Linda di Chamounix

Linda di Chamounix

Gaetano Donizetti ooper kahes vaatuses

Külaühiskond, pattu langemine, noore naise otsustusõigus, äratundmine ja petta saamine – humoorika, romantilise ja sentimentaalse ooperi tegevus leiab aset 18. sajandi keskpaigas väikeses Alpide orus asuvas Chamounix’ külas ja tormilises Pariisis.

Rahalistes raskustes talupoeg Antonio ja tema naine Maddalena loodavad markii de Boisfleury’ eestkostele, et maaomanik neid paljaks ei kooriks. Ent markii nõuab vastuteenet – kaunist peretütart Lindat. Elurõõmus Linda aga markiiga ühte heita ei taha, sest tema süda tuksub hoopis vaesele kunstnikule Carlole …

Itaalia helilooja Gaetano Donizetti (1797–1848) on Giuseppe Verdi ja Richard Wagneri kaasaegne ning oli 19. sajandi publiku jaoks armastatud autor. 1950. aastatel taasavastati tema kuulsaimad teosed „Lucia di Lammermoor“, „Armujook“ ja „Don Pasquale“ ning hakati jälle hindama tema teoste vaimukust ja emotsionaalsust. Ooper „Linda di Chamounix“ jõuab Eesti teatrilavale esmakordselt.

Ooper on minu jaoks eelkõige emotsionaalne kunstivorm. Emotsioone on heas ooperis palju ja nende eesmärgiks näib olevat anda aimu inimese sees tormlevast ookeanist. Eriti hea ooperi puhul raugeb lõpuks stiihia ning võib tunda kodusadama kohalolu. Nii ka Donizetti “Linda di Chamounix” puhul, mille läbinisti kaunis muusika võtab relvad pimeduselt ning ulatab need valgusele.

– Robert Annus, lavastaja

KAVA

Esietendus 11. septembril 2021 Vanemuise väikeses majas

Esituskeel: itaalia
Tablool: eesti, inglise

Muusikajuhi ja dirigendi töö eest lavastuses “Linda di Chamounix” sai Risto Joost Eesti Teatriauhindade 2022. aasta muusikaauhinna.


Libreto Gaetano Rossi
Muusikajuht ja dirigent
Risto Joost
Dirigendid Martin Sildos, Taavi Kull
Lavastaja ja stsenograaf Robert Annus
Kostüümikunstnik Gerly Tinn
Valguskunstnik Margus Vaigur Endla
Valguskunstniku assistent Imbi Mälk
Videokunstnik Alyona Movko
Koreograaf Janek Savolainen

 

Osades Pirjo Jonas, Raimonds Bramanis Läti RO, Annaliisa Pillak külalisena või Dara Savinova Rootsi Kuninglik Ooper, Tamar Nugis RO Estonia või Taavi Tampuu külalisena, Simo Breede, Märt Jakobson külalisena, Karmen Puis, Rasmus Kull või Oliver Timmusk jt

Tartu Poistekoor, Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester

Intervjuud

Lavastaja Robert Annus Donizetti lavastamisest ja ooperist | Vikerraadio "Kajalood" | 5.03.2022

Kuula intervjuud Pirjo Jonase ja Karmen Puisiga Klassikaraadios (6.09.2021)

Kuula intervjuud Pirjo Jonasega "Vanemuise veerandis" (Kuku raadio, 18.02.2021)

Kuula intervjuud Robert Annusega "Vanemuise veerandis" (Kuku raadio, 11.03.2021)