Uudista

Vanemuise väikeses majas esietendub draama “33 Variatsiooni”

Sel laupäeval, 6. oktoobril kell 19 esietendub Vanemuise väikeses majas Moises Kaufmani draama “33 variatsiooni”. Lavastaja on Heiti Pakk.

See eriline näitemäng – külluslik, mitmekihiline, mõneti häiriv ja samas rahustav – räägib palju muusikast. Siiski võib öelda, et muusika on siin eelkõige vahendiks mitmesuguste inimlike teemade avamisel. Kunsti- ja loominguküsimuste kõrval on Kaufman samaväärselt käsitlenud inimsuhteid, mistõttu tasakaalustab ülevaid ja hingekriipivaid teemasid südamlik ja veidi nukralt koomiline lähenemine.

Vaataja ees rulluvad lahti kaks eraldiseisvat, kuid paralleelselt kulgevat lugu: üks kahesaja aasta taguses Viinis, kus helilooja Ludwig van Beethoven (Guido Kangur) püüab oma kasvavast kurtusest hoolimata luua oma elulõpu üht olulisemat teost. Teine kulgeb tänapäevases New Yorgis ja Bonnis, kus muusikateadlane ja Beethoveni ekspert Katherine Brandt (Marika Barabanštšikova) püüab mõista, miks helilooja leidis pikka aega inspiratsiooni just ühest lihtsakoelisest valsist. Ta otsustab oma kiiresti süvenevast haigusest hoolimata kaevuda arhiividesse, et otsida sellele küsimusele vastust.

Heiti Pakk, lavastaja:
“Nagu paljude oluliste asjadega meie elus, nii sattusin ka „33 variatsiooni“ tekstiga kokku juhuslikult. Haarasin tuttava teatrijuhi laual olevast näidendite virnast lugemiseks esimese, mis näppu puutus. Tegin lahti, lugesin läbi ja kui kaaned sulgesin, oli avanenud varem avastamata maailm.
Näidend ei ole kirjutatud pelgalt retkena muusikaajalukku, vaid on nagu kohtumine erinevate inimestega erinevatest ajastutest, kes teevad ja uurivad muusikaajalugu.”

Lavastuses kõlavad Andre Hinni ettekandes katkendid Beethoveni klaveriteosest „33 variatsiooni Diabelli valsi teemale”.

“33 variatsiooni” lavastaja on Heiti Pakk, kunstnik Maarja Meeru, videokujundaja Juho Porila, helikujundaja Ardo Ran Varres, valguskujundaja Imbi Mälk, liikumisjuht Marika Aidla.

Osades Marika Barabanštšikova, Marian Heinat, Ragne Pekarev, Guido Kangur (Eesti Draamateater), Karl Laumets, Jüri Lumiste, Margus Jaanovits ja Andre Hinn.

03.10.2018