Uudista

Tom Stoppardi „Leopoldstadt“: see on korraga suur ja lähedalt puudutav

16. septembril toovad ligi 30 näitlejat Vanemuise teatri suurele lavale kaasaegse näitekirjanduse elava klassiku Tom Stoppardi autobiograafiliste sugemetega draama „Leopoldstadt“, mille lavastab Tiit Palu ja kunstnikutöö teeb Lilja Blumenfeldt. Sama duo tõi Vanemuise lavale auhinnatud draama „Niskamäe naised“.

Tom Stoppard kirjutas näidendi „Leopoldstadt“ oma perekonnaloo põhjal. „Oma juudi juurtest ja sugulaste saatusest sai ta teadlikuks alles 60ndates eluaastates, sest varem oli ema soovinud teda sellest säästa. Vahetult enne sõda lahkus Stoppardi perekond Tšehhoslovakkiast ning Tom kasvatati üles Inglismaal inglise vaimus ja inglise keeles. Seega on see näidend eaka autori rännak oma juurte juurde ja soov luua üks võimalik maailm, kus tal on endalgi koht,“ jagas lavastaja Tiit Palu näidendi sünnilugu.

Palu sõnul on „Leopoldstadt“ korraga suur ja lähedalt puudutav: suureks teeb selle teemade haare, lähedaseks ja puudutavaks perekonnalugu. Aastal 1899 algava ja 1955. aastal lõppeva näidendi keskmes on Merzide perekonna kodu Viini kesklinnas asuval elitaarsel Ringstrassel. Leopoldstadt, mis andis näidendile pealkirja, on aga ajalooline juutide linnaosa Viinis, mille elanikud 20. sajandi esimesel poolel toimunud genotsiidis tapeti või sunniti Austriast lahkuma.

„Selle perekonna elutoas peegelduvad vastu 20. sajandi olulised murdehetked. Üheksas stseenis liigume läbi kuue kümnendi. Isiklike teemade taustal keerlevad näidendis ajastute uued ideed, kunstnikud, filosoofid, teaduse uusimad sõnad. Näeme perekondlikke sündmusi, vahepeal unistatakse ja vaieldakse. Toimub taaskohtumisi, ajas tekkivaid väikseid ja lõpuks kõikemuutvaid murenemisi, põhimõttelisi arusaamatusi, ajaloo vingerpusse ning lõppematuid püüdlusi mõista ja mõtestada toimuvat. Nii vahetuvad mitmed põlvkonnad,“ rääkis lavastaja.

Palu sõnul on näidendi oluliseks teemaks Euroopa juutide saatus ja holokaust ning inimeste pidev usk progressi ja ränkade aegade mittenaasmisse: „Ometi need ajad naasevad, ja veel rängemal kujul. Samas on optimism vajalik ellujäämiseks.“

Lavastaja hinnangul vajab see lavastus kindlasti suurt lava ja hästi kokku mängivat ansambliteatrit: „Seepärast on Vanemuine ja meie suur lava Eestis sobivaim selle lavastuse tarvis.“

Lavastuses on nii kirglikke vaidlusi kui rituaale ja vaatemänge, mille toovad publiku ette Külliki Saldre, Riho Kütsar, Maria Annus, Ragne Pekarev, Andres Mähar, Lena Barbara Luhse, Priit Strandberg, Maarja Johanna Mägi, Ken Rüütel, Linda Porkanen, Kärt Kull, Piret Laurimaa, Merle Jääger, Ele Sonn, Oskar Seeman, Helo Kaplinski, Kaarel Pogga, Margus Jaanovits, Gustav Nikopensius, Helgur Rosental, Karol Kuntsel, Jüri Lumiste jt.

Tegemist on sild-lavastusega, mis liidab teemasid ja ka vaatajate sihtgruppe. „Kui Sulle meeldis Vanemuise teatri „Niskamäe naised“, siis soovitaksin tulla vaatama ka „Leopoldstadti“, sest tegu on sügava looga, milles on palju värve ja õhku. Ka stsenograaf Lilja Blumenfeld ja valguskunstnik Margus Vaigur on mõlemal lavastusel samad, rääkimata meie suurepärastest näitlejatest ja külalisjõududest,“ tegi Palu üleskutse. Tiit Palu lavastusmeeskonda kuuluvad ka lavastuse muusikajuht Ele Sonn ja liikumisjuht Mare Tommingas.

Vanemuise teatris toimuva esietendusega jõuab „Leopoldstadt“ esmakordselt Eesti publiku ette. Näidend esietendus 2020. aastal Londoni West Endis, 2022. aasta sügisel jõudis „Leopoldstadt“ lavale ka Broadwayl.

16.09.2023