Uudista

Prima Vista ja Vanemuise ühistöös saab lavaristsed verivärske eesti näidend

Kirjandusfestivalil Prima Vista saab Vanemuise teatri draamanäitlejate lavastatud lugemisega lavaristsed verivärske eesti näidend, dramaturgi ja teatriprodutsendi Paul Piigi “Kolimine”. Näidendi lugemine toimub 24-tunnise kultuurimaratoni Insomniakaton raames 11. mail kell 15 Tartu kultuuriklubis Salong.

Piigi tuliuus näidend on valminud Eesti Teatri Agentuuri eesti näitekirjanduse arendamise mentorprogrammis, mis toob 2024. aastal kokku üheksa autorit, üheksa mentorit ja üheksa teatrit. Näidendivõistlusele saadetud tekstide hulgast välja valitud näidendeid arendatakse koostöös ja dialoogis ning aasta jooksul jõuavad teatrites üle Eesti avaliku ettelugemiseni üheksa uut algupärast teatriteksti. Paul Piigi „Kolimine“ on selle kevade esimene ettelugemine, mis näitab teed järgmistele. Mentorina toetas Paul Piigi näidendi valmimist näitekirjanik, luuletaja, stsenarist ja kriitik Andra Teede.

Näitekirjanikuna on Paul Piik end seni teostanud eelkõige mitmete stand-up lavastuste tekstide kaasautorina, „Kolimine” on tema esimene ainuautorluses avalikkuse ette jõudev näidend. Tegu on kaasaja Eestis toimuva nelja tegelasega looga, mille argine situatsioon – kolimisteenust osutava kahe mehe saabumine võõrasse majja – muutub pinevaks psühhotrilleriks, milles avanevad kõigi tegelaste hoolikalt minevikku peidetud luukered ning paotub nende sisim olemus.

Paul Piik on oma uue näidendi kohta öelnud, et teda huvitas, kuidas luua tegelasi, kes hakkaksid elama oma elu. „Võtsin mõned õpikud abiks, et saaks kuidagi algusest minema, ja mõned ideed, mis näidendis kasutusel, on minuga kaasas käinud aastaid, lihtsalt ma ei arvanud kunagi, et need võiks loomingus kajastuda. Näiteks mõte kolimisfirmast, kus humanitaarid saaksid kord nädalas lihtsamat füüsilist tööd nautida – selle idee võiks ju keegi päriselt ka ellu viia.“

Näidendi lavastatud lugemises osalevad Vanemuise draamanäitlejad Karol Kuntsel, Reimo Sagor ja Ken Rüütel ning külalistena Iris Viru ja löökriistamängija Karl Martin Kirm.

04.05.2024