Uudista

Ain Mäeots: oleme „Prohvet ja idioot“ sündmustiku tõstnud Eesti oludesse

Lavastaja Ain Mäeots toob Vanemuise teatrilavale Jonas Jonassoni teekonnakomöödia „Prohvet ja idioot“. Trupp kohtus lavateksti esimeseks lugemiseks proovisaalis, esietenduseni jõuab komöödia  3. veebruaril 2024. 

Jonas Jonasson on rootsi ajakirjanik ja kirjanik, kelle debüütromaanist „Saja-aastane, kes hüppas aknast alla ja kadus“ sai rahvusvaheline bestseller. „Prohvet ja idioot“ on autori uusim romaan, mis ilmus Rootsis 2022. aastal.

Lavastaja Ain Mäeotsa sõnul on „Prohvet ja idioot“ tänapäevane commedia dell’arte stiilis teatritükk, mille sündmustik on tõstetud Eesti oludesse ning peegeldab ka päevakajalisi teemasid.

Lavaloos kohtuvad juhuse tahtel iseõppinud astrofüüsik Petra, kelle arvutuste kohaselt on kohe-kohe käes maailmalõpp, ning meisterkokk Johan, kes valmistab jumalikult süüa, ent tema arusaamine maailma asjadest on napp. Peagi liitub nendega ka 75-aastane Agnes, tegus daam, kes valdab imeliselt internetis raha teenimise kunsti. Lahti läheb pöörane teekond, kus miski ei lähe nii nagu kavatsetud, ent viib veidra reisiseltskonna kokku paljude selle maailma vägevatega.

Lavastuses tehakse teatrit selle kõige laiemas mõttes: muu hulgas kasutatakse ka varju- ja nukuteatri võimalusi ning esitatakse erinevas stiilis elavat muusikat mõminaräpist rokkooperini.

Osades on Oskar Seeman, Linda Porkanen, Merle Jääger, Maria Annus, Nele-Liis Vaiksoo, Priit Strandberg, Hannes Kaljujärv ja Rein Pakk.

Näidendi lavastab Ain Mäeots ning kunstnikutöö teeb Iir Hermeliin. Näidendi dramatiseeringu autorid on Loone Ots ja Kristiina Jalasto. Romaani on eesti keelde tõlkinud Kadri Papp.

Fotod esimeselt lugemiselt: Virge Ratasepp

06.10.2023