Uudista

Operett „Viini veri“ naaseb loetud etendusteks Vanemuise lavale

Pärast mõneaastast mängupausi naaseb neljaks etenduseks Vanemuise lavale Johann Straussi teravmeelne ja ülemeelik operett „Viini veri“. Uute solistidena on laval Angelika Mikk ja Atlan Karp. Käesoleva hooaja etendustel on sümfooniaorkestri ees dirigent Taavi Kull või külalisdirigent Endel Nõgene. 

„Viini vere“ tegevuse keskmes on 1815. aasta Viini kongress, kuhu kutsuti kokku Euroopa monarhid. „Minu lavastus taaselustab selle ajastu hõngu ja ajaloolise fakti, et arvukatel seltskonnaüritustel, mis seda tähtsat poliitilist sündmust saatsid, oldi kõrvuni sisse võetud uuest tantsust – Viini valsist. „Viini veres“ haarab valss kõik sensuaalsesse keerisesse: formaalsed reeglid lämmatatakse ülevoolava lõbususega, mis muudab tantsijad ülemeelikuks ja pööraseks,“ kirjeldas lavastaja-koreograaf Giorgio Madia.

Dirigent Taavi Kull rääkis, et tantsu taustaga lavastaja on toonud „Viini verre“ palju plastilisust ja dünaamikat, mis annab lavastusele iseloomuliku visuaalse keele – kõik lavalised liikumised on põhjalikult läbi mõeldud ning toetavad muusikaga teineteist.

„Situatsioonikomöödiale omaselt on lavastuses kirju palett tegelasi. On neid, kelle üle tehakse nalja, ja neid, kes teevad nalja. Mõni on rumal, teine jälle ülev või neutraalne karakter, kes annab autoripoolse hinnangu mingitele situatsioonidele ja mõtetele. Johann Strauss on muusikasse kirjutanud situatsioone, mis tema ajal tundusid naeruväärsed ning vajasid eraldi kiitust või laitust. Ta laseb tegelastel need situatsioonid läbi mängida, lisades sinna karakteerse muusika, mis võib kõlada kerge, lüürilise, raskemeelse või näiteks naljakana. Lavastaja Giorgio Madia on selle muusika sidunud liikumiskeelega ja toonud lavale huvitavad koomikalahendused,“ rääkis Kull.

Võrreldes algkoosseisuga on uute külalisosatäitjatena laval sopran Angelika Mikk Pepi Pleiningeri rollis ning bariton Atlan Karp, kes on Märt Jakobsoniga kahasse Kagleri rollis. Veel on osades Tamar Nugis (RO Estonia), Maria Listra (külalisena), Jaan Willem Sibul, Karmen Puis, Rasmus Kull ja Andres Mähar. Laval on ka Vanemuise ooperikoor ja balletitrupp.

„Viini veri“ esietendus Vanemuise teatris 2018. aastal. Lavastus tõi Vanemuise teatrile ka Eesti teatri aastaauhindadel laureaaditiitli. Nimelt pälvis solist Rasmus Kull Josefi lavakuju maitseka kehastamise Eesti teatri muusikaauhinna.

Lavastuse koreograaf ja lavastaja Giorgio Madia on ühtlasi ka lavastuse valguskunstnik. Kunstnikutöö on teinud Maarja Meeru ja videokunstnik on Mikk-Mait Kivi.

Etendused toimuvad Vanemuise teatri suures majas 18. ja 26. märtsil ning 5. ja 16. aprillil 2023.

10.03.2023