Uudista

Vanemuises esietendub EV100 teatrisarja raames lavastus „Rännakud. Maarjamaa laulud“

Reedel, 29. septembril kell 19 esietendub Vanemuise väikeses majas EV100 teatrisarjas lavastus “Rännakud. Maarjamaa laulud”. Selle teksti autor ja lavastaja on Tiit Palu, lavastusmeeskonna tuumikusse kuuluvad veel Kanadas sündinud Eesti juurtega noor helilooja Kara-Lis Coverdale ja koreograaf Ruslan Stepanov.

Kui sada aastat tagasi sündis Eesti Vabariik, tekkisid eesti keelele varasemast hoopis teised võimalused ja nõuded. Oma riik ja eestikeelne teadus kutsusid esile keeleplahvatuse, eesti keele kasutusala laienes kodust ja luulest kateedrisse ja tähetorni. 1920ndatel loodi keelekomisjonides kümneid tuhandeid uusi sõnu ja mõisteid meile täna igapäevaseks saanud nähtuste kirjeldamiseks. See oli otsekui uue universumi sünd, plahvatus kõikidesse suundadesse korraga. Eesti keelest sai keel, milles võis filosofeerida, taimi ja selgrootuid uurida, suhelda omavahel kui tahes peentest ja peenikestest asjadest.

“Maarjamaa laulud” on 1920ndate keeleplahvatusest inspireeritud lavastus, milles on ühendatud nii draama kui kaasaegne tants. See kujutab keele ilu, võlu ja valu, seda kuidas inimesed unistavad, armastavad, kõhklevad ja kogevad maailma läbi keele, olenemata kes ja millises ajastus nad on. Lavastus ei oota publikult mingeid eelteadmisi keele- ega Eesti ajaloost, üksnes avatud meelt – see on teos, mida ennekõike lihtsalt näha, kuulda ja kogeda.

Lavastusdramaturg on Deivi Tuppits, kostüümikunstnik Mare Tommingas, lavakujunduse autor Silver Vahtre, valguskunstnik Margus Vaigur ja videokunstnik Carmen Seljamaa.

Osades Külliki Saldre, Marika Barabanštšikova, Piret Laurimaa, Tiit Palu, Merle Jääger, Margus Jaanovits, Reimo Sagor, Jaanus Tepomees ja tantsijad Endro Roosimäe, Alain Divoux, Matteo Tonolo, Archie Sladen, Walter Isaacson, Brandon Alexander, Maria Engel, Tarasina Masi, Yukiko Yanagi, Sayaka Nagahiro ja Mirell Sork.

“Rännakud” on Vanemuise teatri ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojekt EV100 teatrisarjas Sajandi lugu. Rännakute esimene osa, Kadri Noormetsa lavastus “Tõotatud maa” etendub Tartus Sadamateatris 29. ja 30. septembril. Lavastusi ühendavaks sillaks on veebiplatvorm Rändomoonium, mis seob lavastusi ühises teekonnas keele ja kodumaa mõtteruumis.

Teatrisari „Sajandi lugu“ on Eesti Etendusasutuste Liidu ja osalevate teatrite kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Aasta jooksul toovad 22 teatrit läbi lavastuste publiku ette Eesti riigi sajandi pikkuse eluloo, sari lõpeb 2018. aasta septembris Tartus Draamafestivalil kõigi „Sajandi loo“ lavastuste etendusmaratoniga.

Sarjas osalevad NO99, Sõltumatu Tantsu Ühendus, Vanemuine, labürintteatriühendus G9, VAT Teater, Von Krahli Teater, Tartu Uus Teater, Endla teater, Kuressaare Linnateater, Rahvusooper Estonia, Kaunuti Gildi SAAL, R.A.A.A.M, Ugala teater, NUKU teater, Vaba Lava, Rakvere Teater, Fine 5, Vana Baskini Teater, Tallinna Linnateater, NargenFestival, Eesti Draamateater ja Vene Teater.

EV100 teatriprogrammi kohta leiab lisainfot www.ev100.ee/et/teater.
2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Sünnipäeva tähistatakse 2017. aasta aprillist 2020. aasta veebruarini. Lisainfot leiab www.ev100.ee.

27.09.2017