Uudista

Vanemuise väikeses majas avatakse Jaanus Tepomehe näitus „Juhus. 35mm”

Sel kolmapäeval, 9. septembril kell 16.30 avatakse Vanemuise väikeses majas Draama festivali raames Jaanus Tepomehe isikunäitus „Juhus. 35mm”.

Vanemuise teatri draamanäitleja Jaanus Tepomees sai neli aastat tagasi vanaemalt vanaisa töökorras vana Smena fotokaamera. Esimese filmi kõik pildid õnnestusid ja sel hetkel toimus kirglik armumine analoogfotograafiasse. Juhusest on saanud järjepidevus ning see jätkub ja on aja jooksul vaid süvenenud ning loonud läbi uute kaamerate, kaadrite, katsetamiste kaudu sügavamaid ja mitmetahulisemaid kihte  Tepomehe loomingule läbi fotokunsti.

Aastate jooksul on kogunenud palju materjali ja on aeg näidata killuke nendest laiemale avalikkusele. Kõik näitusel olevad fotod on tehtud vanade analoogkaameratega ja filmilintidele.

Esimeseks näituseks on valitud inimesed nende igapäevaelu hetkedes. Valdavalt portreefotod – nii selge kompositsiooniga kui ka õnnestunud ebaõnnestumised. Analoogkaameraga kaasnevad võimalused luhtumiseks, mis võivad luua hoopis uued kunstilised võtted ja võimalused. Fotodelt kiirgab vastu analoogkaamera kaudu tabatavat atmosfäärilist ilu.

Tepomees inimeste pildistamisest: “Minu jaoks on analoogfotograafia juhuslikkus nii ehe ja elus. Inimesed nendel fotodel on sedavõrd kõnekad ja emotsioon selgesti loetav. Inimeste silmist kiirgab palju. Ma armastan inimesi enda ümber ja püüan seda ka fotole saada.”

Fotode valikus on kultuuritegelasi väljaspool töösituatsiooni (näitlejatest muusikuteni), samas ka ka fotograafi lähedasi (lummav pilt vanaemast) ja reisidel kohtutud võõrastest.

Näitus jääb väikese maja publikugaleriis avatuks kuni 19. jaanuarini 2021. Näitusel on lisaväärtusena puutekirjas materjalid vaegnägijatele.

 

08.09.2020