Uudista

Vanemuise ooperigala on inspireeritud prantsuse ooperirepertuaarist

9. detsembril seisab esmakordselt Vanemuise sümfooniaorkestri ees dirigent Kaspar Mänd. Vanemuise ooperigala kunstilise juhi ja dirigendina on ta mitmete teiste heliloojate kõrval kavasse lisanud endale hingelähedast prantsuse ooperirepertuaari, mida esitavad solistid Vanemuise teatrist, RO Estoniast ning Prantsusmaalt ja Poolast.

Ooperigalat juhatab RO Estonia dirigent ja Pärnu linnaorkestri peadirigent Kaspar Mänd, kelle sõnul pakub gala kõikehõlmavat kava, kus on erinevaid karaktereid ja suuri tundeid. „Galal kuuleb kuulsaid aariaid, duette ja ansambleid ooperitest, mida inimesed teavad ja ootavad kuulda, ent kavas on ka pärleid, mida kuuleb harvemini ja mida võimalik, et Tartus ei olegi veel esitatud.“

Mänd lisas kavasse enam teoseid prantsuse ooperirepertuaarist: „Prantsuse oopereid meil Eestis üleliia tihti ei esitata. Vanemuise sümfooniaorkestrile on see kindlasti põnev, sest orkestri faktuur prantsuse ooperites on mõnevõrra teistmoodi – sealsetes orkestratsioonides on õhulisemaid kihte ja värvivarjundeid, millega on väga põnev töötada. Seeläbi pakume kuulajale kindlasti põnevat avastamist.“

Dirigendi sõnul on ooperigala selline vorm, kus solistid saavad näidata enda parimaid külgi. „Galal esitavad solistid lühikese aja sees virtuoosseid ja dramaturgiliselt pingestatud aariaid – ühelt teoselt teisele üleminek, ümberkehastumine ja häälestumine on tippspordi kategooria.“

Ooperigalal kuuleb teiste seas Verdi avamängu ooperile „Saatuse jõud“. „See on üks kuulsamaid avamänge literatuuris ja meie praeguses ajas. See on mõjus, mõtlemapanev ja kõnekas teos. Ooperiklassikast kuuleb veel näiteks Mozarti ooperite aariaid ja ansambleid, mis on alati värvikad ja vaimuka tekstiga ning piduliku ja üleva tunde loob kindlasti ka Straussi muusika,“ rääkis Mänd.

Itaaliast saab kuulda Donizetti ooperist „Don Pasquale“ tuntud duetti, mida esitavad Vanemuise ooperisolist Simo Breede ja RO Estonia solist Tambet Kikas. Prantsuse muusikast kuuleb katkendeid näiteks Massenet’ ooperist „Thais“, Berliozi koomilisest ooperist „Béatrice ja Bénédict“ ning Gounod’ ooperist „Romeo ja Julia“, millest viimast esitab solist Perrine Madoeuf.

„Perrine on imelise hääle ja suurepärase tehnilise võimekusega prantsuse sopran, kellel on suur oskus muusika dramaturgilist sisu tunnetada ja seda esitada,“ kirjeldas Mänd.

Männi sõnul on gala kavas ka ilus ja eriline katkend eesti helilooja muusikast. „Toome publikuni rõdustseeni Eino Tambergi ooperist „Cyrano de Bergerac“. Seda ooperit saab kevadel Vanemuise teatri laval kuulda ja näha, nii et see on justkui väike sissejuhatus Vanemuise eesootavasse repertuaari,“ tõstis Mänd esile.

Vanemuise ooperisolistide Karmen Puisi, Rasmus Kulli, Pirjo Jonase ja Simo Breede kõrval on laval RO Estonia solist Tambet Kikas. Prantsusmaalt pärit Perrine Madoeufi kõrval kuuleb ka teist välissolisti, Poola päritolu Marcin Bronikowskit, kes on laulnud näiteks Londoni Covent Gardenis, Milano Teatro alla Scalas ja Dresdeni Semper ooperimajas. „Ta on väga soliidse karjääriga solist. Kui Perrine’ga oleme varasemalt koos töötanud, siis temaga kohtume esimest korda. Ootan seda suure põnevusega ja usun, et see saab olema vokaalne tulevärk,“ rääkis Mänd.

06.12.2022