Uudista

Vanemuise teatris esietendub balletilavastus „Tulilind / Šahrazad“

Vanemuise balletitrupp ja sümfooniaorkester toovad 26. märtsil Vanemuise teatri suurele lavale neoklassikalises stiilis kaheosalise balletiõhtu „Tulilind / Šahrazad“, mis toetub Stravinski ja Rimski-Korsakovi originaalmuusikale, kuid toob vaatajateni tuntud muinasjuttude uued tõlgendused. 

Igor Stravinski vene rahvajuttudest inspireeritud maailmakuulus ballett „Tulilind“ räägib loo pärast Maad tabanud katastroofi valitsevast diktaator Agomist, kes soovib inimesi, allutades oma tahtele, tuleolenditeks muuta. Nikolai Rimski-Korsakovi orkestrisüit „Šahrazad“ kõneleb aga armastusest, reetmisest ja truudusest. Selle loomisel oli helilooja inspiratsiooniallikaks idamaade kuulus muinasjutukogumik „1001 ööd“.

Vanemuise teatri balletilavastust „Tulilind / Šahrazad“ lavastab Brasiiliast pärit lavastaja ja koreograaf Ricardo Amarante, kes tõdes, et tema jaoks on loominguliselt kõige olulisem leida igast balletist tuum ja tegeleda lavastuses sellest tuumast lähtuvate kõige olulisemate emotsioonidega. „Tantsija iga liigutus võiks olla spontaanne ja tunnetest laetud, sest ballett peaks olema nagu Ameerika mäed: pöörane sõit, mille igas kurvis kogeb sõitja aina eriilmelisemaid elamusi ning jõuab lõpuks plahvatusliku lõpplahenduseni,“ rääkis ta, lubades, et kui publik etenduse õhtul saali istub, on neid ees ootamas emotsioonide karussell.

Dirigent Martin Sildose sõnul on heliloojad Nikolai Rimski-Korsakov ja Igor Stravinski täiuslikud meistrid, kes on andnud oma muusikale elujõulisuse, värvikirevuse ja mahukuse, mis viib meid kohe endaga kaasa ega lase lahti ka pärast seda, kui on kõlanud viimanegi noot. „Nende kompositsiooniline erksameelsus ja jutuvestmise oskus on muljet avaldav. Koostöös põneva narratiivi ning suurepärase orkestratsiooniga loovad nad juba ainuüksi muusikas niivõrd põneva maailma, kuhu kuulaja võib kaduda tundideks.

„Tulilind / Šahrazadi“ rahvusvahelisse lavastusmeeskonda kuuluvad veel Brasiiliast pärit dramaturg Edson Artur Machado juunior ja kunstnik Renê Salazar David. Balletiartiste saadab Vanemuise sümfooniaorkester, mida juhatavad muusikajuht ja peadirigent Risto Joost või dirigendid Taavi Kull ja Martin Sildos. Balleti videokunstnik on Alyona Movko, valguskunstnik Tõnis Järs.

„Tulilinnus“ teevad kaasa Alexander Germain Drew, Willem Houck, Hayley Blackburn, Yukiko Yanagi, Alain Divoux, Gus Upchurch jt.

„Šahrazadis“ astuvad üles Alexander Germain Drew, Silas Stubbs, Alain Divoux, Sayaka Nagahiro, Maria Engel, Laura Quin, Alexandra Heidi Foyen, Bleiddian Bazzard, Gus Upchurch jt.

Tutvu lavastusega.

22.03.2022