Uudista

Vanemuises esietenduvad N. Rimski-Korsakovi ja W. A. Mozarti lühiooperid

Tänavu tähistab maailm Wolfgang Amadeus Mozarti 260. sünniaastapäeva. Vanemuise teatris kantakse sel puhul ette kaks lühiooperit: kurbmänguline „Mozart ja Salieri“ Nikolai Rimski-Korsakovilt ja komöödia „Teatridirektor“ Wolfgang Amadeus Mozartilt. Esietendus toimub 12. novembril kell 19 Vanemuise väikses majas.

Rimski-Korsakovi 1898. aastal valminud „Mozart ja Salieri“ põhineb vene poeedi Aleksander Puškini samanimelisel tragöödial. Loo patust ja kadedusest avaldas Puškin ajendatuna kuulujutust, et auväärne õukonnamuusik Antonio Salieri tunnistas Mozarti mürgitamist.
Mozarti „Teatridirektor“ on 1786. aastal valminud lõbus komöödia elust teatris. Tähelepanuväärseks teeb ooperi asjaolu, et lauljatega samaväärsed rollid on ka draamanäitlejatel.

Lavastaja Jaan Willem Sibul: „Nagu on Vanemuisel nuttev ja naerev mask, nii näeb ka laval tragöödiat ja komöödiat.
„Mozartit ja Salierit“ iseloomustaksin küsimustega: Kas kunsti nimel võib mõrvata? Mis vahe on geniaalsusel ja üliandekusel?

„Teatridirektori“ puhul üllatas mind ennast see, et 230 aasta jooksul pole teatris midagi muutunud. On muutunud ehk lõhnaõlid ja sukad, kuid kõik suhted on samalaadsed.“

Lavastuse muusikajuht ja dirigent on Taavi Kull, dirigent Endel Nõgene, lavastaja Jaan Willem Sibul, kunstnik Mare Tommingas, valguskujundaja Maris Savik.

„Mozart ja Salieri“ osades on Rasmus Kull või Germán Gholami, Simo Breede või Tamar Nugis.

„Teatridirektori“ osades on Tiit Lilleorg, Heino Seljamaa, Rasmus Kull, Märt Jakobson, Karmen Puis, Helena Merzin-Tamm, Inga Lunge, Reigo Tamm, Pirjo Jonas või Kadri-Liis Kukk, Sigrid Mutso või Maria Listra, Aivar Kallaste jt.

https://www.vanemuine.ee/repertuaar/mozart-ja-salieri-teatridirektor/

08.11.2016