Uudista

Vanemuise teatris esietendub inglise klassiku Priestley tuntuim näidend „Inspektor tuleb“

John B. Priestley kriminaalse koega draamas „Inspektor tuleb“ rullub ühel õhtul ühes inglise aristokraatide majas lahti intriig, mille lahendamine toob publikuni mitu süžeepööret. Jaanus Rohumaa lavastus esietendub Vanemuise väikeses majas 23. septembril.

Lavastaja Jaanus Rohumaa sõnul kõlab inglise klassiku näidend üllatavalt tänapäevaselt, kuigi lavastuse tegevus viib teatripubliku 20. sajandi esimesse poolde, kus Euroopa on jõudnud oma kuldaega – teadus ja tehnika elavad üle tormilisi arenguid; inimene võib lennata õhus ja sõita ümber maailma; kunstis, muusikas ja kirjanduses valmivad uued meistritööd; inimsuhetes valitseb harmoonia ja kõigil on selge ettekujutus sellest, kuidas maailm toimib. Ühel päeval juhtub aga midagi sellist, mida keegi ei osanud oodata ning ukse taga seisab Inspektor.

Teatripublikuna saalis istudes tasub jälgida, et inspektor on lavastuses mitmeti tõlgendatav persoon. Teda võib vaadata karuse uurijana, aga samas on tal teavet, mille puhul tundub peaaegu võimatu, et üks surelik sellist teavet omada saaks. Rohumaa soovitab lavastuses jälgida aga tegelast, kes kõige vähem räägib.

„See on kummaline lugu, mis on Priestley poolt kirjutatud 1945. aastal, kui lõppes II maailmasõda. Tegevus toimub aga aastal 1912, kui uppus Titanic ja I maailmasõjani on veel paar aastat. Lavastuse muusika on enamjaolt tänapäevane. See on ajatu tekst ja usun, et pea igaüks leiab sealt midagi – me maadleme paljuski samade probleemidega, millega ühiskond tegeles 100 aastat tagasi,“ rääkis Rohumaa.

Lavastus oli publikuküps juba kevadel, aga olude sunnil ei jõudnud see esietenduseni. Rohumaa sõnul ei ole ootel olek tulemust kuidagi mõjutanud, sest tegemist on selge struktuuriga lavastusega. Lavastusprotsessis on käsikäes käinud professionaalsus ja ajastu taak: „Vanemuise trupp ja kogu tehniline tugi on olnud suurepärased. Erakordne koostöö on olnud ka lavastuse kunstniku ja valguskunstniku Kristjan Suitsuga. Kandsime peaaegu kogu kevadise prooviperioodi maske ja töökorraldus allus rangele distsipliinile, nii et ootame väga publikuga kohtumist,“ rääkis Rohumaa, kes Vanemuise trupiga puutus kokku alles esimest korda.

Näidendi on eesti keelde tõlkinud Anne Lange. Lavastuse trupis astuvad üles Aivar Tommingas, Piret Laurimaa, Saara Nüganen, Jaanus Tepomees, Veiko Porkanen, Maarja Johanna Mägi ja Hannes Kaljujärv.

„Inspektor tuleb“ esietendub 23. septembril 2021 kell 19 Vanemuise teatri väikeses majas.

20.09.2021