Uudista

Tartu raekoja kellatornist kõlab Vanemuise teatri tunnusmeloodia

Vanemuise hooaja avafestivalil, 28. augustil kõlab Tartu raekoja kellatornist kellamängu, mille kava on tervikuna pühendatud Vanemuise teatri 152. hooaja avamisele. Kellatornist kõlab kauaaegne Vanemuise teatri tunnusmeloodia „Juta ja Ülo duett“ Evald Aava ooperist „Vikerlased“.

Algmaterjalile põhinedes on valminud kaks erinevat varianti: originaalpikkuses duett ja sama dueti tuntuim meloodialõik – Vanemuise „kõll“, mida teatrikülastajad on harjunud kuulama kutsungina saali.

Kariljonisti Merle Kollomi sõnul valmis uus kellamängupala Vanemuise teatri algatusel. „Vanemuise teater omab Eestis väga olulist rolli professionaalse muusikakultuuri loomisel ja alalhoidmisel, tänu millele sai ettepanek Tartu kellamängu juhtgrupilt kohese heakskiidu. Sain originaalnoodi, mis üllatas oma mitmekülgse ja ütleksin – ootamatu harmooniaga. Teatrisaali kutsungina oleme harjunud kuulma lühikest meloodialõiku „Vikerlastest“, duett tervikuna oli kelladele seadmiseks paras pähkel,“ kirjeldas Kollom.

Kollomi sõnul pidi arvestama kellade  arvuga, millele pala mahutada, aga ka sellega, et dueti originaalharmooniat oli vaja muuta kõlalisel eesmärgil. „Kiire harmoonia vaheldumine kelladel annab sedavõrd rikkaliku kõlapildi, et meloodia võib kaotsi minna. Ka vähendasin meloodias järjestikku kõlavaid noote. Kelladel ei ole sama noodi kiire kordamine otstarbekas, kuna kella heli on nagunii pika järelkajaga ja liigne kordamine jätab veidi kohmaka tulemuse. Püüdsin säilitada originaali meeleolu nii palju kui võimalik ning dueti algussõnad: „Õnn meie juurde jää“ peaks olema praeguses üleilmselt komplitseeritud situatsioonis igati tervitatav.“

28. augustil kõlab Raekoja kellatornist vaid kell 9 tavapärane hommikune äratus, Olav Ehala komponeeritud „Tartu kellad“. Keskpäeval, kell 12 kõlab uue kellapala pikem variant, 2-minutiline duett, ning Vanemuise „kõll“ kõlab kell 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20.30. Kellaajad on tavapärasest erinevad ning seotud sellega, mis Raekoja platsil parasjagu toimub.

27.08.2021