Uudista

Vanemuise Sümfooniaorkestri hooaja avakontsert ja uus helikandja Eino Tambergi loominguga

Vanemuise Sümfooniaorkester annab koostöös Eesti Kontserdiga kaks avakontserti – 16. septembril kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas ja 17. septembril kell 16 Tallinnas Estonia kontserdisaalis.

Ettekandmisele tuleb Gioachino Rossini „Väike pidulik missa”, kus solistidena astuvad üles Henriette Bonde-Hansen (sopran, Taani), Jovita Vaskevičiute (metsosopran, Leedu RO), Seung-jin Choi (tenor, Korea), Jevgenij Chrebtov (bariton, Leedu RO). Laval on Vanemuise Sümfooniaorkester ja ooperikoor. Dirigeerib Paul Mägi.

Napoleon III olevat Petite messe solennelle kohta lausunud, et see pole ei väike, pidulik ega oma vaimsuselt ka kuigi liturgiline. Esimese väitega võib nõustuda, sest ulatuslik teos kestab tublisti üle tunni; kindlasti on aga tegemist „piduliku” missaga – see on täis draamat, paatost, värve ja intensiivsust.

Enne reedese (16.09) kontserdi algust esitleb Paul Mägi kell 17.30 Vanemuise Kontserdimaja Salva saalis ka Vanemuise Sümfooniaorkestri värsket CDd, millel kõlab Eino Tambergi muusika. Plaadile on salvestatud „Viis romanssi Sándor Petőfi luulele“ baritonile ja orkestrile op. 4, solistiks Jassi Zahharov. Veel on helikandjal Tambergi 4. sümfoonia op. 102 ja Tšellokontsert op. 109, solistiks Henry-David Varema.

“Plaadil kõlab Eino Tambergi vähetuntud muusika. Plaadi salvestamise idee tekkis kohtumisest Eino Tambergi juubelikontserdil, kus helilooja avaldas ise soovi, et need muusikapalad saaks plaadile jäädvustatud,” kommenteeris Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi.

Kujutades ette oma muusika kuulajat, on Eino Tamberg öelnud: „Ma ei tahaks mõju avaldada eksperdile, sest eksperdile on mõju avaldamine üldse raske, nagu ma enda käest tean. Ma oleksin õnnelik, kui suudaksin mõju avaldada inimesele, kes muusikat hästi ei tunne, küll aga armastab. Ma olen täiesti veendunud – igasuguse kunsti jaoks on see süütu rõõmu saamine ikka kõige olulisem.”

15.09.2016