Cyrano de Bergerac

L 22. apr 19:00 Väikeses majas
R 28. apr 19:00 Väikeses majas
R 05. mai 19:00 Väikeses majas

Cyrano de Bergerac

Eino Tambergi ooper kolmes vaatuses Edmond Rostand’i näidendi alusel

Edmond Rostand’i 1897. aastal kirjutatud ja samal aastal Théâtre de la Porte Saint-Martinis esietendunud näidend suure ninaga impulsiivsest mõõgakangelasest Cyranost, kes valdab teravat keelekasutust sama oskuslikult kui rapiiri, leiab aset 17. sajandi keskpaigas Pariisis.

Võrreldes Rostand’i näidendiga on ooper kontsentreeritud kolme peategelase, poeet-sõduri Cyrano, tema ihaldatu Roxane’i ja kadeti Christiani hingelisele maailmale. See, mis jäetakse ütlemata, on Tambergi muusikas sekundeeritud imeliste helipassaažide, pauside ja crescendoga, luues aimatavaid kujutluspilte peategelaste õnneunelma haprusest ja tragöödiast.

„Cyrano de Bergeraci“ loost on ilmunud üle neljakümne adaptsiooni nii teatris, televisioonis kui mujal. Aastal 2020 esietendus Londoni National Theatre’i versioon, peaosas James McAvoy, aastal 2022 linastus film „Cyrano“, peaosas Peter Dinklage.

Kas Rostand lõi Cyrano või hoopis Cyrano Rostand’i? Loodu ja looja vahel on habras piir. Millal üks teiselt juhtimise üle võtab, ei olegi oluline. Oluline on jõuda sõnumini.

– lavastaja Mare Tommingas

Esietendus 22. aprillil 2023 Vanemuise väikeses majas

Esituskeel: eesti
Tablool: inglise, eesti


Helilooja Eino Tamberg
Libretist Jaan Kross
Muusikajuht Risto Joost
Dirigendid Martin Sildos, Taavi Kull
Lavastaja, kostüümi- ja lavakujundaja Mare Tommingas
Koormeistrid Aleksandr Bražnik, Kristi Jagodin
Kontsertmeistrid Piia Paemurru, Margus Riimaa, Katrin Nuume

 

Osades Simo Breede või Raiko Raalik RO Estonia, Pirjo Jonas või Maria Listra külalisena, Oliver Kuusik külalisena või Juhan Tralla külalisena, Atlan Karp külalisena või Tamar Nugis RO Estonia, Rasmus Kull või Heldur Harry Põlda RO Estonia, Grete Oolberg või Siiri Koodres, Märt Jakobson külalisena või Taavi Tampuu külalisena, Karmen Puis või Sandra Laagus külalisena jt.

Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester