Uudista

„Romeo ja Julia“ naaseb Vanemuise balletilavale

23. septembril naaseb Vanemuise teatri suurele lavale Sergei Prokofjevi ballett „Romeo ja Julia“, mille on Shakespeare’i aegumatu armastusloo ainetel toonud publiku ette tšehhi lavastaja ja koreograaf Petr Zuska.

William Shakespeare’i kirjutatud traagiline ja siiras armastuslugu on juba sajandeid publiku südameid võlunud. Sergei Prokofjevi ballett „Romeo ja Julia“ aga alates 1938. aastast, mil toimus maailmaesietendus Tšehhoslovakkia Rahvusteatris Brnos. Sellest ajast on Shakespeare’i vaimustav teos ehtinud pea kõiki maailma suuri ja väiksemaid balletilavasid. Vanemuise teatris esietendus balletilavastus 2018. aastal, pärast väikest lavapausi on ballett taas publiku ees.

„Romeo ja Julia” on Shakespeare’i teostest kahtlemata koreograafide lemmik. Sobib ju noorte armastajate lugu suurepäraselt tantsuvahenditega edastamiseks: tundevarjundite ja kirgede väljendamiseks sobib liikumine enamasti rohkem kui sõna.

Tantsukriitik Roman Vašeki hinnangul on vähe neid teoseid, mis on täis sellist inimlikkust, elujõudu ja teatraalsust nagu Sergei Prokofjevi ballett „Romeo ja Julia“. „Koos Sergei Radlovi ja Adrian Pjotrovski loodud libretoga portreteerib muusika kõiki tegelaskujusid ning kajastab põhjalikult iga olukorda. S. Katanova sõnul on iga vaatus balleti ühe teesi kulminatsioon: esimese vaatuse lõpp on armastuse kõrgpunkt, teise vaatuse lõpp on surma kulminatsioon ning kolmas vaatus kujutab armastuse võitu surma üle.“ 

„Romeo ja Julia“ toovad Vanemuise teatri suure maja lavale Emily Ward, Georgia Toni Hyrkäs, Maria Engel, Alexander Germain Drew, Bleiddian Bazzard, Raminta Rudžionyte-Jordan, Olivia Lenssens, Gus Upchurch, Alain Divoux, Bradley Howell, Benjamin Newman, Gerardo Avelar, Benjamin Kyprianos, Sayaka Nagahiro, Matthew James Jordan. Kaasa teeb Vanemuise balletitrupp.

Lavastuse muusikajuht ja dirigent on Taavi Kull, kes kahasse Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joostiga eri etendustel Vanemuise sümfooniaorkestrit juhatavad.

Lavastusmeeskond on pärit Tšehhist, nende hulgas koreograaf ja lavastaja Petr Zuska, kunstnik Jan Dušek, kostüümikunstnik Pavel Knolle ja valguskujundajad Petr Zuska ja Pavel Dautovský.

2018. aasta lavastusfotod. Fotograaf Rünno Lahesoo / Maris Savik

20.09.2023