Uudista

Vanemuise ooperilavale naaseb Puccini „Madama Butterfly“

Vanemuise teatri väikeses majas mängitakse sel hooajal vaid kahel korral Giacomo Puccini ooperit „Madama Butterfly“. Nimirollis laulab Ukraina Rahvusooperi sopran Tamara Kalinkina. Mõlemal etendusel seisab Vanemuise sümfooniaorkestri ees teatri peadirigent Risto Joost.

Giacomo Puccini „Madama Butterfly“ esietendus esmakordselt 1904. aastal Milano La Scala teatris. Selles lavaloos abielluvad omavahel Ameerika mereväe leitnant Pinkerton ja geiša Chōchō-san, hüüdnimega Butterfly. Pinkerton heidab nalja iidsete jaapani kommete üle, mille kohaselt sõlmitakse abielu 999 aastaks. Kuigi Butterfly talle meeldib, on mehel plaanis kodumaal uus naine võtta. Butterflyle aga on mees kogu tema maailm.

Lavastaja Robert Annuse sõnul on „Madama Butterfly“ üldinimlik ja ajatu lugu, mis on kõnetanud teatrikülastajaid selle loomisest peale ja erinevates žanrites. „Selles ooperis kohtuvad kaks kultuuri, mis kõigi püüdluste kiuste ei mõista teineteist. Armastus nende kahe kultuuri vahel ei ole mõeldud õnnestuma. Nii kandub see lugu ühest õnnelikust algusest õnnetu lõpuni, ilma et seal oleks üks kindel süüdlane. Selle loo inimlikkus panebki publiku seda ooperit armastama,“ jagas Annus.

„Madama Butterfly“ peaosades kuuleb välissoliste Ukrainast, Saksamaalt ja Poolast. Annuse sõnul on suur rõõm tuua lavastus tagasi lavale koos rahvusvaheliselt tunnustatud artistidega.

Geiša Chōchō-san’i ehk Butterfly nimirollis on Ukraina Rahvusooperi sopran Tamara Kalinkina. Lisaks kodumaa rahvusooperile on ukrainlanna üles astunud ka Poola ja Makedoonia rahvusooperites. Kalinkina tegeleb aktiivselt nüüdisaegsete Ukraina heliloojate loomingu tutvustamisega ning on osalenud mitme nüüdisooperi esiettekandes.

Itaalia-Ecuadori päritolu tenor David Esteban astub ooperilavastuses üles Ameerika mereväe leitnant Pinkertoni rollis. Tema karjäär on arenenud peamiselt Saksamaal. Eesti ooperipublikule on ta tuttav juba varasemast: Vanemuises on ta esitanud Don José rolli ooperis „Carmen“ ning hiljuti debüteeris ta Carlo rollis ooperis „Jeanne d’Arc“ Rahvusooperis Estonia.

Sharplessi rollis on laval Poolast pärit Marcin Bronikowski. Alates oma ooperidebüüdist Figarona Rossini „Sevilla habemeajajas“ (1992) on ta esinenud lavadel üle maailma, sh La Scala teatris Milanos, Baieri Rahvusooperis Münchenis, La Fenice teatris Veneetsias, Saksa Ooperis Berliinis, samuti Argentiinas, Brasiilias, Austraalias, Hiinas ja mujal. Tema repertuaaris on üle 40 rolli ooperitest nagu „Boheem“, „Jevgeni Onegin“, „La Traviata“, „Don Giovanni“ jt. Eesti publik on temaga kohtunud nii Birgitta Festivalil kui ka möödunud detsembris Vanemuise teatri ooperigalal.

Välissolistide kõrval on külalistena laval ka Maria Listra, Taavi Tampuu ja Märt Jakobson. Publiku ees on ka Vanemuise teatri ooperisolistid Karmen Puis, Rasmus Kull, Simo Breede ja ooperikoori artistid Eve Kivisaar, Siiri Koodres, Helen Nõmm, Artur Nagel jt. Kaasa teevad Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor.

Lavastuse kunstnik on Maarja Meeru. Valguskunstnik on Margus Vaigur Endla teatrist. Koreograaf on Marika Aidla. Lavastuse algne muusikajuht on Paul Mägi.

„Madama Butterfly“ etendused toimuvad Vanemuise teatris sel hooajal 26. veebruaril kell 16 ja 11. märtsil kell 19.

17.02.2023