Uudista

Sadamateatris esietendub draama “Julm mõrvar Hasse Karlsson paljastab tõe naise kohta, kes külmus surnuks raudteesillal”

Sel laupäeval, 19. jaanuaril kell 19 esietendub Tartus Sadamateatris Henning Mankelli draama “Julm mõrvar Hasse Karlsson paljastab tõe naise kohta, kes külmus surnuks raudteesillal”, mille on lavastanud Tanel Jonas.

Nooremas keskeas mees sõidab Rootsi kolkakülla, et näha viimast korda oma surmahaiget ema. Liinibussi rike paiskab mehe keset öist arktilist metsa, silmitsi oma mälestuste, hirmude ja kahtlustega. Elustub 1948. aasta, mil toona 13-aastase poisi elu muutub uue klassivenna ilmumisega pöördumatult. Psühholoogiline isikudraama võtab vaatluse alla lapsepõlves tehtud tegude ja valikute motiivid, samuti nende järelkajad hilisemas elus. Elus on keerulisi hingelisi umbsõlmi, mille lahti harutamisel ei saa loota ka kuitahes vilunud meisterdetektiivi abile.

Põhjamaade krimikirjanduse austajatele pole usutavasti komissar Kurt Wallanderi lugude autorit Henning Mankelli (1948-2015) vaja pikalt tutvustada. Ühe osa rootsi detektiivkirjanduse grand old man´i loomingulisest pärandist moodustavad ka mitukümmend näidendit, millest üks jõuab nüüd ka Eesti lavale.

“Me oleme hästi tulevikku suunatud ühiskond, eesmärgid on pidevalt seatud ettepoole. Ja see on vältimatu, sest teatud mõttes on see evolutsiooni ja arengu jaoks hädavajalik. Samas, kui inimestel tekivad probleemid või mured või nad tunnevad, et nad ei saa enam enesega hakkama, siis hakkavad nad tihtipeale kaevuma minevikku, oma lapsepõlve ja otsivad põhjusi sealt. Ja tihtipeale on nad nõus suuri rahasummasid maksma, et psühholoogid ja terapeudid aitaksid neil aru saada, millised tegurid on neid mõjutanud. See on ju paradoksaalne? Meie lavastuses on samamoodi – jah, kuritegu toimub tõepoolest, aga oluline on natuke miski muu,” selgitas Tanel Jonas.

Tõlkija Kadri Papp, lavastaja Tanel Jonas, kunstnik ja valguskunstnik Kristjan Suits (Tallinna Linnateater), helilooja Priit Strandberg

Osades Maria Annus, Külliki Saldre, Liisa Pulk, Karol Kuntsel ja Priit Strandberg.

14.01.2019