Uudista

Vanemuise teater sõidab New Yorki

Vanemuise teater toob Eesti kultuuripäevadel New Yorgis publiku ette spetsiaalselt selleks sündmuseks ellu äratatud Urmas Vadi kirjutatud ja Tiit Palu lavastatud tragikomöödia „Head tüdrukud lähevad taevasse“. Aprilli alguses esitamisele tulev näidend pidi New Yorgi publiku ette jõudma tegelikult juba kaks aastat tagasi, olles osa Vanemuise teatri 150. sünnipäevapidustustest.

„Head tüdrukud lähevad taevasse“ esietendus Vanemuise teatris 2015. aastal. Praegu see lavastus enam Vanemuise teatri mängukavas ei ole, ent see taastati spetsiaalselt New Yorgi jaoks. „Algselt pidime sama lavastusega New Yorki minema kaks aastat tagasi, olles osa Vanemuise 150. sünnipäeva tähistamisest, aga kaks nädalat enne sõitu algas COVID pandeemia ja sõit jäi ära, ka kultuuripäevi pole vahepeal toimunud,“ rääkis Vanemuise teatri dramaturg Anu Tonts.

Tonts avaldas kultuuripäevade toimumise üle heameelt: „On tore ja austav viia nii kaugele killukest eesti kultuurist. Ühelt poolt on trupile huvitav minna ja teisalt eks see on omamoodi missioon ka: aidata kaasa eesti keele ja kultuuri hoidmisele seal kaugel.“

New Yorgis esitamiseks valiti lavastus, millega on kerge reisida: millel on vähe tegelasi, mida saab mängida olematu dekoratsiooniga ning sõltumata teatrisaali võimalustest. Samuti jälgiti, et tegemist oleks eesti autori originaalnäidendiga, sest see sobitub kõige paremini Eesti kultuuripäevade mõttega.

„Head tüdrukud lähevad taevasse“ vastab kõigile neile nõudmistele: näidendis kajavad vastu paljude eesti kirjandusest tuntud naistegelaste sisemonoloogid, mis jätkavad kirjanike poolt kirja pandud tegelaste lugu. Laval on „Kevade“ Raja Teele meile tundmatu looga, samuti „Libahundi“ Tiina, Smuuli loodud „Polkovniku lesk“, Gailiti „Ekke Moorist“ pärit Pille-Riin, Vilde „Tabamata ime“ Lilli Ellert, Tammsaare „Tõe ja õiguse“ Mari.

Lavastaja Tiit Palu tõdes, et selle lavastuse ja näidendi algideeks oli anda eesti kirjanduse kangelannadele oma hääl, tuua nad tekstist välja, anda neile kätte tänapäev. „Valik polnud kerge. Üksnes Tammsaarelt saanuks vähemalt kümme arhetüüpset naisekuju, kes võinuks otsekohe oma uut elu hakata elama. Otsustasime valida igalt autorilt ühe. Muidugi vaatasime, et oleks erinevaid tüüpe, kellel ka omavahel igav ei hakkaks,“ rääkis Palu. Lavastuses saabki kuulda ja näha, mis nendega vahepeal juhtunud on ja mida nad tänasest elust arvavad.

Näitlejatest teevad trupis kaasa Piret Laurimaa, Kärt Tammjärv, Tiit Palu ja Piret Rauk Kuressaare teatrist.

Eesti kultuuripäevad New Yorgis toimuvad 31. märtsist 3. aprillini. Vanemuise teatri etendust mängitakse 2. aprillil. Sündmusest võtavad osa ka teised Eesti kultuurikollektiivid.

Eesti kultuuripäevi New Yorgis korraldab Eesti Kultuurifond Ameerika Ühendriikides koostöös Eesti Vabariigi New Yorgi peakonsulaadi ja New Yorgi Eesti Haridusseltsiga. Ka Eesti Kultuuripäevad tähistavad ümmargust tähtpäeva, tänavu toimuvad nad 50. korda.

29.03.2022