Uudista

Vanemuises avatakse Vello Laanemaa siidimaalide ja graafika näitus

Alates 18. jaanuarist on Vanemuise suures majas avatud kunstnik Vello Laanemaa siidimaalide ja graafika näitus.

Vello Laanemaa pole kunagi Tartu Kõrgemas Kunstikoolis õppinud, küll aga selles koolis sündinud ning mõnevõrra hiljem ka õpetanud. Maalimist alustas ta 4-aastaselt (vt kunstnik.ee), graafikaga 7-aastaselt.

Hariduselt on Laanemaa tööstusdisainer, lõpetanud 1982 Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi (praeguse Kunstiakadeemia) Bruno Tombergi  käe all, kelle antud disainiharidus on väga laia profiiliga.

Siidile akvarellib Laanemaa aastast 1993, linasele aastast 2007. Siidimaalist elatudes on ta tänaseks pintsliga katnud umbes 1 hektari jagu ehtsat siidi.

Laanemaa on siidimaali õpetanud Washington DC-s, Ohios ja Californias, Leedus, Soomes; joonistamist Eesti Kunstiakadeemias ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis, viimases ka mööblikujundust.

Kestvamalt on Laanemaa loomingulist koostööd teinud Riigikogu kantselei, Mercedes-Benz Eesti esinduse, Välisministeeriumi, Tallinna Kaubamaja ja Sadama, Saaremaa muuseumi, Morobell OÜ ja kirjastustega Paletti ning Huma.

Hetkel kunstnik elab, maalib, joonistab ning teeb aia- ja puidutööd lapsepõlvemail Alatskivi lähedal. Tema kujundatud tammepuidust Kalevipoja sõrmed meenutavad Kodavere kihelkonna sajanditepikkust hariduselu koolimaja pargis. Vello Laanemaad võib mõnikord kohata Alatskivi lossis või Peipsimaal soomekeelse giidina.

Vanemuise fuajees esmakordselt näitusel olevad siidimaalid justkui hõljuvad seinal. Nimelt paneb ventilatsiooniavadest puhuv õhk siidi lehvima ja tekitab põneva vaatemängu.

Vello Laanemaa näitus jääb avatuks Vanemuise suure maja publikugaleriis kuni 7. märtsini 2017.

Siidimaale on võimalik osta, hinnakirjaga saab tutvuda fuajee baaris.

18.01.2017