Uudista

Vanemuise teatri uue hooaja piletid on müügil

Vanemuise teatri 153. hooajal esietendub 13 uuslavastust: seitse draamalavastust ning kuus muusika- ja balletilavastust. Jätkuvalt on laval mitmed publiku südame võitnud lavastused, muusikasõprade rõõmuks toimuvad arvukad kontserdid ning aset leiavad mitmed eriüritused. Uue hooaja piletid on müügil Vanemuise teatri kodulehel ja teatri kassas.

153. hooaja avab uuslavastus ooperilaval. 19. augustil 2022 saavad Maarja Kangro libreto ja Tõnis Kaumanni muusika Vanemuise Sadamateatris esmaettekande ooperina „Kaubamaja“. Müstilise ja muinasjutulise kaubamaja ukse eest kohtuvad neli tegelast, kes murravad pead, milline maailm on maagiliste liuguste taga, milliseid imelisi aardeid meelitavad püüdma neoonsildid ning kaunilt vilkuvad tuled ning miks kõik, kes sinna sisenenud, sealt enam ei välju.

Draamalaval toimub esimene esietendus 1. oktoobril 2022, mil Vanemuise väikeses majas jõuab publiku ette Edward Albee draama „Kolm pikka naist“. See on lugu ühe naise erinevatest eluetappidest ning suhtest oma pojaga, kellega viimane kontakt toimus juba aastaid-aastaid tagasi. Näidendi toob lavale üle aastakümnete Vanemuise teatris taas lavastav Priit Pedajas (Eesti Draamateater).

22. oktoobril 2022 esietendub Sadamateatris Eesti Teatri Agentuuri 2021. aasta näidendivõistlusel esimese preemia saanud Katariina Libe näidend „Võrsed“, mille lavastab Tiit Palu. Näitemäng portreteerib empaatiliselt tänasel hetkel meie ümber toimetavaid inimesi ning keskendub teemadele nagu orienteeritus karjäärile ja eneseteostusele, seksuaalsed suhted, läheduse ja lähedaste otsingud ning lastetus ja laste saamine.

Vanemuise teatri balletijuht Mare Tommingas toob 26. novembril 2022 Vanemuise suures majas publiku ette balletimaailma ühe legendaarseima teose – „Pähklipureja“. Tommingas võtab Pjotr Tšaikovski „Pähklipureja“ ette teist korda – aastal 1994 esietendus tema samanimeline lavastus. Seekordne versioon „Pähklipureja ehk Imeline jõuluöö“ jääb truuks Tommingase originaallibretole, kuid lisandunud on uusi suhteliine, suurejooneline kujundus ja fantaasiarikkad kostüümid.

3. detsembril 2022 jõuab draamapubliku ette Tartu vanima ja noorima teatri koostöölavastus. Tartu Uue Teatri lavastaja Elise Metsanurga eestvedamisel esietendub Vanemuise teatri väikeses majas William Shakespeare’i „Romeo ja Julia“, kus nimirolle täidavad Aivar Tommingas Vanemuise teatrist ja Ilo-Ann Saarepera Tartu Uuest Teatrist. See on keelatud armastuse lugu. Armastus on keelatud kõigi nende poolt, kes ei pea õigeks Romeo ja Julia vanusevahet, mis ületab poolt sajandit.

2023. aasta esimene poolaasta ei jää alla eelnenule. Suurendamaks noorte muusikahuvi, toovad lavastajad Janek Savolainen ja Katrin Pärn koos Vanemuise sümfooniaorkestriga 10. jaanuaril 2023 Vanemuise väikeses majas laste ja noorte ette Sergei Prokofjevi muusikalise muinasjutu „Peeter ja hunt“. See saab olema visuaal-teatraalne muusikatund, mis õpetab lastele, kuidas muusikat kuulata, millised pillid on orkestrikoosseisus ja mis häält nad teevad.

2023. aasta esimese uuslavastusena draamalaval esietendub Ain Mäeotsa lavastatud Martin McDonaghi näidend „Mägede iluduskuninganna“, mis räägib loo kahest naisest, emast ja tütrest, kelle kooselu on lakkamatu lahing. Tragikomöödia esietendub Sadamateatris 21. jaanuaril 2023.

