Uudista

Vanemuise hooajakirja RAMP persoon on ooperisolist Karmen Puis

Tänavu täitub 140 aastat esimese eestikeelse muusikalavastuse lavale jõudmisest Vanemuise teatris ja Eestis. Selle puhul on Vanemuise teatri hooajakirja RAMP uue numbri kaanenägu praeguseks 25 aastat Vanemuise teatris ooperisolistina töötav Karmen Puis. 

Hooajakirja persoonilugu avab Karmen Puisi kui solisti ja inimest väljapool teatrit. Ooperisolist jagab, mida on veerand sajandit teatris töötamist talle andnud ja õpetanud ning milline üldse on ooperisolisti elu teatris. Puisist räägivad ka tema lähemad kolleegid, sõbrad ja perekond.

Ajaloolises tagasivaates heidab ajakiri pilgu August Wiera muusikalavastusele „Preciosa“, mis pani 140 aasta eest aluse eestikeelsele muusikateatrile.

Artiklid uuslavastustest

Ajakirjast ei puudu ka Vanemuise teatri 153. hooaja kevadpoolaasta uuslavastusi tutvustavad artiklid. Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost jagab oma mõtteid 2023. aasta kevadel esietenduva ooperilavastuse „Cyrano de Bergerac“ kaunist loost ja erakordsest muusikast. Eino Tambergi muusika ja Jaan Krossi libretol põhineva ooperi lavastaja on Vanemuise balletijuht Mare Tommingas ning selle koostöö ootuses usub Joost, et „Cyrano de Bergerac“ saab täiesti uue tõlgenduse.

1999. aastal esimest korda Eestis ja Vanemuise teatris esietendunud Martin McDonagh’ „Mägede iluduskuninganna“ teeb Vanemuise laval comeback’i. Oma mõtteid lavastusest ja McDonagh’st jagavad lavastaja Ain Mäeots ning draamanäitlejad Liina Tennosaar, Ragne Pekarev, Andres Mähar ja Oskar Seeman.

Räägime ka legendaarsest Artur Alliksaarest, kelle 100. sünniaastapäeval esietendub Sadamateatris Alliksaarest rääkiv lavastus „Sada grammi taevasina“. Lavastuse autor ja lavastaja Urmas Vadi avab Alliksaare müüti.

Vanemuise kontsertmeister Ele Sonn on veebruaris 2023 esietenduva Anton Tšehhovi näidendi „Kirsiaed“ üks muusikaline juht. Samas rollis on ka lavastaja Priit Strandberg. Intervjuus Sonniga saame teada, milline saab olema lavastuse muusikaline nägu ja kui lihtne või raske on draamanäitlejaid laulma panna.

Vanemuise balletitrupp alustab kevadet noortele mõeldud nüüdislavastusega „kriis.ID“, mille lavastaja ja koreograaf Rauno Zubko avab tantsulavastuse idee tagamaid.

Kohe uue aasta alguses jõuab lavale Sergei Prokofjevi muusikaline muinasjutt „Peeter ja Hunt“ — see on lastele suunatud visuaal-teatraalne muusikatund, mis sobib esmakohtumiseks muusikainstrumentidega. Lavastaja Janek Savolainen avab oma vaatenurka „Peetri ja Hundi“ loole.

Veebruaris 2023 jõuab Vanemuise muusikalilavale lastemuusikal „Sipsik“. „Sipsiku“ ootuses jagasid lasteaia Ripsik Ruugeripsikute rühma lapsed oma mõtteid kõigi sõbrast Sipsikust.

Inimesed ja hetked lava tagant

Lavapealset elu puudutavate lugude kõrval avame ka inimesi ja ameteid lava tagant. Vanemuise kunstnik-butafoor Ain Austa on mees, kes on hea seisnud selle eest, et Vanemuise teatri lavastuste kavandid läbi aegade oleksid tulevastele põlvedele süstematiseeritud ja arhiveeritud. Avame tema arhiivikapi!

Heidame pilgu ka Vanemuise teatri meestele mustas – lavameistritele! Teatri lava taga töötab praegu 22 mehist kätepaari, mis ehitavad üles ja võtavad maha just nii palju lavadekoratsioone kui on teatri mängukavas ette nähtud lavastuste etenduskordi. Uurime neilt, kuidas on lavameistri töö aastatega muutunud ning saame teada, millistes lavastustes on nad näitlejatena ka ise kaasa teinud.

Samuti räägime artistidega elukestvast õppest, isiklikust arengust ning Vanemuise fondi rollist enesetäienduse toetamisel. Oma mõtteid jagavad tšellist Olja Raudonen, ooperisolist Pirjo Jonas, metsasarverühma orkestrant Kristiina Luik, draamanäitleja Ragne Pekarev ning balletiartistid Selma Strandberg ja Gisella Assunta Razzino.

Läbi artikli külastame Vanemuise reklaamikujundajat Katrin Leementit, kes jagab oma elu ja kodu kanade, kalade, ämbliku, kasside, kakandite ja konnadega. Kuidas on kujunenud Katrini loomaaed, mis rolli mängib selles Vanemuise balletijuht Mare Tommingas ja mil määral toetavad loomad teda kunstnikutöös, räägib ta juba ise.

Räägime ka spordist, sest terves kehas terve vaim! Vanemuise teatri sportlik koostööpartner on aastaid olnud spordiklubi MyFitness. Dramaturg Anu Tonts, draamanäitleja Reimo Sagor, ooperikoori artist Kristel Oja, mehhatroonik Even Poltan, grimmiala juhataja Kelly Treier ja lavameister Reigo Harkmann räägivad oma treeningutest, rutiinidest ja nende mõjust kehale ja vaimule.

Ajakirja saab endale tasuta lugemiseks võtta Vanemuise teatri mängupaikadest ja teatri kassast. Soovi korral saab RAMPi lugeda ka Vanemuise teatri kodulehelt.

15.12.2022