Uudista

Vanemuine toob lavale komöödia „Naeru Akadeemia“

Reedel, 17. aprillil esietendub Vanemuise väikeses majas komöödia „Naeru Akadeemia“. See jaapani kaasaegse kirjaniku Kōki Mitani mitmekihiline kahemehelugu on vaatajaid naerutanud õige mitmel kontinendil. Tartu lavale seab selle pööraselt vaimuka duelli VAT Teatri kunstiline juht Aare Toikka. Mängivad Hannes Kaljujärv ja Riho Kütsar.

„Naeru Akadeemia“ on vaimukas verbaalne vägikaikavedu näitekirjaniku (Riho Kütsar) ja tsensori (Hannes Kaljujärv) vahel, kus vastamisi on vaba ja humoorikas mõtteviis ning käsumajanduse juhmus.

Aare Toikka ütleb lavastusele saatesõnaks: „Kui keegi minult küsiks, miks ma seda lugu just Vanemuises teen, siis ma vastaksin, et Tiit Palu pakkus, ja mind haaras lugu konksu otsa. Aga see vastus poleks ammendav, sest tegelikult saab seda lugu teha Vanemuises vaid sellepärast, et siin on näitlejad Kütsar ja Kaljujärv. Mulle tundub, et autor Kōki Mitani kirjutaski selle loo Kütsarile ja Kaljujärvele, kuigi ta seda ise ilmselt ei teadnud. Seda, et nad nüüd tema lugu mängivad, ta loomulikult teab. Minu jaoks on „Naeru Akadeemia“ väga naljakas lugu, žanrimääratluski ütleb, et tegu on komöödiaga, kuigi ega mina ei tea, mida keegi komöödia all mõtleb. Naerul on loendatamatu paletitäis värve ja varjundeid. Ja jaapani komöödia, see kõlab naljakalt – eks vaadake, mispärast!“

„Naeru Akadeemia“ tõlkis jaapani keelest Margit Juurikas. Lavakujunduse on loonud Iir Hermeliin, kostüümid Eve Ormisson, valguskujunduse Imbi Mälk ning muusikalise kujunduse Aare Toikka.

14.04.2015