Uudista

Vanemuises esietendub Artur Alliksaarest inspireeritud lavastus

Artur Alliksaare 100. sünniaastapäeval, 15. aprillil toob autor-lavastaja Urmas Vadi Sadamateatri lavale poeedi elust ja luulest inspireeritud lavastuse „Sada grammi taevasina“.

Alliksaare luules on läbiv teema aeg, mille kohta ta ütleb, et kõik hetked on võrdsed, aga samas on midagi, mis on tekkinud ja enam ei haju. Näidendi autori ja lavastaja Urmas Vadi sõnul on selliselt ka lavastus üles ehitatud: „See ei ole kronoloogiline narratiiv ega elulugu, samas ei ole ta ka luulekava.  Need on justkui pildid, read ja kujundid kellegi elust ja luulest, mis on nagu kosmosesse kuivama riputatud pesu.“

Prooviperioodil käis trupp ka Alliksaare radadel, sh külastati Eesti Kirjandusmuuseumit ja kohtuti Alliksaare poja Jürgen Alliksaarega. „On autoreid, kelle puhul on tähtsad vaid nende tekstid ja isik tagaplaanil. Mõne autori puhul on vastupidi: kõik me teame seda kirjanikku, aga keegi pole teda lugenud. Alliksaare puhul on mul tunne, et teda saab igatpidi vaadata: kas lugeda vaid tema teksti, või lugeda teda ka siis, kui meil on kõrval tema elulugu, legendid,“ arutles Vadi.

Nii on ka lavastust „Sada grammi taevasina“ oodatud vaatama nii Alliksaare suured austajad kui ka teatrisõbrad, kes ei ole tema elu ja luulega veel tuttavad, või on seda põgusalt. Viimastel soovitab näidendi autor lugeda enne etenduse algust läbi kavalehe, mille on koostanud dramaturg Anu Tonts. Sadamateatri fuajeesse jõudes ootab publikut ees raadiomajakas, kust saab kõrvaklappide abil kuulda üht-teist Alliksaare eluloo kohta. „Kui aga saali siseneda, siis seal toimub meie trupi vabalend,“ ütles Vadi.

Laval on neli näitlejat Vanemuise draamatrupist ning väiksemates rollides teevad kaasa ka lavastusmeeskonna liikmed. Peategelast Poeeti mängib Veiko Porkanen. Lena Barbara Luhse, Piret Laurimaa ja Reimo Sagor kehastavad kõiki ülejäänud tegelasi, keda on kokku paarteist.

Näidendi autori ja lavastaja sõnul on prooviprotsess olnud imetore: „See on olnud algusest peale vahetu ja toimunud heas kooskulgemises, kus kõik on ideid õhku visanud ja unistanud. On suur rõõm, et kunstnik Pille Jänes on loonud ruumi, kuhu mahuvad ära nii poeesia kui argipäev. Valguskunstnik Priidu Adlasega on see meil juba päris mitmes koostöö ja temaga on alati suur rõõm kohtuda! Abivalmid on olnud kõik lavastusmeeskonna liikmed, alates inspitsient Anu Laanesaarest ja rekvisiitor Kaie Uustalist, kes on väga särav inimene ja kelle puhul on tunne, et tal on kõik asjad juba tagataskus olemas. Samuti videokunstnik Karl-Gustav Kello ja helimeister Indrek Asukül, kes olid kohe kaasas, ja lõpetades lavameister Veljo Rüütliga. Ja muidugi on täielik ime see, mida teevad inimesed dekoratsioonialas,“ jagas Urmas Vadi kiitust nii lavastus- kui ka tehnilisele meeskonnale.

06.04.2023