Uudista

Vanemuise suures majas esietendub ballett “Lageda laulud”

Sel laupäeval, 28. septembril kell 19 esietendub Vanemuise suures majas Wang Yuanyuani ballett “Lageda laulud” Tõnu Kõrvitsa muusikale.

„Lageda laulud“ on Tõnu Kõrvitsa üheksaosaline tsükkel koorile ja keelpillidele. Tekstina kasutatud Emily Brontë’i pea gootilikult tumeda poeesia, mis siiski kannab endas õrnu looduskujunditesse tõlgitud hingeseisundeid, on valinud ja tõlkinud Doris Kareva.

“Lageda laulude” luule ja muusika tiivustasid Pekingi Tantsuteatri koreograafi Wang Yuanyuani looma kooritsüklist balletti: “Kui kuulsin Tõnu loomingut esmakordselt, tundus see nagu kaugete silmapiiride poeesia. See ühtaegu ettevaatlik ja külluslik muusika peidab endas nii rõõmu kui kurbust, nii teatraalsust kui ka pühadust – kõike, mis puudutab inimeste südameid.”

Pekingis sündinud ja kasvanud Wang Yuanyuan on üks Hiina tunnustatumaid kaasaegseid koreograafe. Ta on uhke oma hiina juurte üle, aga loob maailmaareenile uuenduslikke, ehedaid ja mõtlemapanevaid nüüdistantsulavastusi. Wang Yuanyuani looming on nii erakordne ja silmapaistev, et teda on kutsutud külaliskoreograafiks New Yorgi Balletti, Hongkongi Lavakunstiakadeemiasse, Taani Kuninglikku Balletti ja Shanghai Balletti. Lisaks Pariisi rahvusvahelise tantsufestivali parima tantsija auhinnale on ta võitnud parima koreograafi tiitli rahvusvahelistel balletikonkurssidel Varnas (Bulgaaria), Jacksonis (USA), Moskvas, Shanghais ja mujal.

Helilooja Tõnu Kõrvits: „„Lageda laulud“ on teekond üksinduse kõige salajasematesse soppidesse – sinna, kuhu teinekord ei julgegi piiluda. Emily Brontë luuletuste üheks läbivaks motiiviks on looduse peegeldus ühe looja hinges ja kunstis. Wang Yuanyuan on tundlik ja sügavuti minev looja. Usaldan teda ja olen kindel, et „Lageda laulude“ lavastus tuleb hingeminevalt eriline.”

Balleti muusikajuht ja dirigent on Martin Sildos, lavastaja-koreograaf Wang Yuanyuan (Pekingi Tantsuteater, Hiina), lavastaja assistendid-repetiitorid Feng Linshu, Ziqian Qin (Hiina), kunstnik, video- ja valguskunstnik Han Jiang (Hiina) ja kostüümikunstnik Wu Lei (Hiina).

Lavastuses teevad kaasa sopran Karmen Puis, Vanemuise balletitrupp, sümfooniaorkester ja ooperikoor.

Lisainfo:
Kertu Tombak
Vanemuise kommunikatsioonijuht
+372 534 573 59
kertu@vanemuine.ee
www.vanemuine.ee

24.09.2019