Uudista

Vanemuise teater suvel

Vanemuise teater ootab suvekuudel vaatame nii suvelavastust, nautima traditsioonilist sümfooniaorkestri suvekontserti ning saama osa 153. hooaja esimesest uuslavastusest – ooperist „Kaubamaja“. Suve lõpetab ja uue hooaja juhatab sisse 153. hooaja avafestival Tartu südalinnas.

Vanemuise teatri suvelaval Tartus Kammivabriku sündmuskeskuses on 2.–10. juulini viimased seitse korda publiku ees Inglise kirjaniku George Orwelli kultusteos „1984“, mis praeguse sõja tingimustes mõjub aktuaalsemalt kui kunagi varem.

„Ajalool on komme end korrata. Pärast II maailmasõda kirjutatud „1984“ oli mõeldud hoiatusena, kuidas totalitaarne režiim end 40 aasta pärast avaldada võib, kui selle levimist ei peatata sõjajärgsel ajastul. Meie kultuuriruumis on Orwelli tekst olnud alati arusaadav, kuid käesolev aeg muudab lavastuse sõnumi lausa raputavaks.

Oleme püüdnud despootlikku maailmakorda unustada, kuid oleme selle käigus kahe silma vahele jätnud, kuidas meie naaber neist utopistlikest plaanidest ei ole suutnud loobuda.

Nii tegutsevadki Tõeministeeriumid igas riigis ja institutsioonis, kuid oluline on eri tõeministeeriumidest kokkuloodav reaalsus ja balanss, mis vaba ajakirjanduse ning demokraatia üks põhilistest kreedodest on. Sõnal on jõud, kuid ärme unusta sõna mõtet ning selle konteksti,“ tõi lavastaja Karl Laumets lavastuse sisu tänasesse päeva.

Suvekontsert

31. juulil kell 20 ootame kõiki Vanemuise sümfooniaorkestri traditsioonilisele suvekontserdile Kassitoome orus.

Tänavuse kontserdi kava on inspireeritud kirest ja karnevalist. Esitamisele tulevad Mozart, Donizetti, Dvořák, Arban, Berlioz, Strauss ja paljud teised, kodumaistest heliloojatest aga Kõrvits ja Valgre.

Solistid on metsosopran Kai Rüütel-Pajula, bariton Raiko Raalik rahvusooperist Estonia, tuubal mängib Toomas Oskar Kahur ja tšellol Lauri Sõõro. Dirigent on Risto Joost.

153. hooaja esimene uuslavastus

Vanemuise teatri 153. hooaja esimene uuslavastuski jääb suvekuusse. 19. augustil 2022 esietendub Sadamateatris Maarja Kangro libretol ja Tõnis Kaumanni muusikal põhinev ooper „Kaubamaja“. Lavastaja on Liis Kolle ja kunstnik Kalle Aasamäe.

Avafestival

27. augustil avame hooaja avafestivaliga Tartu südalinnas toimuvate ülesastumiste ja kontsertidega Vanemuise teatri 153. hooaja. Erinevad tasuta sündmused leiavad aset Tartu keskpargi festivalialal ja Raekoja platsi festivalialal.

Toimuvad erinevad tegevused lastele ja peredele. Esinevad Vanemuise ooperikoor ja balletikooli õpilased, toimub Vanemuise sümfooniaorkestri ja solistide galakontsert ning õhtu lõpetab Vanemuise sümfooniaorkestri ja ansambli Lonitseera ühiskontsert.

24.05.2022