Niskamäe naised

L 21. sept 19:00 Suures majas
L 12. okt 19:00 Suures majas
R 01. nov 19:00 Suures majas
K 08. jaan 19:00 Suures majas
P 19. jaan 16:00 Suures majas
L 01. veebr 19:00 Suures majas

Niskamäe naised

Perekonnasaaga kahes vaatuses

See on lugu tugevatest naistest ja hingelistest meestest, samuti traditsioonide jõust ja maa väest.
Niskamäe põlistalu valitseb vanaperenaine, kelle järglaseks peab saama tema poeg. Poeg armub aga ülepeakaela haritud linnatüdrukusse, kes näeb oma pere tulevikku hoopis teisiti kui vanaperenaine seda sooviks.
Algab võitlus kaasaja nõuete ja vanade kommete, unistuste ja kohustuste, vere- ja armusidemete vahel. See suur eepiline draama kujutab neid valikuid, mille ees seisab inimene alati, ajastust hoolimata. Siin on nii vanatestamentlikku vankumatust kui põhjamaa lühikese suve hullutavaid ihasööste, nii pisiasjalikke intriige tagatubades kui saladuslikke suusaretki metsades.
Lavastust saadab elav muusika. Tangod, polkad ja jenkad tulvavad armastusest ja igatsusest. Vanaperenaine võitleb lõpuni ega anna armu ei endale ega teistele, sest mängus on Niskamäe tulevik.

Hella Wuolijoki ehk Hella Murrik on Eesti päritolu Soome kirjanduse klassik, kelle loomingus on sageli esil võimsad naised. Vanemuise „Niskamäe naiste“ dramatiseering põhineb kahel Wuolijoe viiest näidendist koosneval tsüklil: näidenditel „Niskamäe naised“ ja „Niskamäe leib“.

KAVA

Lavastus on kahes vaatuses

Esietendus 13. veebruaril 2021 Vanemuise suures majas

Loviisa rolli eest lavastuses “Niskamäe naised” sai Külliki Saldre Eesti Teatriauhindade 2022. aasta naispeaosa auhinna.

2022. aasta kunstnikuauhinna laureaat kujunduste eest lavastustele “Niskamäe naised” ja “Sume on öö” (Ugala) on Lilja Blumenfeld.

 


Autor Hella Wuolijoki
Tõlkija Linda Viiding
Lavastaja, dramaturg ja laulusõnade autor Tiit Palu
Kunstnik Lilja Blumenfeld
Koreograaf Mare Tommingas
Muusikajuht Ele Sonn
Valguskunstnik Margus Vaigur (Endla)

Osades Külliki Saldre, Maarja Johanna Mägi, Ragne Pekarev, Priit Strandberg, Riho Kütsar, Merle Jääger, Saara Nüganen või Kärt Kull, Andres Mähar, Kaarel Pogga, Karol Kuntsel, Ken Rüütel, Trine Lepp, Gabriele Eensoo, Anabel Ainso, Eliise Virumäe, Merilyn Elge, Karmen Mai Karus, Mirelle Uibokand, Säde Mai Krusberg, Karina Kimmel, Kert Krüsban

Intervjuud

Parima naispeaosatäitja tiitliga pärjatud Külliki Saldre oma rollidest laval | "Vanemuise veerand" | 14.04.2022

Näitlejad Maarja Johanna Mägi ja Oskar Seeman rääkisid intervjuus saatele "Vanemuise veerand" mh lavastusest "Niskamäe naised" (17.02.2022)

Kuula intervjuud Maarja Johanna Mägi ja Priit Strandbergiga "Vanemuise veerandis" (Kuku raadio, 04.02.2021)

Kuula intervjuud Tiit Paluga "Vanemuise veerandis" (Kuku raadio, 11.02.2021)

Kuula intervjuud Külliki Saldrega "Vanemuise veerandis" (Kuku raadio, 25.02.2021)