Uudista

Vanemuise väikeses majas saab näha Johannes ja Peeter Parikase fotonäitust

Alates 27. veebruarist on Vanemuise väikse maja publikugaleriis avatud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ja Fotomuuseumi ühisnäitus “Fotograafide Johannes ja Peeter Parikase fotode esitamine“.

Vennad Peeter ja Johannes-Georg Parikas jäädvustasid Eesti elu erinevaid tahke ajavahemikus 1910-1940 ja ainuüksi portreid on Parikaste negatiivide hulgas enam kui 20 000. Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi endine ja praegune fotonegatiivide kogu hoidja Tanel Verk ja Mart Laul suundusid pimikusse, et esitada sajanditaguseid klaasnegatiive sarnaselt sellele, kuidas tõlgendaks dirigent helilooja käsikirjalist algmaterjali uue ettekande loomisel.

Viieteistkümne portree hulgas on ka kaksteist Estonia teatriga tihedalt seotud lauljat, tantsijat, näitlejat ja lavastajat ning neli muul viisil olulist kultuuritegelast, nende hulgas ka vennad Parikased ise. Näitusele valitud fotosuurendused põhinevad koguhoidjate subjektiivsel valikul, mis tehtud eelkõige fotograafilistel kaalutlustel. Välja on jäetud säravad rolliportreed või olulisel loomeperioodil tehtud ülesvõtted. Kaalukausile jäi vaid sajanditagune meisterlik portreefotograafia.

Näitust saab külastada etenduse piletiga etenduse eel ja vaheajal või teatrimaja ekskursiooni käigus. Näitus jääb väikese maja publikugaleriisse avatuks 15. aprillini.

Näitust toetasid: Eesti Kultuurkapital, Rahvusooper Estonia, Tallinna Nõmme Noortemaja, 35mm.ee fotokaubad, Fotomuuseum, Tallinna Linnamuuseum, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum.
05.03.2019