Uudista

Vanemuises esietendub Eestis mängimata Donizetti ooper „Linda di Chamounix“

Esmakordselt jõuab Eesti teatrilavale Gaetano Donizetti ooper „Linda di Chamounix“, mis esietendub sel laupäeval, 11. septembril Vanemuise teatri väikeses majas. Tegu on rohkem draamanäitlejana tuntud Robert Annuse teise suurema ooperilavastusega.

Lavastaja sõnul peitub „Linda di Chamounix“ võlu selle emotsionaalsuses. Humoorikas, romantiline ja sentimentaalne ooper viib teatripubliku tagasi 18. sajandi keskpaika Pariisis, kus peegelduvad külaühiskond, pattu langemine, noore naise otsustusõigus, äratundmine ja petta saamine.

„Ooperi põhiteemaks on armastus ja selle erinevad vormid – armastus naise ja mehe, ema ja lapse või sõprade vahel – aga ka vihkamine kui üks äärmus. Usk. Jumal. Emotsionaalsus, mis neid teemasid käsitledes kerkib, on niivõrd tuline ja sütitav. See on nagu hakkamasaamine ameerika mägedel, mis on ilmekas ka praegusele ajale. Oleme teadmatuses, mis homne toob ning leiame väikestest asjadest rõõmu, sest suuremat pilti vaadates tunneme ebakindlust,“ arutles Annus.

Linda nimirolli täitva ooperisolisti Pirjo Jonase sõnul kõnetab Linda roll teda väga. „Selles on dramaatikat ja sügavat läbielamist, emotsionaalsust, ajastule omast naiseks olemise traagikat. Empaatia ja mõistmine selle neiu suhtes, keda ma kehastan, on suur. Loodetavasti suudan Linda valikuid ja katsumusi peegeldada nii, et publik tajuks neid tema ajastu kontekstis – kaalul on kogu tema elu.“

Nimiosalise hinnangul on kogu ooperi muusika väga ilus: „Linda rolli helisev kõrgem pool on koloratuursopranina kindlasti minu trump, seega vokaaltehniliselt sobib see roll mulle nagu valatult. Näiteks kui ava-aaria on helge, kõrge ja sillerdav, siis selle kõrval on vastukaaluks teise vaatuse finaal, kus isa ütleb oma tütrest lahti, sest tütar on end häbistanud. Minu jaoks on see stseen väga intensiivne ja ehe. Loodan, et seda emotsionaalset seisundit, mida me laval kogeme, näeb ja tunneb ka teatripublik.“

Uuslavastuse muusikajuht ja dirigent on Vanemuise muusikajuht Risto Joost, eri etendustel on dirigendipuldis ka Martin Sildos või Taavi Kull. Lavastaja Robert Annus on seekord ise kujundanud ka lavaruumi, valguskunstnikuna toetab teda Margus Vaigur Endla teatrist, videokunstnikuna Alyona Movko ning kostüümikunstnikuna Gerly Tinn, ooperi koreograafia on loonud Janek Savolainen.

„Linda di Chamounix” erinevates rahvusvahelistes koosseisudes näeb ja kuuleb nimiosalisena Pirjo Jonase kõrval veel Elena Bražnikut ja Maria Listrat, muudes rollides Raimonds Bramanist Läti Rahvusooperist või Mati Turit, Helen Lepalaant või Dara Savinovat Rootsi Kuninglikust Ooperist, Tamar Nugist Rahvusooperist Estonia või Taavi Tampuud, Simo Breedet, Märt Jakobsoni, Karmen Puisi, Rasmus Kulli või Oliver Timmuskit ja teisi. Laval on ka Tartu poistekoor, Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester.

Tutvu ooperiga põhjalikumalt Vanemuise teatri kodulehel.

Loe ka Pirjo Jonase intervjuud “Ooperiprimadonna Pirjo Jonas ja tunnete salasopid” Vanemuise hooajakirjale RAMP.

09.09.2021