillis lavale jõudvast uuslavastusest „Ilus on noorelt…“.

10.03.2016Laupäeval, 12. märtsil esietendub Vanemuise suure maja laval ballett „Lumekuninganna“, mille  aluseks on Hans Christian Anderseni samanimeline muinasjutt. Saates räägib Vanemuise balletijuht, „Lumekuninganna“ libretist ja kunstnik Mare Tommingas, mis on balletis teistmoodi kui armastatud muinasjutuvestja loos.

3.03.2016Vanemuise Veerand käis külas kahel staažikal dekoratsiooniala inimesel: kunstnik-butafoor Terje Kihol ning Ain Austal. Saatest saate teada,  millised omadused võiksid olla inimesel, kes töötab butafoorina ning sedagi, mis lavastuse dekoratsioonid on pälvinud publikult aplausi. Ei puudu ka paar markantset lugu maharaiutud peadest!

25.02.2016 – Vanemuise Veerand käis kostüümitöökojas ning ajas juttu Külli Kuke ja Ruth Rehme-Rähniga, kes mõlemad on suurte kogemustega teatrikostüümide juurdelõikajad. Saates räägime sellest, kuidas saadakse teatrisse juurdelõikajaks või rätsepaks ning sellestki, kui paljude nüanssidega tuleb kostüümide õmblemisel arvestada.

18.02.2016Laupäeval esietendub Vanemuise teatri väikeses majas Conor McPhersoni „Öörändurid“. Saates räägib „Öörändurite“ lavastaja Tiit Palu Conor McPhersonist, kes on üks silmapaistvamaid iiri näitekirjanike tänapäeval. Kuna Tiit Palu on Vanemuise draamajuht, käändub jutt uuslavastuse juurest iiri näitekirjanduse juurde ning vastuse saab ka küsimus: miks meie lavadel näeb rohkem iiri kui läti näidendeid?!

11.02.2016 – Laupäeval esietendub Vanemuise teatri suures majas Tom Stoppardi „Arkaadia“. Saates vastab  lavastaja Ain Mäeots küsimustele: mis on Tom Stoppardi näidendite tugevus? Miks ta soovis lavastada just „Arkaadiat“  kui Stoppardil on hulk näidendeid, mida ei ole veel Eestis publiku ette toodud? Lisaks annab ta ühe lugemissoovituse…

4.02.2016Reedel, 5. veebruaril toimub Vanemuise kontserdimajas traditsiooniline Ooperigala. Saates räägib Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi, miks seekordne kontserdikava on kokku pandud vaid Itaalia meistrite loomingust; põgusalt puudutame ka aprillis esietenduvat Donizetti ooperit „Lucia di Lammermoor“. 

28.01.2016 – Seekordne saatekülaline on  Marika Aidla, kes on nii „Klaveri“ lavastaja, koreograaf kui ka stsenarist. Jutuajamise põhirõhk on uuslavastusel, kuid põgusalt räägitakse  ka Marika esimesest lavastusest „Armastusega, Bess“ ning  teistest töödest-tegemistest Vanemuises.

21.01.2016 – Vanemuise sümfooniaorkestri kontsertmeister Kadri Sepalaan räägib kontsertmeistri ametist, samuti sellest, millise muusika esitamine talle endale kõige enam rõõmu pakub, mitmele õpilasele ta viiulitunde annab ning miks ta sporti teeb.

14.01.2016 – „Sõnateatri aastaauhinna“ pälvinud Priit Strandberg räägib oma tegemistest Vanemuises ja  sellestki, et hea õnne korral annab ta sel aastal välja plaadi.

07.01.2016 – Toomes Peterson räägib eelmisest teatriaastast, suure maja lavatehnikast, mis on töötanud alates 1967. aastast ning  Eesti Etendusasutuste Liidu 25. sünnipäevast.

31.12.2015 Dirigent ning kontserdi kava kokkupanija Martin Sildos tutvustab, mida seekordsel Memoryl esitatakse. Samuti tuleb juttu uue aasta plaanidest: balletist „Lumekuninganna“ ja  taas publiku ette jõudvast muusikalist „Ooperifantoom“.
17.12.2015 – 19. detsembril annab Vanemuise Sümfooniaorkester Tartu Jaani kirikus traditsioonilise Advendikontserdi. Kontserdi kava pani kokku dirigent Taavi Kull.

10.12.2016 –  Külas on Merle Jääger. Juttu tuleb Merca värskeimast lavarollist – “Pildilt kukkujate” Emmist ja raamatust “Jututulbad”.

03.12.2015 – Intervjuu Lotte osatäitjate Linda Kolde ja Adeele Sepaga.

26.11.2015 – Intervjuus lavastaja Tanel Jonasega saate teada, mille poolest erineb Heiki Ernitsa ja Janno Põldma loodud Lotte-maailm traditsioonilisest muinasjutumaailmast ning kuulete „Lotte laulu uudishimust“!

19.11.2015 – Lavastaja Andres Noormets räägib Tiina Laanemi dramaturgiast üldisemalt, aga ka „Pildilt kukkujatest“ ehk loost, mis toimub ühes üsna tavalises perekonnas kuu aja jooksul ja kus on nii nukrust kui ka pööraselt lõbusaid asju.

12.11.2015 – Vanemuise aastalõpuballi produtsent Marika Goldman räägib Vanemuise balli ajaloost, aga peamiselt tuleb juttu siiski sellest, mida pakutakse sel aastal ballikülalistele.

05.11.2015 – Muusikaline juht ja dirigent Taavi Kull räägib operetikavast “Õhtu Kalmaniga”, mis esietendub 7.11 Vanemuise väikeses majas.

29.10.2015 –  31.10 esietendub Vanemuise teatri suures majas farss “Üks mees, kaks bossi”, mille lavastas külalisena Andres Dvinjaninov, kes räägib skiffle’st, farsist ja mõistagi ka lavastusest.

22.10.2015 – Intervjuu balleti “Kesköö Pariisis” lavastaja-koreograafi Michael Shannoniga.

08.10.2015 – Vanemuise noortetöö juht Mall Türk räägib Vanemuise haridusprogrammidest.