Uudista

Vanemuise suvekontserdil astub üles rekordarv soliste

Kolmeteistkümnendat suve järjest kõlab juulikuu viimasel pühapäeval, 30. juulil Tartus Kassitoome orus Vanemuise sümfooniaorkestri suvekontsert. Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti kutsel jagab sümfooniaorkestriga lava seitse solisti. See on suurim solistide arv läbi aegade. 

Risto Joost rääkis, et kui varasematel aastatel mängiti kontserdil peamiselt sümfoonilist muusikat ja olid mõned solistid, siis viimastel aastatel on kaalukauss pööratud solistide kasuks. „Tänavusel kontserdil on rikkalik solistide plejaad ning kõlab erakordne kava, mis on seotud Vanemuise teatri praeguse ja tulevase repertuaariga, hõlmab eesti muusikat ja maailmaklassikat ning pakub värskendust suvekontserdi iga-aastasele külastajale,“ rääkis Joost. Viimase eest hoolitseb näiteks helilooja Tõnis Kaumann, kes muusikajuhi palvel lõi uue seade „Tartu marsile“ – teosele, mis kõlab igal aastal kontserdil uues kuues.

Suvekontserdil jagavad Vanemuise sümfooniaorkestriga lava Ukraina Rahvusooperi sopran Tamara Kalinkina, Soome Rahvusooperi bass Koit Soasepp, kontratenor Martin Karu, sopran Karmen Puis ja tenor Rasmus Kull Vanemuise teatrist, noore tõusva artistina on laval viiulisolist Miia Ruubel ning metsasarvesolistina musitseerib Vanemuise teatri metsasarverühma kontsertmeister Kreete Jacob.

Kontserdikavast

Risto Joost pani kontserdikava kokku põhimõttel, et see pakuks elamusi publikule ning oleks inspireerivaks kogemuseks ka artistidele. Nii kuuleb Tamara Kalinkina esituses näiteks armastusest tulvil Leonora aariat Giuseppe Verdi ooperist „Trubaduur“, Koit Soasepp paneb kõlama preester Sarastro rahust ja armastusest jutlustava aaria „In diesen heil’gen Hallen“ Wolfgang Amadeus Mozarti ooperist „Võluflööt“.

Ardo Ran Varrese ooperist „Põrgupõhja uus Vanapagan“ kohtuvad laval Jürka, tema naine Lisete ja Kaval-Ants, kelle rolle esitavad Koit Soasepp ja vanemuislased Karmen Puis ja Rasmus Kull.

Novembris esietendub Vanemuises Georg Friedrich Händeli barokkooper „Julius Caesar“, kus ühes pearollis kontratenor Martin Karu. Tema esituses kuuleb Julius Caesari aariat, kuhu on sisse kirjutanud ka suur soolopartii metsasarvele, seega on laval ka Vanemuise sümfooniaorkestri metsasarverühma kontsertmeister Kreete Jacob.

Risto Joosti kutsel saab Kassitoome orus võimaluse soleerida ka üks noor ja paljulubav instrumentaalsolist. Tänavu on nooreks tõusvaks täheks äsja Tallinna Muusika- ja Balletikooli lõpetanud viiuldaja Miia Ruubel, kelle esituses kuuleb Pjotr Tšaikovski karakterpala orkestrile ja viiulile „Valss-skertso opus 34“.

Orkestri esituses kuuleb muu hulgas Gustav Holsti orkestrisüidist „Planeedid“ pärit numbrit „Jupiter“. Tervikuna tuleb Holsti „Planeedid“ ettekandele Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontserdil Tartus ja Tallinnas, samuti kasutab seda muusikat uue hooaja sügispoolel valmiv Jevgeni Gribi ballett „Tuhkvalge“.

Kodumaistest viisidest kõlavad kontserdil näiteks Lydia Austeri rahvuslikel motiividel kirjutatud teos keelpilliorkestrile „Meloodia“, Villem Kapi soololaulude tsüklisse „Õnnelik päev“ kuuluv laul „Kui lõppeb suvepäeva viimne vine“ ning Andrese ja Aadu duett Arne Oidi – Juhan Smuuli muusikalisest komöödiast „Muhulaste imelised juhtumised“.

Vanemuise sümfooniaorkestri suvekontsert toimub 30. juulil kell 20 Kassitoome orus. Sissepääs on prii.

Kontserdi peatoetaja on AS GIGA. Kontserdi toetajad on Tartu linn, VSpa, Kvartal ja Coop Tartu.

19.06.2023