Uudista

Vanemuise suures majas saab näha Kalli Pikase näitust „Värv lõuendil ja laval“

Vanemuise suures majas avatakse 17. jaanuaril Kalli Pikase näitus „Värv lõuendil ja laval“, mis ühendab endas maalimise ja tantsukunsti.

Kalli Pikas lõpetas 2005. aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli maali ja maalingute restaureerimise eriala ning omandas 2012. aastaks TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonnas tantsukunsti erialal koreograafi ja tantsuõpetaja kutse. Pikas on tantsuõpetajatöö kõrvalt vabakutseline maali- ja etenduskunstnik.

„Ka sellel näitusel pidid algselt esitamisele tulema ainult maalid, aga raske oli teist osa loomingust kõrvale jätta. Seda enam, et olen oma tantsuetendustes kasutanud värvi laval või viinud tantsuetenduse ateljeesse ning galeriisse,“ sõnas Pikas.

Pikase maalidel pole nimesid. Ta on seni valinud lihtsalt ühe värvitooni ning selle sees tonaalsustega mängides jõudnud kas abstraktse lahenduse või monokroonse naisfiguurini. Tõsi, sellelt näituselt leiab lõpuks ka ühe meesfiguuri ning viimaste aastate maalid on muutunud kirevamaks.

Seevastu tantsuetenduste sari kannab just pealkirjadena värvinimetusi. Neist esimene lühike töö sai pooljuhuslikult pealkirjaks “Roosa”. Järgmised „Valge“, „Must“, „Punane“ (koreograafi kutse diplomilavastus), „Roheline“ ja “Kollane” (2017. aasta Eesti teatri aastaauhindade tantsuauhinna nominent) olid juba teadlik valik.

Kui kõigi eelnevate etenduste puhul on koos pealkirjaga mingil määral ka esialgne idee kohe olemas, siis “Sinisega” otsustas kunstnik lasta asjadel ise juhtuda. „Lasin sõnal või värvil “sinine” ennast ise luua,“ lausub Pikas. Veel loomisprotsessis olevat tantsuetendust “Sinine” saab publik näha juba sellel kevadel.

Näitus jääb Vanemuise suure maja publikugaleriis külastajatele avatuks 17. jaanuarist 13. märtsini.

15.01.2018