Uudista

Sel laupäeval esietendub Vanemuise väikeses majas Eugene O’Neilli “Pikk päevatee kaob öösse”

Laupäeval, 20. aprillil kell 19 esietendub Vanemuise väikeses majas Eugene O’Neilli perekonnadraama “Pikk päevatee kaob öösse”. Lavastaja on Üllar Saaremäe.

See 1912. aasta augustipäev pole just parim perekond Tyrone’i elus. Ometi algas kõik nii lootustandvalt – täna hommikul ja ka palju aastaid tagasi. Lõpuni rääkimata minevikuvalud ja varjatud saladused, sõltuvused, haigused, enesehinnanguprobleemid – kõik masendav ja kurvastav, mis inimeste elus saab juhtuda, on järsku kohal ja esil ning tõest pole enam kuidagi võimalik mööda vaadata.

Näidendi „Pikk päevatee kaob öösse” sündmustiku kokkulangevused Eugene O’Neilli enda perekondliku taustaga on enam kui ilmsed – õieti ongi seda peetud osalt kirjandusteoseks, osalt draamavormi valatud fragmendks autori autobiograafiast.

Eugene O’Neill, maailma draamaklassika üks vaieldamatuid tippe, on öelnud nii: „Armastan elu. Aga ma ei armasta elu mitte ta kenaduse pärast. Ilu on ainult väline kest. Ma olen tõsisem armastaja. Armastan elu alastiolekut. Minu jaoks peitub ilu isegi ta inetuses. Inetust pole minu jaoks õieti olemaski, sest vead on tihti üllamad kui voorused ja peaaegu alati läbinägelikumad.“

Näidendit „Pikk päevatee kaob öösse”, mis pälvis korraga nii Tony auhinna kui Pulitzeri preemia, on peetud 20. sajandi maailmadraama üheks olulisemaks teoseks, mis püsib jätkuvalt paljude teatrite repertuaaris.

Lavastuse muusikaline kujundaja on Üllar Saaremäe, kunstnik Marion Undusk ja valguskujundaja Priidu Adlas.

Osades: Hannes Kaljujärv, Piret Laurimaa, Rasmus Kaljujärv või Reimo Sagor, Veiko Porkanen ja Kärt Tammjärv.

 

16.04.2019