Uudista

Tartu Ülikooli vanas anatoomikumis esietendub lavastus Georg Friedrich Parrotist

Reedel, 5. mail kell 20 esietendub Toomemäel vanas anatoomikumis Tiit Palu lavastus “Vaim masinas. G. F. Parrot”. Georg Friedrich Parrotina tuleb vaataja ette Merle Jääger.

Georg Friedrich Parrot (1767-1852) oli Tartu Ülikooli esimene taastamisjärgne rektor. Ta oli valgustusaja nõuetele vastavalt laia huvideringiga füüsik, kelle sõprussidemed tsaar Aleksander I-ga aitasid kaasa ülikooli avamisele ja õitsengule. Tema valgustuslik optimism, julgus suurelt mõelda ning soov oma tegudes pürgida inimkonna hüvangu poole mõjuvad inspireerivalt tänapäevani. 2017. aastal on G. F. Parroti 250. sünniaastapäev.

Näidend Parrotist on Meelis Friedenthali debüüt näitekirjanikuna. Näidendis kohtume Parrotiga vanas anatoomikumis – uurivale vaimule ideaalses keskkonnas, kus ei puudu ei laip ega elekter.

Georg Friedrich Parrotit kehastab Merle Jääger. Mercale on see teine mehe-roll peale legendaarset Hamletit kolmkümmend aastat tagasi.

Lavastus valmib Vanemuise teatri ja Tartu Ülikooli muuseumi koostöös.

Tartu Ülikooli muuseum ootab huvilisi ka enne etendust toimuvale 15-minutilisele lühiekskursioonile.

Autor on Meelis Friedenthal, lavastaja Tiit Palu, kunstnik Maarja Meeru, videokunstnik Janek Savolainen, valguskunstnik Kaspar Aus, muusik Heiki Palm (tšello), mängib Merle Jääger.

27.04.2017