Uudista

Vanemuise sümfooniaorkester avab hooaja koos Eesti Kontserdi ja Eesti Vähiliiduga

Vanemuise teatri 153. hooajal täitub 140 aastat Eesti muusikateatri sünnist. See tõstab erilise tähelepanu alla sümfooniaorkestri kui muusikateatri tugisamba. Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti juhtimisel minnakse uuele hooajale vastu 2.–4. septembrini kõlavate kontsertidega Tartus, Pärnus ja Tallinnas, millest viimane toimub koostöös Eesti Vähiliiduga nende 30. tegutsemisaasta tähistamiseks.

2.septembril Tartus Vanemuise kontserdimajas ja 3. septembril Pärnus Pärnu kontserdimajas avatakse kontserdihooaeg koostöös Eesti Kontserdiga. 4. septembril Tallinnas Estonia kontserdisaalis kõlav kontsert toimub koostöös Eesti Vähiliiduga.

„Eesti Vähiliit on 14 aastat korraldanud heategevuskontserte, et juhtida tähelepanu vähi ennetuse ja vähi varajase avastamise olulisusele,“ tutvustas ühise kontserdi mõtet Vähiliidu juht Maie Egipt. „Eesti muusikateatri tähtpäev ning hooaja avamine koos Vanemuise sümfoonikutega on igati kaunis ning väärikas jätk traditsioonile ning ennetuse ja varase avastamise teemade esiletõstmiseks,“ lisas ta. Tallinna kontserdile on võimalus osta toetajapileteid, mille tulu läheb Vähiliidu tegevuse toetuseks.

Hooaja avakontserdi kava seisab kolme helilooja loomingul – kõlavad Eller, Rahmaninov ja Tšaikovski. Risto Joosti sõnul on Sergei Rahmaninovi Klaverikontsert nr 2 ja Pjotr Tšaikovski Sümfoonia nr 6 muusikaajaloo kõige silmapaistvamad teosed oma žanris ning Heino Elleri „Pidulik avamäng“ D-duur on unustuste hõlma vajunud pärl.

Rahmaninovi klaverikontserdi kannab ette pianist Tähe-Lee Liiv, kes on Eesti publikule tuttav kui saate „Klassikatähed“ 2020. aasta võitja. Vanemuise sümfooniaorkester andis talle eripreemia ja võimaluse ühisel laval esineda, mis nüüd teoks saab. Liiv on jaganud lavalaudu mitmete hinnatud orkestrite ja koosseisudega ning kogunud tuntust paljudelt rahvusvahelistelt festivalidelt.

Vanemuise teatri 153. hooajal kõlavad sümfooniaorkestri esituses nii traditsioonilised kui ka uued kontserdid. Sümfooniaorkestri repertuaaris kõlavad uute kontsertidena Tartut, Pärnut ja Paidet väisav filmimuusika kontsert ning Tartus kõlav hingedepäeva kontsert. Traditsiooniliselt toimuvad ooperigala, advendikontsert, kevadkontsert ja hooaja lõppkontsert.

Tutvu Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontsertidega Vanemuise teatri kodulehel.

Pianist Tähe-Lee Liiv
Foto: Kaupo Kikkas

25.08.2022