Uudista

Vanemuise teatris esietendub armastatud muinasjutt „Vennad Lõvisüdamed“

Laupäeval, 5. veebruaril esietendub Vanemuise teatri suures majas Astrid Lindgreni „Vennad Lõvisüdamed“. Lavastuse tegevus toimub mitmes maailmas ning vendade seikluste kujutamiseks kasutatakse Vanemuise suure lava ainulaadseid tehnilisi lahendusi.

„Vennad Lõvisüdamed“ on Astrid Lindgreni üks paljudest mitmete põlvkondade lemmikraamatutest. 1973. aastal ilmunud suurejooneline fantaasiamuinasjutt kuulub „Pipi”, „Karlssoni” ja „Hulkur Rasmusega” juba maailmakuulsuse saavutanud lastekirjaniku küpsemasse loominguperioodi, mil tema teostesse oli lisaks seikluslikkusele ja huumorile lisandunud üksjagu melanhoolsust ja tõsidust. Seetõttu on „Vennad Lõvisüdamed” ehk üks Lindgreni kõige eatuma adressaadiga teoseid.

Vanemuise teatri lavastuses saab noorem teatrisõber kaasa elada Nangijaalas toimuvale värvikale põnevusloole Kibuvitsaoru vabastamisest kurja türanni Tengili rõhumise alt, vanem vaataja aga mõtiskleda sõprusest, vendlusest, üllusest ning inimelu kaduvusest.

Lavastaja Tiit Palu hinnangul räägib Lindgreni lugu sellest, mis on elus tähtis. „See lugu on selge ja sügav ning puudutab inimest vanusest sõltumata,“ tõdes Palu. Publiku ees lahti rulluvale loole annab võimsust lava tehniline pool: „Lava võimalused toetavad lavastust ning lavastus toob välja teatri võimalused,“ sõnas Palu.

Ka Vanemuise draamatrupp on praegu kui lavastusele loodud. Palu sõnul on Vanemuise teatri draamatrupis praegu olemas näitlejad, kes usutavalt saavad kehastada vendasid, kes vanuselt on alles lapsed, kuid kellel on kaasatundev süda ja aumeel: „Nendeks on meie noorimad näitlejad Oskar Seeman ja Kaarel Pogga. Loomulikult toetab neid selles loos veel hulk näitlejaid, kes loovad terve tegelastegalerii.“

Oskar Seemani ja Kaarel Pogga kõrval on laval Maarja Johanna Mägi, Priit Strandberg, Jaanus Tepomees, Veiko Porkanen, Ken Rüütel, Jüri Lumiste, Meelis Hansing, Reigo Harkmann, Andre Luik, Sten Gussakov ja Markus Kõrkjas.

Astrid Lindgreni jutustuse on dramatiseerinud Staffan Götestam ja tõlkinud Vladimir Beekman. Lavastuse kunstnik on Maarja Meeru, muusika ja heliefektide autor Ardo Ran Varres, laulusõnade autor Aapo Ilves, videokunstnik Juho Porila ja valguskunstnik Tõnis Järs. Lavatrikkide konsultant on Enar Tarmo ja lavavõitluse õpetaja Kaire Russ. Pürotehniliste efektidega toetab Lauri Jalukse.

Lavastuses kõlavad laulud on sisse laulnud Peeter Tooma ja Liisi Koikson.

„Vennad Lõvisüdamed“ esietendus toimub Vanemuise teatri suures majas 5. veebruaril 2022.

31.01.2022