Uudista

Reedel annab Vanemuise sümfooniaorkester hooaja lõppkontserdi

Sel reedel, 10. mail kell 19 toimub Vanemuise kontserdimajas Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert.

Lõppkontsert koosneb kolmest osast, kus esmaettekandele tuleb Liis Viira teos sümfooniaorkestrile „Värav”. Lisaks tulevad esitusele Rolf Martinssoni laulutsükkel „Ich denke Dein…“ ja Nikolai Rimski-Korsakovi sümfooniline süit „Šeherazade“ op 35.

Vanemuise sümfooniaorkestrit dirigeerib Paul Mägi, solistina astub üles sopran Lisa Larsson (Rootsi).

Noor helilooja Liis Viira on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia harfi eriala magistriõppe ja töötanud Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris. Liis Viira helilooming hõlmab teoseid väga erinevatele koosseisudele: alates sooloinstrumendist, häälest ja elektroakustikast kuni koori ja sümfooniaorkestrini. Heliloomingut on ta õppinud Mati Kuulbergi, Alo Põldmäe ja Helena Tulve käe all ning osalenud mitmetes meistriklassides. „Värav“ on tema teine koostöö Paul Mägi ja Vanemuise Sümfooniaorkestriga.

Rootsi tuntuima nüüdishelilooja Rolf Martinssoni laulutsükkel sopranile ja orkestrile „Ich denke Dein…“ sündis 2014. aastal ja tihedalt seotud Rootsi soprani Lisa Larssoni hääle ja isiksusega. Tsükkel sisaldab valikut Johann Wolfgang von Goethe, Joseph von Eichendorffi ja Rainer Maria Rilke luulest, mida ühendavaks teemaks on armastus. 2019. aasta mais ilmus Martinssoni autoriplaat „Into Eternity“, mille salvestas Malmö sümfooniaorkester Paul Mägi juhatusel.

Rimski-Korsakovi heliloomingusse kuulub 15 ooperit, sümfoonilist muusikat, kooriteoseid ja klaveripalu. Helilooja suurepärane orkestritundmine tuleb kujukalt esile sümfoonilises süidis „Šeherezade” (1888), mis pani aluse tema rahvusvahelisele tuntusele. Autori inspiratsiooniallikaks on idamaade kuulus muinasjutukogumik „1001 ööd”. „Šeherezade” esiettekanne toimus 1888. aasta detsembris Peterburis helilooja dirigeerimisel.

Kontsert saab teoks Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööna.

08.05.2019