Uudista

Vanemuise sümfooniaorkestri suvekontsert on inspireeritud kirest ja karnevalist

Pühapäeval, 31. juulil algusega kell 20 toimub suvises Kassitoome orus Vanemuise sümfooniaorkestri 12. suvekontsert, kus solistide ja sümfooniaorkestri esituses ning Risto Joosti dirigeerimisel kõlab muusikas karnevali ja kire kombinatsioon. 

Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti sõnul võiks siiralt rõõmus, pidutsev ja lustlik suvekontsert anda inimestele selle energia, millega järgmise suveni kesta.

Kontserdi kava on inspireeritud tuubavirtuoos Toomas Oskar Kahuri mängitavast teosest „Veneetsia karneval“. „Toomas Oskar Kahur on meile tuttav saatest „Klassikatähed“, kus ta jäi silma kui virtuoosne ja pühendunud muusik, kellele Vanemuise sümfooniaorkester andis ka eripreemia. Tema esitatav „Veneetsia karneval“ on vaskpillide repertuaari üks meisterlikumaid show-numbreid, mille võtsime aluseks kogu kontserdikava loomisel,“ rääkis suvekontserdi muusikajuht ja dirigent Risto Joost.

Kontserdil kuuleb teiste hulgas Antonín Dvořáki kirjutatud avamängu „Karneval“, Johann Straussi galoppi „Karneval Pariisis“ ning Camille Saint-Saënsi maailmakuulsast süidist „Loomade karneval“ tuntud tšellopala „Luik“, mida esitab Vanemuise sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeister Lauri Sõõro.

Sinna vahele on põimitud kirest lähtuvat muusikat, mida esitavad kontserdi vokaalsolistid. Laval on rahvusvahelist karjääri teinud ning paljudel nimekatel maailmalavadel üles astunud metsosopran Kai Rüütel ning Tartust pärit Rahvusooper Estonia tõusev täht Raiko Raalik, kes Leporello osatäitjana võitis Vanemuise teatri publiku südame möödunud hooajal esietendunud ooperilavastuses „Don Giovanni“.

Kai Rüütli esituses kuuleb näiteks Donizetti „Õnnelikuks olemise saladus“ ooperist „Lucrezia Borgia“, Raiko Raalik toob publikuni Mozarti ooperist „Don Giovanni“ pärit kuulsa „Kataloogiaaria“, kus Don Giovanni teener Leporello võtab välja oma märkmiku ning esitleb armukadedale Donna Elvirale nimekirja oma isanda vallutustest.

Nende kahe esituses kõlab ka ooperist „Don Giovanni“ tuntud duett „Seal anname teineteisel käed“.

Kontserdikavas pakuvad kuuldeilu ka kodumaised heliloojad. Kai Rüütel toob publikuni Miina Härma imekauni koorilaulu „Ei saa mitte vaiki olla“, millele on seade teinud Tõnis Kõrvits. Kodumaistest heliloojatest kõlab veel Raimond Valgre igihaljas „Tartu marss“, mida kuuleb Tõnis Kaumanni seades ja pealkirja all „Kauneim linn“.

Suvekontserdi konferansjee on Karol Kuntsel.

Kontserdi ülekanne

Publik on Kassitoomele oodatud alates kella poole seitsmest. Selleks, et nõlvadel mugavalt kontserti nautida, võiks kontserdikülastaja võtta kaasa oma istumisaluse.

Kontserdist teeb otseülekande Eesti Rahvusringhääling. Kontserdi ülekanne algab ETV kanalil samal õhtul kell 22:20.

Kontserdi tõttu on muudetud ka liikluskorraldust: 31. juulil kell 8-24 on autodele liikluseks suletud: K.E. von Baeri tänav alates Näituse tänava ristmikust ja kell 18-22 Oru tänav – K.E. von Baeri tänav. Soovitatav on parkida auto näiteks kesklinna ja tulla Kassitoomele jala.

Kontserdile on sissepääs prii. Kontserdikavaga saab tutvuda Vanemuise teatri kodulehel.

Suvise muusikasündmuse suurtoetaja on AS GIGA. Kontserti toetavad Tartu linn, Kvartal, Coop Tartu ja Pernod Ricard.

25.07.2022