Uudista

Vanemuise teatris esietendub Shakespeare’i komöödia „Tõrksa taltsutus“

23. aprilli peetakse näitekirjaniku William Shakespearei sünni- kui ka surma-aastapäevaks ning just sel sümboolsel päeval saab Vanemuise teatri suures majas publikuristsed Shakespeare’i komöödia „Tõrksa taltsutus“. Esimest korda Vanemuise suurel laval lavastava Priit Strandbergi käe all toob Vanemuise draamatrupp koos Jakobi Mäe teatristuudio noortega lavaloo publikuni.

William Shakespeare’i 1594. aastal kirjutatud komöödia viib meid ajas 400 aastat tagasi, mil Itaalia kuulsas ülikoolilinnas Paduas hakkavad hargnema iseäralikud sündmused. Ühes rikkas peres elavad kaks tütart, kellest vanem, Katharina, „…on linnas kurja keele pärast kuulus“, kuid nooremat, Biancat, tuntakse tolle vooruslikkuse tõttu. Kui viimasel on palju kosilasi, siis tõrksat Katharinat ei taha mitte keegi.

Tütarde isa otsus on aga kindel: nooremat ei anna ta mehele enne, kui vanem on endale kaasa leidnud. Siis aga saabub Paduasse rikka naise otsingul olev noormees Petruchio, keda Katharina tõrksus kohe üldse ei heiduta. Sealt hargneb lahti lavalugu, kus saavad kokku ka praegusesse päeva ülekantavad sügavad teemad, hea huumor ja mängulisus.

Lavastaja Priit Strandbergi sõnul on „Tõrksa taltsutus” teadaolevalt üks esimesi Shakespeare’i näidendeid, kust lisaks vaimukatele situatsioonidele ning karakteritele leiab üles ka kõik Shakespeare’i lemmikteemad ja -kujundid, mis autori hilisemas loomingus edasi elavad, toimetavad ja arenevad.

„Shakespeare pakub rikkaliku laua: mille järele publikul parasjagu isutab, selle ta sealt ka leiab. Autor pakub väga palju koomilisi situatsioone, samal ajal räägitakse tohutult ilusas keeles ning käsitletakse kerges vormis suuri ja tähtsaid teemasid – võim, uhkus, näivus ja tegelikkus,“ rääkis Strandberg, lisades, et palju ilu kannab endas ka lavastuses kõlav elav muusika.

Strandbergi sõnul on lavastusprotsess olnud üheaegselt keeruline ja helge, toimudes tõeliselt mängulises ja improvisatoorses atmosfääris. „On olnud rõõmus ja hea protsess, samas väga väsitav, nagu ikka töö, millele soovid ja tahad ennast pühendada. Lavastuse teeb keerukaks suur trupp, kuhu kuulub 25 inimest, Vanemuise suur lava, millel loon lavastust esimest korda ning praeguseks unustusehõlma vajunud koroona, mille saatel me proove tegime,“ kirjeldas Strandberg, meenutades läbimängu, kus üks peaosalistest oli ekraanil, teised laval.

„Tõrksa taltsutuse“ toovad lavale näitlejad Maria Annus, Maarja Johanna Mägi, Veiko Porkanen, Oskar Seeman, Ken Rüütel, Andres Mähar, Hannes Kaljujärv, Karol Kuntsel, Priit Strandberg ning külalisnäitlejad Markus Habakukk (Kuressaare teater), Kristjan Üksküla ja Janek Joost.

Draamatrupi kõrval on laval ka Jakobi Mäe teatristuudio noored, kelle jaoks „Tõrksa taltsutus“ on esimene suurel laval mängimise kogemus. Teatrihuviliste noorte täita on peamiselt muusikute ja teenrite rollid, millega nad annavad lavastusele väga hea energeetilise ja muusikalise fooni.

Lavateksti on tõlkinud Georg Meri. Muusikalise kujunduse eest hoolitseb lavastaja Priit Strandberg. Lavastuse stsenograaf on Maarja Meeru, kostüümikunstnik Gerly Tinn, liikumisjuht Marika Aidla, muusikajuht Ele Sonn ja valguskunstnik Margus Vaigur (Endla teater).

Tutvu lavastusega Vanemuise teatri kodulehel.

18.04.2022