Uudista

Vanemuises toimub 17.-19. maini rahvusvaheline teatrifestival

17. – 19. maini toimub Tartus Vanemuises rahvusvaheline teatrifestival Vabaduse festival 2018.

Vabaduse festival toimub 2018. aastal, mil Eesti Vabariik tähistab iseseisvuse 100. aastapäeva. Sama tähtpäeva tähistavad veel paljud Euroopa riigid.

Sel puhul kutsub Vanemuine endale külla teatreid Eestile sõbralikest riikidest, et läbi teatrikunsti rääkida vabadusest: vabaduse saavutamisest, kaotamisest ja taasleidmisest; vabaduse jõust ja haprusest; riigi ja inimese vabadusest, sisemisest vabadusest ja mõttevabadusest.

2018. aasta VABADUSE FESTIVALI programmis on kolm lavastust välisriikidest ning kaks Vanemuise teatri lavastust.

17.05 kell 19.00 etendub Sadamateatris Valmiera Draamateatri (Läti) lavastus LÕHNAVAD SEENED („Smarzo sienes“), mis tunnistati hooajal 2015/2016 parimaks väikese saali lavastuseks Lätis. Viieteistkümnest näitlejast koosneva trupi ridades teeb kaasa ka läbinisti eesti verd näitleja, nelikümmend aastat Valmiera Draamateatri lavadel mänginud Jaanus Johanson. Etendus on läti keeles, eestikeelsete tiitritega.

18.05 kell 17.00 mängitakse väikses majas sadsongskomplex:fi (Soome) lavastust KURVAD LAULUD EUROOPA SÜDAMEST („Sad Songs from the Heart of Europe“). Teatrikompanii Sadsongscomplex: fi on Soomest pärit rühmitus, mis paari viimase aasta jooksul on jõuliselt esile kerkinud rahvusvahelistel teatrifestivalidel. Lavastust on mängitud „Soome 100“ egiidi all muuhulgas ka Avignoni teatrifestivalil ja Edinburghi teatrifestivali Fringe-programmis. Etendus on soome keeles, inglise- ja eestikeelsete tiitritega

18.05 kell 19.00 toimub suures majas Vanemuise teatri etendus BEATRICE. Lavastus on nomineeritud 2018. aasta Eesti teatriauhindadel kunstnikuauhinnale parima videokujundus ja visuaal-elektrooniliste lahenduste ning kunstnikutöö eest (Emer Värk ja Maarja Meeru).

19.05 kell 19.00 saab suures majas näha Gruusia Vabaduse Teatri etendust KAUKAASIA KRIIDIRING. Lavastaja Avtandil Varsimašvili pole eestlastele ega ka tartlastele tundmatu nimi. Alles 2014. aastal tõi ta Vanemuise noorte näitlejatega Sadamateatris välja omaenda näidendi „Armastan! Armastan! Armastan!”. Vabaduse Festivalil esitab Brechti näidendi Avatandil Varsimašvili Tbilisi Vabaduse Teatri nooruslik trupp. Vabaduse Teater on loodud Avatandil Varsimašvili poolt 2001. aastal ja lühikese ajaga sai sellest Gruusia populaarsemaid teatreid, kelle teatraalselt eredaid ja sotsiaalselt erksaid lavastusi on mängitud mitmetes välisriikides. Etendus on gruusia keeles, eestikeelsete tiitritega.

19.05 kell 19.00 toimub Sadamateatris Vanemuise teatri etendus, M. Frischi HÄRRA BIEDERMANN JA TULESÜÜTAJAD. Ehkki Max Frischi must komöödia on kirjutatud juba 1958. aastal, pakub absurdihõnguline poliitiline parabool kindlasti äratundmist ka kaasaja kontekstis. Lavastaja on Ain Mäeots. Esietendus toimub 5. mail 2018 Sadamateatris.

Vabaduse festivali programmis olevate etenduste pileteid ja passe saab soetada Vanemuise kassadest, kodulehelt ning Piletimaailma müügikohtadest.

08.03.2018