Uudista

Vanemuise teatris esietendub komöödia „Päikesepoisid“

Vanemuise teatri väikeses majas esietendub 30. septembril Neil Simoni menukomöödia „Päikesepoisid“, kus nimirollis on 45 aastat ühes teatris mänginud Hannes Kaljujärv ja Aivar Tommingas. 

„Päikesepoisid“ räägib loo kahest küpses keskeas meesnäitlejast, kes plaanivad üle pikema aja üht oma leivanumbrit uuesti esitada. Nad on aastaid oma sketšidega vaimustanud publikut, kes pole osanud aimatagi, et lava taga on nende lemmikute suhted olnud täis pingeid, süüdistusi ja rivaalitsemist.

„Päikesepoiste“ lavastaja Robert Annuse sõnul on Ali ja Willie duo edu taga klassikaline vastuolude ligitõmme: „Selle suhte tooniandjaks on soovide ja nende ellurakendamise ebaõnnestumine. Nad toimivad vastanditena, kes üksinda kaotaksid vajamineva torkiva elemendi.“

Kui eesriie avaneb, on teatripublik 1970ndate New Yorgi vananeva hoone hotellitoas, milles on nelikümmend aastat elanud vodevilli-kuulsus Willie. „Publik satub ühest küljest avalikkusele pühendunud inimese privaatsfääri, kus avaldub kõik see, mis näitlejas on ilma prožektorisärata, lavapartnerita ja publikuta. Teisalt satub ta ka eluaeg vaimukustele pühendunud inimese humoorikasse igapäeva, kus tulevik on helge ja täis õnnestumisi,“ jagas Annus.

Lavastaja tõdes, et lavastusprotsessi käigus on temas süvenenud austus ja imetlus oma kolleegide suhtes. „Ilmselt on see olnud tingitud ka asjaolust, et antud näidend räägib ajalisusest ja vananemisest ja sellest, et mingil hetkel näitleja võib olla unustatakse. See amet on väärikas ja raske ning samas niivõrd palju rõõmutoov. Iga näitleja peab lahendama selle vastuolu olla õhtuti sadade inimeste imetlusobjektiks ja hommikuti poesabas nagu kõik teised.“

Neil Simoni materjali lavastamise suurimaks rõõmuks peab Annus seda, et lavastusprotsessi aluseks on ühe parima näitekirjaniku komöödia. „Seesugune loojutustamise anne pole tavapärane,“ tõdeb ta.

„Teiseks see, et on võimalik teha koostööd Hannes Kaljujärve ja Aivar Tommingasega. Nad omavad sellest žanrist- ja teatritegemisest üldse suuri teadmisi, imetlen nende andekust ja töövõimet. Nendega koos töötamine toob palju rõõmu, olen selle eest tänulik,“ jagas Annus.

Eestis mängiti „Päikesepoisse“ esmakordselt 1981. aastal ja seda publiku sooja poolehoiu saatel. Robert Annus tõdes, et on teadlikult hoidunud Jüri Järveti, Eino Baskini ja Aarne Üksküla kuulsaks mängitud lavastuse telesalvestuse vaatamisest: „Selle vaatamine oleks minu kui lavastaja loovust ilmselt piirama hakanud. Püüan üldiselt lähtuda alati näidendist, väldin kokkupuuteid eelnevate lavastus-lahendustega, ükskõik kui kuulsad ja õnnestunud nad ka poleks.“

Lisaks Aivar Tommingasele ja Hannes Kaljujärvele teevad komöödias kaasa Veiko Porkanen, Marika Barabanštšikova, Aivar Kallaste, Iris Viru ja Martin Tikk.

Komöödia on eesti keelde tõlkinud Mihkel Mutt. Lavastaja on Robert Annus, kunstnik Liina Tepand, valguskunstnik Margus Vaigur (Endla) ning muusikaline kujundaja Arno Tamm.

Foto lavaproovist / Virge Ratasepp

25.09.2023