Uudista

Sadamateatris jõuab esietenduseni Vanemuise selle sajandi esimene Tammsaare tõlgendus

Neljapäeval, 19.02 esietendub Sadamateatris Vanemuise selle sajandi esimene Tammsaare-tõlgendus.
19. veebruaril 2015 esietendub Sadamateatris Tanel Jonase lavastus „Meie oma tõde, meie oma õigus“, mis on valminud Anton Hansen Tammsaare „Tõe ja õiguse” I osa põhjal. Lavateksti autor on Urmas Lennuk, kellele see on juba õige mitmes kord Tammsaare suurromaani dramatiseerida .

Lavastuse kunstnik on Kristina Lõuk, valguskujundaja Tõnis Järs. Vargamäe vanu ja noori kehastavad vanemuislased Veiko Porkanen, Karol Kuntsel, Kärt Tammjärv, Jaanika Arum, Maria Soomets, Riho Kütsar, Aivar Tommingas ja Priit Strandberg, kes on loonud lavastusele ka originaalmuusika.
Vanemuise teatri selle sajandi esimene Tammsaare-tõlgendus alustab „Tõe ja õiguse” esimesest osast. Noor Andres ja tema naine Krõõt jõuavad Vargamäele, kus kõik on veel ees, kõik on veel võimalik. Kui saaks uuesti alustada, teades oma tegude hinda ja tagajärgi – kas oleksime valmis midagi teisiti tegema, või olnut ümber hindama?
„Tammsaare ja teatri suhetes on üks võluv aspekt kindlasti see, et eestlastel on põhitegelastest mingi ettekujutus juba olemas. Sellepärast hakkab kohe elama suhe saali ja lava vahel, isegi kui jälgitakse vaid rolle. Taneli variandi puhul võlus mind kõigepealt vana Andrese kõrvalpilk – tema on kõike Vargamäel toimuvat distantsilt jälgima suhestatud. Tavaliselt on see surmaeelseks peetav kogemus – vaadata oma elu kõrvalt, suutmata selles midagi muuta,“ selgitab dramatiseeringu autor Urmas Lennuk

„Meie oma tõde, meie oma õigus“ etendub sel hooajal Sadamateatris kümnel korral, esimesed etendused on praeguseks juba välja müüdud.
https://www.vanemuine.ee/repertuaar/meie-oma-tode-meie-oma-oigus/

18.02.2015