Lavastaja Priit Strandberg toob 4. veebruaril 2023 Vanemuise väikeses majas publiku ette Anton Tšehhovi draama „Kirsiaed“, millest on saanud uuema eesti teatri klassikavaramu. Nüüdne Vanemuise lavastus on näidendi kümnes lavaversioon Eestis sellel sajandil, millele on eelnenud mitu kuulsat lavastust varasemast ajast.

18. veebruaril 2023 vallutab Vanemuise suure lava lastemuusikal Eno Raua raamatu ja Edgar Valteri visuaalide põhjal – „Sipsik“. Draamanäitlejana tuntud Maria Annuse lavastajatööna jõuab Sipsik esmakordselt Vanemuise lavalaudadele, et lõngast häälepaelte abil lapsi ja vanemaid lõbustada.

4. märtsil 2023 toob lavastaja ja koreograaf Rauno Zubko Sadamateatri lavale tantsulavastuse noortele – „Kriis.ID“. Lavastuses uuritakse ja kombatakse piire, loetakse moraali ja hävitatakse seda. Visandatakse minapilte ja vaadatakse nende murenemist kaasaegsete kriiside valguses. Sobib suurepäraselt noorele vaatajale koos koolikaaslastega.

Eduard Vilde ja Tiit Palu autorluses jõuab rahvusvahelisel naljapäeval, 1. aprillil lavale komöödia „Pisuhänd 2“. Eduard Vilde tuntuima näidendi „Pisuhänd“ lõpus jääb õhku võimalus, et Tiit Piibelehe teeneid vajatakse veel. „Pisuhänd 2“ jätkab sealt, kus „Pisuhänd“ lõpeb.

Hooaja viimase uue draamalavastusena tuuakse Sadamateatris lavale Urmas Vadi kirjutatud ja lavastatud draama „Sada grammi taevasina“, mis on inspireeritud Artur Alliksaare elust ja luulest. Lavastus esietendub poeedi sajandal sünnipäeval, 15. aprillil 2023.

22. aprillil 2023 esietendub Vanemuise väikeses majas Eino Tambergi ooper Edmond de Rostand’ näidendi alusel – „Cyrano de Bergerac“, mille lavastab Mare Tommingas ning muusikajuht on Risto Joost.

Balletigala, aastalõpuball ning mitmed kontserdid

153. hooajal rõõmustab sümfooniaorkester muusikasõpru mitme kontserdiga, kus esitatakse sümfoonilises maailmas hinnatud heliloomingut. Esimese kontserdina, 2.-4. septembrini, jõuab Tartu, Pärnu ja Tallinna publiku ette sümfooniaorkestri hooaja avakontsert. Solistina on laval Tähe-Lee Liiv ning dirigent on Risto Joost.

Novembris kõlab esmakordselt hingedepäeva kontsert ning ootame nautima ka ooperikoori kontserti „Imede aeg“. Detsembris kõlab traditsiooniline advendikontsert Tartu Pauluse kirikus. Ooperisõpru ootame detsembris ooperigalale, kus kõlavad aariad ja duetid maailmaooperi kullafondist. 2023. aasta alguses toome Eesti ja maailma filmimuusika paremiku kontserdilavale Tartus, Pärnus ja Paides – kõlab filmimuusika kontsert.

2022. aasta saadame ära Vanemuise teatri armastatud aastalõpuballiga.

Tähistamaks rahvusvahelist tantsupäeva, ühendab Eesti balletikunst oma loomingulise vaimu ning erakordse võimalusena saab balletigalal näha nii Vanemuise kui Eesti Rahvusballeti täiskoosseisus truppe. Õhtule lisavad pidulikkust Vanemuise ja Rahvusooper Estonia sümfooniaorkestrid, eesotsas Risto Joosti ja Arvo Volmeriga. Vanemuise teatri koostööd Rahvusooper Estoniaga näeb 29. aprillil 2023 Rahvusooper Estonias ja 30. aprillil 2023 Vanemuise suures majas.

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõpetab hooaja lõppkontsert eri linnades.

Vanemuise teatri repertuaari, mängukava ja piletiinfo leiab www.vanemuine.ee.

Kohtumiseni Vanemuise teatri 153. hooajal!

30.05.2022