Uudista

Elmo Nüganen toob Vanemuises lavale ooperi „Don Giovanni“

Mozarti ooper „Don Giovanni“ on Elmo Nüganeni esimene lavastus Vanemuise teatris. Seekordses versioonis vahetatakse mõõk telefoni vastu ning tuuakse publikuni päevakajalised teemad nagu koduvägivald, ahistamine, kõrkus ja jumalapõlgus.

„Don Giovannit“ on Vanemuise teatris varem lavastatud ühel korral, aastal 1990. Ettepaneku aastal 2021 sama teos Vanemuises uuesti lavale tuua tegi Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost.

„Minu jah-sõna tuli üsna ruttu. Lavastajana olen kogu aeg tundnud ooperi kui žanri vastu seletamatut tõmmet. Ma arvan, et ooper on kõikidest etenduskunsti vormidest kõige keerulisem. Ükski teine žanr ei koosne nii paljudest erinevatest ja samal ajal omavahel tugevalt seotud elementidest, mis kõik omakorda peavad kulgema helilooja poolt ette määratud katkematus rütmi ja meloodia struktuuris,“ rääkis Nüganen, kellele on „Don Giovanni“ teine kokkupuude ooperi lavastamisega. Tema esimene ooper oli 1994. aastal Mozarti „Figaro pulm“. „Selle tööga armusin Mozartisse,“ ütles ta.

Nüganen rääkis, et lavastades ei mõtle ta ooperigurmaanile, vaid pigem sellele, kes harva ooperisse satub: „Ma tahan jõuda tavavaatajani, et just tema mõistaks tegelaste sisemaailma ja selle peegeldust muusikas. Tahan, et lavastus mõjuks loomulikult, et vaataja oleks loo ja selle tegelastega kaasas ja mõtleks ka ooperis käsitletavatele aktuaalsetele teemadele.“

„Don Giovanni“ lavastusmeeskonda kuuluvad muusikajuht ja dirigent Risto Joost, dirigendipuldis Taavi Kull või Martin Sildos, kunstnik ja videokunstnik Katrīna Neiburga Lätist ning kostüümikunstnik Kristīne Pasternaka Läti Rahvusooperist. Valguskunstnik on Kristjan Suits Tallinna Linnateatrist, ooperi liikumisjuht Rauno Zubko.

„Don Giovanni” rahvusvahelises koosseisus näeb ja kuuleb nimiosalisena Jānis Apeinist (Läti RO) või Tamar Nugist (RO Estonia). Muudes rollides astuvad üles Raiko Raalik (RO Estonia) või Tambet Kikas (RO Estonia), Simo Breede või Taavi Tampuu, Märt Jakobson, Juhan Tralla või Rasmus Kull, Karmen Puis, Pirjo Jonas või Maria Melaha, Maria Listra või Grete Oolberg, Saara Nüganen jt. Kaasa teevad ka Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester.

Ooper „Don Giovanni“ esietendub Vanemuise teatri väikeses majas 27. novembril kell 19.

22.11.2021