Uudista

Vanemuise sümfooniaorkestri kontserdihooaeg algab Mahleri 2. sümfooniaga

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontsertidel kõlab Mahleri 2. sümfoonia kolmes linnas: Tartus Vanemuise kontserdimajas, Jõhvis Jõhvi kontserdimajas ja Tallinnas Estonia kontserdisaalis. Solistidena astuvad üles Annely Peebo ja Katrin Targo, dirigent on Vanemuise teatri muusikajuht Risto Joost.

Avakontsertidel tuleb esitusele Richard Wagneri avamäng ooperile „Nürnbergi meisterlauljad“, Gustav Mahleri „Rückerti laulud“ ning 2. sümfoonia.

Vanemuise muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti sõnul pakub kontserdi ühe suurima elamuse Mahleri 2. sümfoonia, mis on sümfoonilises repertuaaris üks maailma hinnatumaid. „Mahleri 2. sümfoonia on midagi sellist, mida iga inimene peab kas publiku või interpreedina vähemalt kord elus kuulma ja endast läbi elama. See on grandioosne teos suure koori ja oreliga, kus kriitilisel hetkel toob Mahler mängu metsosoprani,“ kirjeldas Joost, kelle juhatamisel on proovid suurteose publiku ette toomiseks käinud juba mõned nädalad.

Hooaja avakontsertidel astuvad üles paljudel maailmalavadel oodatud solistid: Annely Peebo (Viini Rahvusooper) ja Katrin Targo. Solistide meisterlikkusest lähtuvalt on valitud ka kontserdi avamäng „Nürnbergi meisterlauljad“, mida Joost peab üheks fantastilisemaks kontserdi avamänguks muusikaajaloos. Mahleri „Rückerti laulud“ ei kõla sel kontserdil aga oma traditsioonilises võtmes, vaid Joosti dirigeerimisel kantakse ette selle esmakordselt kõlav versioon.

Üheskoos Vanemuise sümfooniaorkestri ja solistidega on laval Tartu Ülikooli kammerkoor, kammerkoor Voces Tallinn ja Vanemuise ooperikoor.

Kontserdid toimuvad 3. septembril Vanemuise kontserdimajas, 4. septembril Jõhvi kontserdimajas ja 5. septembril Estonia kontserdisaalis. Vanemuise ja Jõhvi kontserdimajas toimuvad kontserdid saavad teoks Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostöös.

Sümfooniaorkestri hooaja kontserdid

Sümfooniaorkestri hooaeg on väga tihedalt seotud Vanemuise tantsu- ja muusikalavastustega, ent nende kõrval jagub ka arvukalt kontserte.

3. ja 21. oktoobril ning 3. novembril saab nautida Vanemuise muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti ellu kutsutud kontserdisarja „Vanemuise kolm orkestrit“, mis toimuvad Heino Elleri muusikakoolis Tubina saalis. Tänavuse sarja kontsertidel on võimalus kuulda nii teatri ooperisoliste kui ka ooperikoori soliste esitamas nende enda valitud südamelähedast muusikat ning kahte kammerkontserti.

10. detsembril ootab Vanemuise sümfooniaorkester ooperigurmaane ooperigalale Vanemuise suures majas, kus solistide esituses kõlab maailmakuulsate heliloojate looming ooperitest „Linda di Chamounix“, „Don Giovanni“, „Carmen“ ja paljud teised.

19. detsembril toimub Tartus Pauluse kirikus traditsiooniline advendikontsert. Muusikalide austajad üle Eesti saavad hea doosi kuldseid hitte, kui tulevad kuulama kontserti „Memory 2022“ (7.–18. jaanuarini). Pika traditsiooniga „Memory“ toimub tänavu viimast korda. Dirigent on Martin Sildos. 

Kontserdihooaeg saab punkti 20. mail toimuva Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdiga Vanemuise kontserdimajas. Juuli lõpus ootame taas kõiki Kassitoome orgu traditsioonilisele sümfooniaorkestri suvekontserdile, mida dirigeerib Risto Joost.

30.08.2021