Uudista

Balletijuht Mare Tommingas: Vanemuise ballett on elav organism, kes vaatamata oma 85. tegutsemisaastale jääb alati nooreks

27. aprillil 2024 tähistab Vanemuise ballett oma 85. aastapäeva kell 23 algava galaga Vanemuise teatri suures majas. Vanemuise balletitrupi kõrval toovad tantsulist külakosti Eesti Rahvusballeti solistid ning Vanemuise teatrilava katval kunstjääl astub erikülalisena üles iluuisutamise EM-i hõbemedalist Aleksandr Selevko. 

Vanemuise teatri balletijuhi Mare Tommingase sõnul on Vanemuise tantsuteatri algusdaatum tekitanud eriarvamusi, sest lähestikku aastatel toimus mitu sündmust, millest võiks balletitrupi tegevusaastaid lugema hakata.

„Kokkuleppeliselt loetakse Vanemuise professionaalse balleti sünnipäevaks 1939. aasta 4. märtsi, mil esietendus Ida Urbeli lavastatud balletiõhtu „Karnevalisüit“ Pjotr Tšaikovski muusikale. See õhtu täitis inimeste südamed õnne- ja uhkustundega nii saalis kui ka laval. Ida Urbeli unistuse teokssaamise keeruline rada oli saanud alguse, et tõestada balleti olulisust Vanemuises ja Eesti teatrikunstis laiemalt,“ rääkis Tommingas.

Balletijuhi sõnul on Vanemuise ballett elav organism, kes vaatamata oma 85. tegutsemisaastale jääb alati nooreks: „Vanemuise ballett on eelkõige meeskond, kus igaüks panustab oma isikupäraga lavastuse kunstiliste taotluste õnnestumisse. Ballett on rahvusvaheline kunst, mis on rajatud traditsioonidele ning kasvab ja areneb just selle maa juurtest, kuhu ta on kasvama pandud. Balletis loeb anne ja pühendumus, ja kui meie rahvusteatri kunsti kannavad eestlaste kõrval edasi ka teiste rahvuste esindajad, siis esindavad nad ikkagi meie, Eesti balleti väärtusi ja traditsioone. Vanemuise ballett armastab oma publikut ja loodab, et see armastus on vastastikune.“

Vanemuise balleti 85. aastapäevale pühendatud öögalal tulevad esitamisele parimad numbrid Vanemuise balleti möödunud hooaegadest, aga näeb ka uut, alles esietendust ootavat loomingut noortelt koreograafidelt.

Muu hulgas on laval grand pas de deux balletist „Don Quijote“, adagio balletist „Giselle“, Vanemuise balleti esisolisti Gus Upchurchi koreograafitööd „Armsamale“ ja „Incipience“, samuti stseen lavastusest „Vihm detsembris“. Eesti Rahvusballet toob publiku ette Marina Kesleri koreograafia „Smile“ ning õhtu lõpetab Jevgeni Gribi (RO Estonia) ja Euroopa meistrivõistluste iluuisutamise hõbemedalisti Aleksandr Selevko ühine etteaste „Duo“.

Öögalale järgneb tants teatri fuajees Vanemuise balletitrupi bändi Läbi Linna ja külalissolisti Kärt Antoni saatel. Plaate keerutavad balletijuht Mare Tommingas ja Vanemuise teatri videomeister Juho Porila, kõlavad kuumemad popp- ja rokkmuusika hitid läbi kaheksa kümnendi.

25.04.2024