Tulilind / Šahrazad

L 26. märts 19:00 Suures majas
N 31. märts 19:00 Suures majas
N 28. apr 19:00 Suures majas

Tulilind / Šahrazad

Balletiõhtu kahes osas

Igor Stravinski vene rahvajuttudest inspireeritud maailmakuulus ballett “Tulilind” esietendus esmakordselt aastal 1910 Pariisis kuulsa Sergei Djagilevi Les Ballets Russes’ ettekandes, Nikolai Rimski-Korsakovi orkestrisüit “Šahrazad” aga 1888. aastal Peterburis, kus esmaettekannet dirigeeris helilooja ise. Ilmeilusa muusikaga teoseid esitatakse tihti nii kontserdi- kui teatrilavadel, lugude muinasjutuline sisu leiab aga igas lavastuses uusi tähendusvälju ja vorme.

“Tulilind”
Maad on tabanud katastroof ning Agomi-nimelisel teadlasel on õnnestunud luua tilluke kogukond piiratud maa-alal, kus elavad väljavalitud inimesed, kõik ülejäänud on jäetud laia hävinud ilma saatuse hooleks. Flora ja Baso aga sellise ebaõiglusega ei lepi ning astuvad vastu Agomi upsakusele ja ahnusele. Algab võitlus, milles Agom ja Flora muutuvad võimsateks tuleolenditeks. Võita saab vaid üllaim süda.

“Šahrazad”
Iidse Pärsia sultan Šahrijar kahtlustab, et tema naine, ilus ja võrratu jutuvestja Šahrazad, ei ole talle truu. Sultan lavastab jahiretke. Kui ta on läinud, toimub haaremis pidu – vabastatakse orjad ja iga viimne kui sultani naine ning nauditakse palee mõnusid. Ootamatult naaseb Šahrijar ning jagab vihahoos tapmiskäske ning tõstab käe isegi Šahrazadi suunas, kuid naisesse armunud eunuhh päästab Šahrazadi ning annab talle võimaluse oma muinasjuttude salve lisada veel ühe fantastilise loo.

Brasiilia koreograafi ja lavastaja Ricardo Amarante neoklassikalises stiilis balletiõhtu toetub heliloojate originaalmuusikale, kuid toob vaatajateni tuntud muinasjuttude uued tõlgendused.

Esietendus 26. märtsil 2022 Vanemuise suures majas


Heliloojad Igor Stravinski ja Nikolai Rimski-Korsakov
Muusikajuht ja dirigent Risto Joost
Dirigendid Taavi Kull, Martin Sildos
Lavastaja ja koreograaf Ricardo Amarante (Brasiilia)
Dramaturg Edson Artur Machado juunior (Brasiilia)
Kunstnik René Salazar David (Brasiilia)
Videokunstnik Alyona Movko
Valguskunstnik Tõnis Järs

 

Osades

 

“Tulilind”
Alexander Germain Drew, Joo Ho Lee, Olivia Lenssens, Emily Ward, Yukiko Yanagi, Alain Divoux, Silas Stubbs, Willem Houck jt

 

“Šahrazad”
Alexander Germain Drew, Silas Stubbs, Alain Divoux, Joo Ho Lee, Bleiddian Bazzard, Maria Engel, Sayaka Nagahiro, Laura Quin, Alexandra Heidi Foyen, Gus Upchurch, Josef Jagger, Matteo Giulio Tonolo, Matthew James Jordan, Giorgi Koridze jt

 

Vanemuise sümfooniaorkester