Tulilind / Šahrazad

Tulilind / Šahrazad

Balletiõhtu kahes osas

Igor Stravinski vene rahvajuttudest inspireeritud maailmakuulus ballett “Tulilind” esietendus esmakordselt aastal 1910 Pariisis kuulsa Sergei Djagilevi Les Ballets Russes’ ettekandes, Nikolai Rimski-Korsakovi orkestrisüit “Šahrazad” aga 1888. aastal Peterburis, kus esmaettekannet dirigeeris helilooja ise. Ilmeilusa muusikaga teoseid esitatakse tihti nii kontserdi- kui teatrilavadel, lugude muinasjutuline sisu leiab aga igas lavastuses uusi tähendusvälju ja vorme.

“Tulilind”
Maad on tabanud katastroof ning Agomi-nimelisel teadlasel on õnnestunud luua tilluke kogukond piiratud maa-alal, kus elavad väljavalitud inimesed, kõik ülejäänud on jäetud laia hävinud ilma saatuse hooleks. Flora ja Baso aga sellise ebaõiglusega ei lepi ning astuvad vastu Agomi upsakusele ja ahnusele. Algab võitlus, milles Agom ja Flora muutuvad võimsateks tuleolenditeks. Võita saab vaid üllaim süda.

“Šahrazad”
Iidse Pärsia sultan Šahrijar kahtlustab, et tema naine, ilus ja võrratu jutuvestja Šahrazad, ei ole talle truu. Sultan lavastab jahiretke. Kui ta on läinud, toimub haaremis pidu – vabastatakse orjad ja iga viimne kui sultani naine ning nauditakse palee mõnusid. Ootamatult naaseb Šahrijar ning jagab vihahoos tapmiskäske ning tõstab käe isegi Šahrazadi suunas, kuid naisesse armunud eunuhh päästab Šahrazadi ning annab talle võimaluse oma muinasjuttude salve lisada veel ühe fantastilise loo.

Brasiilia koreograafi ja lavastaja Ricardo Amarante neoklassikalises stiilis balletiõhtu toetub heliloojate originaalmuusikale, kuid toob vaatajateni tuntud muinasjuttude uued tõlgendused.

KAVA

Esietendus 26. märtsil 2022 Vanemuise suures majas


Heliloojad Igor Stravinski ja Nikolai Rimski-Korsakov
Lavastaja ja koreograaf Ricardo Amarante (Brasiilia)
Muusikajuht ja dirigent Risto Joost
Dirigendid Taavi Kull, Martin Sildos
Dramaturg Edson Artur Machado juunior (Brasiilia)
Kunstnik Renê Salazar David (Brasiilia)
Videokunstnik Alyona Movko
Valguskujundaja Tõnis Järs

 

Osades Sayaka Nagahiro, Maria Engel, Yukiko Yanagi, Raminta Rudžionyte Jordan, Gus Upchurch, Alain Divoux, Alexander Germain Drew, Bleiddian Bazzard

Vanemuise balletitrupp ja sümfooniaorkester

Videod

Intervjuud

Balletijuht Mare Tommingas ja muusikajuht Risto Joost sümfoonilisest balletiõhtust | "Delta" | 21.03.2022

Balletijuht Mare Tommingas räägib ballettide „Tulilind“ ja „Šahrazad” ajaloost ning tutvustab balletiõhtu lavastajat ja koreograafi Ricardo Amarantet | Vanemuise veerand | 17.03.2022