Uudista

Vanemuise väikese maja näitused tõstavad esile teatris loodud kunsti

Vanemuise teatri väikese maja publikugaleriis on teatripublikule koostöönäitus „Melanie Kaarma 100. Kostüüm rambivalguses“. Kohvikugalerii seintel näeb teatrikunstniku Georg Sanderi kahte maali, mis on teadaolevalt kunstniku ainsad säilinud teosed, mis ei kuulu lava- või kostüümikavandite hulka.

Georg Sander (1923–2016) oli erakordselt pika loometeega teatrikunstnik, kes tegi oma elutöö peamiselt Vanemuise teatris, kus tema kujunduses jõudis lavale ligemale 150 lavateost.

Kui Georg Sanderi teatrikavandeid tutvustav mahukas näitus „Minu veetlev Sander“ on vaatamiseks üleval Tartu linnamuuseumis, siis Vanemuise väikese maja kohvikugaleriis näeb kahte maali, mis pärinevad kunstniku õepoja Riho Sõrmuse erakogust ja on teadaolevalt ainsad säilinud Sanderi teosed, mis ei kuulu lava-või kostüümikavandite hulka.

Suuremal maalil on portreteeritud kunstniku õde, matemaatikut ja mõnda aega Vanemuise tantsutruppi kuulunud Tamara Sander-Sõrmust (1926–2018). Maalile (1950) on ta jäädvustatud opereti „Nahkhiir“ kostüümis.

Väiksem, sadamamotiiviga dateerimata maal pärineb arvatavalt kunstniku õpingute perioodist kunstiinstituudis. Lisaks näeme siin valikut Georg Sanderi ühest varasemast teatritööst, lavakujunduse kavandeid Nikolai Strelnikovi operetile „Orjatar“ (1952).

„Melanie Kaarma 100. Kostüüm rambivalguses“

Eesti Ajaloomuuseumi, Rahvusooper Estonia ja Vanemuise teatri koostöönäitusel „Melanie Kaarma 100. Kostüüm rambivalguses“ saab külastaja näha Melanie Kaarma kostüümikujunduste mitmekülgseid näiteid kaheksale lavastusele. Melanie Kaarma on peamiselt tuntud kui moe- ja rahvariiete uurija, vähem on aga avalikkusele teada tema kostüümikujundused.

Eksponeeritud on näiteks Violetta kostüümid 1950. aasta Giuseppe Verdi ooperist „Traviata“, mida lavastuses kandis ka primadonna Margarita Voites. Samuti kostüüm Frederick Loewe’ muusikalist „Minu veetlev leedi“ Voldemar Panso lavastuses (Estonia, 1963).

Näituse on koostanud Seidi Raid, Marju Raabe, Aime Andresson ja Ülle Kogerman.

Kavandid. Rosalinde. Amalie. Johann Strauss „Nahkhiir“. Vanemuine 1949.
Lavastaja Udo Väljaots. Lavakujundus Voldemar Peil. Teater Vanemuine kogu

07.09.2023