Uudista

Vanemuine avas täna 150. hooaja

Täna, 6. septembril avas Vanemuise teater oma 150. hooaja balletietendusega “Don Juan”.
Juubelihooajal on Vanemuises 12 esietendust – 8 draamalavastust, 2 balletti, ooper ja lastelavastus. Pidulik hooaeg toob repertuaari tagasi menukaid lavastusi eelnevatest hooaegadest ja pakub tavapärasest rohkem võimalusi tutvuda teatritegemise telgitagustega.

Draamažanri uue hooaja esimene esietendus on Tiit Palu lüüriline komöödia “Tere, kallis!” (21.09 Vanemuise väikeses majas). Kohe peale seda, 26.09 tuleb Teatri Kodus välja armas lugu pere pisematele  – “Virvarr. Paberist muinasjutt”, mille autor ja lavastaja on Jüri Lumiste. Sadamateatris teeb Andres Mähar oma lavastajadebüüdi Harold Pinteri draamaga “Armuke” (esietendus 5.10). Monumentaalse loo omakeelse teatri sünnist lavastab Ain Mäeots 16.11 suures majas teatrisaaga “W” nime all. Lavastusse on kaasatud draamatrupp, külalisnäitlejad, Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester. Lugu sündis Loone Otsa, Ain Mäeotsa, Rein Paku ja Anu Tontsi koostööna. Novembri lõpus, 30.11 esietendub aga Vaino Vahingu ja Madis Kõivu kirjutatud teos “Faehlmann”, mille lavastab väikeses majas Margus Kasterpalu. Veebruaris võõrustame lavakunstikooli lõpetavat lendu – Eliise Metsanurk lavastab Oskar Lutsu “Laulu õnnest”, esietendus toimub 8.02 Sadamateatris. Henry Lewise, Jonathan Sayeri, Henry Shieldsi värsket komöödiat “Pangarööv” asub lavastama Ain Mäeots ning see esietendub 14.03 suures majas. Hando Runneli loomingust tõuke saanud triksterlik eleegia “Parkettide pääl” jõuab publiku ette 17.04 väikeses majas, selle lavastaja on Tanel Jonas. Hooaja lõpus, 2.05 esietendub Sadamateatris Venemaal superstaariks tõusnud dramaturgi Jevgeni Griškovetsi draama “Kaalud”, mille lavastab Tiit Palu.

Balletihooaja esimene esietendus on 28.09 suures majas esietenduv poeetiline ballet “Lageda laulud”, mille helilooja on Tõnu Kõrvits ning lavastaja silmapaistvalt tunnustatud koreograaf Wang Yuanyuan Hiinast. Emily Brontë luulest inspireeritud lavateoses teevad kaasa ka ooperisolist Karmen Puis, sümfooniaorkester ja ooperikoor. 1.02 saame aga väikese maja laval näha Anton Tšehhovi teose ainetel valminud balletti “Neid oli kolm õde”, mille lavastaja-koreograaf on Marika Aidla.

Juubelihooaja pidulik finaal on muusikaosakonnalt, kui 19.08.2020 esietendub Vanemuise väikeses majas Ardo Ran Varrese uus algupärane ooper Tammsaare ainetel –  “Põrgupõhja uus Vanapagan”, mille lavastaja on Vilppu Kiljunen Soomest. Vanemuise sümfooniaorkestrit ja alati säravaid soliste saame näha ka traditsioonilistel kontsertidel – avakontserdil 13.09, advendikontserdil 22.12 Tartu Jaani kirikus; muusikalikontsertide sarjas „Memory 2020“ (10.-18.01) ja „Ooperigalal“ (6.02). Traditsioonilisel suvekontserdil Kassitoomel on samuti esimene ümmargune aastapäev – Tartu kõige ilusamas „kontserdisaalis“ kõlab kaunis klassikaline muusika juba kümnendat korda – 28.08.2020.

Traditsiooniline Vanemuise teatri aastalõpuball on sel aastal topeltjuubeliteemaline, sest lisaks teatri sünnipäevale möödub 50 aastat esimesest aastalõpuballi toimumisest.

Juubeli puhul on taas mängukavas muusikalid “Detektiiv Lotte”, “Ooperifantoom”, tantsulavastused “Don Juan”, “Meister ja Margarita” ja ooper “Carmen”.

Ringreisidele sõidab Vanemuine sel hooajal Tallinnasse, Viljandisse, Pärnusse ja Paidesse.

Kogu hooaja kestel leiavad aset üllatuskontserdid, salongiõhtud, publikukohtumised, eriekskursioonid, konverents tähelepanuga Eesti teatripublikule ning “Vabaduse festival”.

Täpsema info kogu juubelihooaja programmi ning uuslavastuste kohta leiate Vanemuise kodulehelt www.vanemuine.ee.

06.09.2019